BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elszánt és türelmes befektető





z Miért éppen a tőzsdén kívüli cégek értékpapírjaiban látott fantáziát?

Annak idején - többek között - a Honvédelmi Minisztérium átmenetileg szabad pénzeszközeinek befektetésével is foglalkoztam. Ekkor kerültem baráti kapcsolatba azokkal, akik ma már az értékpapírpiac meghatározó szereplői közé tartoznak, és így lettem később a Concorde Értékpapír Rt. - ahol ma a felügyelőbizottság elnöke vagyok - egyik alapítója. Miután 1992-ben nyugdíjba kerültem, egy barátommal közösen alapított cégben próbáltam boldogulni és magánbefektetőként kezdtem tőzsdézni. Így tűnt fel, hogy legalább kétezer olyan tőzsdén kívüli társaság működik, amelyek részvényeivel senki sem foglalkozik. Ennek alapján 1994-ben megszületett a Kaptár Rt.



z Miként?

Nyolcvanhat magánszemély alapította a Kaptár Rt.-t. A nyilvános részvényjegyzéshez akkoriban adókedvezmény járt: a részvényenként befizetett százezer forint után negyvennégyezret adókedvezmény formájában visszaigényelhettek az alapítók. Olyan papírokkal akartunk foglalkozni, ahol még hiányzott az intézményes piac. A Kaptár Rt.-nek ma sincs a klasszikus értelemben vett operatív vezetése, és nincsenek alkalmazottai. Én az igazgatóság elnökeként az igazgatósági tagokkal napi kapcsolatot ápolva és a részvényesek fejében lévő tudást is kihasználva irányítom a céget.



z Hogyan láttak munkához?

Mivel elég gyorsan jó sajtónk volt, jelentkezni kezdtek az eladók. Először a felszámolók, akik olyan céggel foglalkoztak, amelynek egy másik társaságban volt részvénycsomagja. Aztán jött a bankkonszolidáció, amikor a pénzintézetek nem tudtak mit kezdeni a lejárt hitelek fedezetéül kapott részvényekkel. A jobb papírokat természetesen eladták, de ami megmaradt, azt később önálló kft.-kbe helyezték ki, és megpróbálták egyben értékesíteni. A részvények többsége semmit nem ért, de mindig akadt köztük olyan, amelyben volt fantázia. Ilyen volt például az akkor becsődölt, később a Matáv által rendbe tett Első Pesti Telefontársaság pakettje.



z Honnan tudták meghatározni az ilyen pakettek értékét?

Csak a megérzéseinkre hagyatkozhattunk. Jellemző az akkori állapotokra, hogy amikor le kellett zárni a felszámolást, olyan részvénycsomaghoz is hozzájutottunk, amelyért nem sokkal később a vételárnál magasabb osztalékot kaptunk. Utána pedig vevőt is találtunk a pakettre. Igaz, nem mindig voltunk ilyen szerencsések.



z A hírek szerint a Kaptár Rt. a türelmes befektetők közé tartozik.

Valóban nem sietünk az eladással, ha olyan részvényhez jutunk, amiről úgy érezzük, hogy csak hosszú távon lehet megfelelő profitot realizálni. Tipikus esete ennek, amikor a Budapesti Erőmű részvényei olyan dolgozók és önkormányzatok kezébe kerültek, akiknek inkább pénzre lett volna szükségük. Megvettük tőlük a papírokat, mert láttuk, hogy az új tulajdonosok komoly fejlesztéseket hajtanak végre a társaságnál. Többévnyi fejlesztést követően került a cég a mai francia tulajdonosához, aki 90 százalék fölé növelte tulajdoni hányadát, így a törvénynek megfelelően kötelezően meg kellett vennie a kisebbségi tulajdonosok által felajánlott részvényeket. A korrekt felvásárlók reális ajánlatot szoktak tenni a kisebbségi tulajdonosoknak, ám nemritkán olyanok is akadnak, akik fillérekért akarják felvásárolni a részvényeket. Mi elszántak és türelmesek vagyunk: ha nem tudtunk megegyezni, akadt már példa arra, hogy csak a bíróságon tudtuk megvédeni az érdekeinket. Igaz, ott lényegesen többet kaptunk, mint amennyivel egy kompromisszumos tárgyalás során már megelégedtünk volna.



z Beszálltak a reorganizációba is; melyik volt az első sikeres akció?

A Betonútépítő Rt. csődjével 38 millió forintos veszteséget elszenvedett, hídfelújításokkal foglalkozó Via-Korr Kft.-ben vásároltunk 51 százalékos tulajdonrészt. Láttuk, hogy a szakembergárda megfelelő, és a sztrádaépítési programnak köszönhetően megrendelések is vannak. Az 5 milliós alaptőkéjét elvesztett társaság rendbetételéhez 20 millió forintos alaptőke-emeléssel és 20 milliós tagi kölcsönnel kezdtünk hozzá. Nagyjából két év alatt olyannyira egyenesbe került a társaság, hogy a menedzsment tagjainak és szakmai befektetőknek tisztességes nyereséggel értékesítettük a felszámolástól megmentett cégben meglévő tulajdonrészünket. Ezt követően szálltunk be a nyolc pékséggel rendelkező Dél-békési Sütő- és Édesipari Rt.-be. A több mint százmilliós alaptőkéjű cég az utolsó két esztendőben ötven-ötven milliós veszteséget ért el.



z Miként menekült meg a felszámolástól?

A tulajdonos ÁPV Rt. úgy döntött, hogy még egy utolsó kísérletet tesz az eladásra. Ekkor jelentkeztünk mi a menedzsment egy részével együtt. Tagi és bankkölcsönnel - amelyhez a Kaptár vállalt készfizető kezességet - rendeztük a társaság anyagi helyzetét, és hozzáláttunk a nyereséges üzemelés alapjainak megteremtéséhez. A cég ma nyereséget termel, és a bankok már a kezességünk nélkül is adnak számára hitelt. Vagyis készen áll az értékesítésre.



z Miként lehet megfordítani a kedvezőtlen trendet?

Minden alkalommal egyezséget kötünk a menedzsmenttel: a felszámolás helyett stabil fizetésre számíthatnak és prémiumra arra az esetre, ha sikerül egyenesbe állítani a céget. Opciót is kapnak arra, hogy később megvehetik a már feljavított céget. Igaz, tapasztalatunk szerint amint látszik a nyereség, máris megjelennek az érdekellentétek. A Kaptár Rt. ezért a reorganizáció után igen hamar kiszáll a cégeiből.



z Kisebbségi tulajdonosként mennyire tudnak beleszólni az adott vállalkozás stratégiai döntéseibe?

Megvannak ehhez a megfelelő jogi eszközök. De a fő szabály az, hogy mi legfeljebb egy tucat céggel foglalkozunk, és nem akarunk belefolyni a napi munkába. És mivel bajba jutott cégekről van szó, értelemszerűen igen alacsony árfolyamon vásárolunk részvényeket, vagyis ha mégis az együttműködési szándék

hiányát látjuk, minimális veszteséggel szállhatunk ki az üzletből. Az internetes szolgáltatásokkal foglalkozó Econet.hu Informatikai Rt. is a korábbi sikereinket látva keresett meg minket. A cég tavaly, az adóbevallás kapcsán realizálta, hogy a közterhek nemfizetése miatt 120 millió forinttal tartozik az államnak. A veszélyt fokozta, hogy főként közbeszerzésekből élő - több mint 140 önkormányzat honlapját is gondozó - cégként elveszti a pályázati jogosultságát.



z A Kaptár miként érezhette itt biztonságban a befektetett pénzét?

A Kaptár nem bank, nem nyújt hitelt: csakis tulajdonszerzésben és azt követően tagi kölcsönben gondolkodunk. Végül az általunk meghatározott, vagyis a tőzsdei árhoz képest diszkontot tartalmazó árfolyamon jutottunk mintegy húszszázalékos tulajdonhoz. Ezután az Econet.hu Rt. akkori kockázatának megfelelő kamattal adtunk tagi kölcsönt a társaságnak úgy, hogy az Econet az egyik legnagyobb állami megrendelés bevételét a Kaptár Rt.-re engedményezte. Ez volt az első eset, hogy a személyi kérdésekbe mélyebben belefolytunk: Harangozó András személyében tapasztalt, tehetséges és elkötelezett gazdasági szakembert delegáltunk a cégbe.



z Miért?

Azt láttuk, hogy az Econet munkatársai tehetséges fiatal szakemberek, akik nagyon jó számítógépes programokat tudnak írni, nagyszerű honlapokat készítenek, de fogalmuk sincs a pénzről. A gazdasági igazgató első dolga az volt, hogy a napi veszteségforrásokat felszámolja. Összehívtuk a hitelezőket, és azt javasoltuk nekik, hogy ha viszont akarják látni a pénzüket, járuljanak hozzá a társaság feltőkésítéséhez. Cserébe forgalomképes és a jövőben magasabb árfolyamon értékesíthető Econet-részvényeket kapnak. Többségük nem várta meg a reorganizáció végét, hanem azonnal eladta papírjait a tőkeemelés után, ezért rövid ideig tovább esett az Econet árfolyama. Időközben ötvenről hétre csökkentettük a létszámot, és Balázs Csaba vezérigazgatói belépésével hozzákezdtünk egy új stratégia kialakításához.



z Mi volt ennek a sarokpontja?

A milliókért kifejlesztett internetes termékek jó része ingyen használható,

vagyis rövid távon jó esetben sem hoz hasznot a tulajdonosnak. Mi valóban jövedelmező üzletágakat kerestünk. Ilyen az az angolul electronic bill presentation and payment (EBPP) néven ismeretes elektronikus számlabemutatási és fizetési rendszer, amelynek használatakor az ügyfél az interneten vagy mobiltelefonon megnézheti és azonnal ki is fizetheti a közüzemi számláját. A versenyképességet növeli, hogy a terméket az Econet semleges szolgáltatóként kínálja fel az összes banknak és közüzemi szolgáltatónak, amelyeknek jelentős kiadást jelent a hagyományos, sárga csekken történő befizetés fenntartása. A munkálatokat az SAP szakembereivel együtt végezzük. A szükséges források rendelkezésünkre állnak: az Econet.hu Rt. első lépésben - az akkori tőzsdei árnál magasabb árfolyamon - 700 millió forintos készpénzes tőkeemelést hajtott végre. Most pedig egy újabb, 1,5 milliárdos, 120 forintos árfolyamon végrehajtott tőkeemelés zajlik.



z Ha ilyen ígéretes a jövő, miért nem vettek részt a most zajló tőkeemelésben?

A hírekkel ellentétben megőriztük az Econetben meglévő tulajdonunkat, a változás csak annyi, hogy az alapvetően új befektetők által végrehajtott tőkeemelésben nem veszünk részt, így a tulajdonrészünk 5 százalék alá esik, amit hivatalosan nem tartanak nyilván. Mindez számunkra elegendő az érdekeink érvényesítéséhez, ugyanakkor a meglévő forrásainkat a FreeSoft fejlesztéséhez kívánjuk felhasználni.



z Tapasztalatai szerint melyik veszteséges társaságból lehet jó céget csinálni?

Ha a veszteségek okait feltárjuk és felszámoljuk, majdnem mindegyik rossz céget fel lehet javítani annyira, hogy később elvegetáljon. A növekedéshez azonban ennél többre, eredeti ötletekre és hozzáértő, elkötelezett szakemberekre van szükség. Pontosan ilyen csapatra leltem a FreeSoft menedzsmentjében, ezért csatlakoztam hozzájuk pénzügyi tanácsadóként. Ennek az együttműködésnek az eredményeként kerülhet - remélhetőleg hamarosan - sor a FreeSoft tőzsdei bevezetésére. A Kaptár életében ez lesz az első olyan eset, amikor nem egy veszteséges, gondokkal küszködő cég feljavítása, hanem egy sikeres társaság növekedési pályára állítása lesz a cél.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.