Egyre kisebb esély látszik arra, hogy a kormány elérje az európai uniós vállalását, és 2020-ra a GDP 1,8 százalékára emelje a kutatás-fejlesztési kiadásokat. Tavaly ugyanis a bruttó hazai termék 1,4 százalékát sem érte el a K+F-tevékenység a KSH előzetes adatai szerint, ami azt jelenti, hogy már három éve nem sikerült növelni a gazdaság méretéhez képest a felzárkózásához elengedhetetlenül szükséges kiadásokat. A kutatás-fejlesztési tevékenység nemzetgazdasági szinten több mint 468 milliárd forintot tett ki, s 2014-hez viszonyítva a folyó áron számított növekedés meghaladta a 6 százalékot.
Az Európai Unióban már ma is 2 százalék feletti az átlagos GDP-arányos K+F-ráfordítás, a fejlett nyugat-európai országokban pedig a 3 százalékot közelíti. Az EU egyébként úgy véli, hogy ez utóbbi szint környékére kellene felemelni a K+F-tevékenységet, hogy az unió versenyképes maradjon a nemzetközi piacokon, és ne maradjon le az innovációban. Magyarországnak azonban a szerény 1,8 százalékos szint elérése sem lesz könnyű.
A vállalkozások K+F-ráfordítása 2015-ben mintegy 230 milliárd forintra nőtt – közölte lapunk megkeresésére a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NFKI). Szerintük látszik, hogy a cégeknek mostanra kevésbé van szükségük állami támogatásra K+F-tevékenységükhöz. Úgy vélik, a vállalkozások ilyen jellegű ráfordításainak dinamikus növekedése a Magyarországon tevékenykedő cégek erősödését mutatja.
A kutatók maguk azonban másképp látják a helyeztet. Nem csoda, hogy a K+F-tevékenységben Magyarország nem tud emelkedni a GDP-hez képest, hiszen a kutatóhelyek száma és a foglalkoztatás is megállíthatatlanul csökken. Tavaly a statisztikai hivatal szerint 2801 kutatóhely működött, 6,4 százalékkal kevesebb, mint az előző évben. Inotai András, az MTA Világgazdasági Intézetének kutatóprofesszora a Világgazdaságnak hangsúlyozta: a kutatóhelyek száma egy évtizedes mélypontra, a 2006-os szintre csökkent. Ez lehet annak az eredménye, hogy koncentrálódtak a kutatások, vagy bizonyos kutatóműhelyek megszűntek, de az is benne van a pakliban, hogy külföldre költöztek.
A K+F-létszám 56 200 fő volt tavaly, ami 1,7 százalékos csökkenést jelent, két év alatt pedig összesen 2 ezres csökkentést mért a hivatal. „A létszámcsökkentés aggasztó, s félő, hogy a legjobb kutatók mentek el az országból” – hangsúlyozta Inotai András. Szerinte a legjobbak elérhetetlenek számunkra, de ez nem csak a K+F-nél van így, hanem a gazdaság minden területén.
Ezt a problémát az NFKI is látja. Lapunkat a szervezetnél arról tájékoztatták, hogy a folyamat megfordítása a hivatal eszköztárán túlmutató megoldásokat kíván, ugyanakkor törekszenek erre. Úgy látják, hogy a megnövekedett források értékteremtő felhasználása csak a kiváló kutatókkal biztosítható, ezért a kutatásfinanszírozással és más szakpolitikai eszközökkel a kutatói életpálya vonzóvá tételét igyekeznek elősegíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.