BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormány kezében a döntés

A kormány egynapos, tegnap délben lejárt határidőt adott a hosszú távú szállító nélküli és számos perrel terhelt gázkereskedőnek, az EMFESZ-nek, hogy önmagáról friss átvilágítást készítsen, s azt benyújtsa a szakmai alapon meghozandó döntés megalapozásához – értesült a Világgazdaság a társasághoz közeli körökből.

A kormány egynapos, tegnap délben lejárt határidőt adott a hosszú távú szállító nélküli és számos perrel terhelt gázkereskedőnek, az EMFESZ-nek, hogy önmagáról friss átvilágítást készítsen, s azt benyújtsa a szakmai alapon meghozandó döntés megalapozásához – értesült a Világgazdaság a társasághoz közeli körökből. Ezzel magához vonta a cég sorsának rendezését.

Azért a gyorsaság, mert az orosz első miniszterelnök-helyettes, Viktor Zubkov holnapi érkezésére a magyar kormánynak már meggyőző érveket kell felsorakoztatnia amellett, hogy az orosz Gazprom hosszú távú gázszállítási szerződést kössön a tavaly közel hárommilliárd köbméter gázt forgalmazott versenypiaci gázkereskedő ügyfeleinek ellátására. A megállapodást a kormány azzal is vonzóvá teheti, ha a Magyar Energia Hivatal (MEH) – akár rövid idő alatt is – Gazprom közeli vagy a Gazprom által is elfogadott céget jelölne ki az EMFESZ-ügyfelek „végső menedékes” szolgáltatójául.

Úgy tudjuk, a vevőkör egy csomagban „vihető el”, azaz nem lehetne kimazsolázni belőle a jól fizető ipari nagyfogyasztókat, és meghagyni a tendereztetésre kötelezett önkormányzatokat, közintézményeket, s pláne nem a csak veszteséggel kiszolgálható mintegy 250 ezer háztartást. Ugyanakkor – mint tegnap beszámoltunk – több forrásunk szerint is folyik az EMFESZ negyven legnagyobb ipari ügyfelének „átterelése” a Mol Energiakereskedő Kft.-hez. Erről az EMFESZ csak annyit erősített meg, hogy a Moltól jelenleg is vásárol földgázt.
Az EMFESZ gázellátásával és további sorsával kapcsolatos helyzetet bonyolítja, hogy tavaly tavasszal meglehetősen szokatlan módon adták el: az eladó részéről a kft. ügyvezető igazgatója, Góczi István írta alá a szerződést egy olyan meghatalmazás alapján, amelyet formailag ugyan több bíróság is érvényesnek minősített, de az előző tulajdonos, a Mabofi állítja: nem tudott az EMFESZ eladásáról, a tranzakció pedig az érdekei ellen való volt. (2004-ben vélhetőleg nem kellő körültekintéssel fogalmazta meg a meghatalmazást.) Az EMFESZ ma a svájci RosGas AG-é, amely számos perben áll a korábbi tulajdonossal, amely a legújabb fejlemények miatt joggal tarthat attól, hogy még ha visszaperelné is a kft-t., az akkor már üres, ügyfelek nélküli, értéktelen cég lenne.
Kedvezőtlen lehet a Mabofinak az is, ha pénteken megszületik a fent valószínűsített hoszszú távú megállapodás az EMFESZ gázellátásáról, s ha egy a Gazprom által elfogadott cég lesz a kft.-ügyfelek végső menedékese. Ekkor ugyanis a Mabofi (vagy a tulajdonosának érdekeltségi körébe tartozó bármely cég) már később sem lehet az EMFESZ szállítója. Körülményes vagy lehetetlen lenne az ügyfelek visszaszerzése is a végső menedékestől. (Ugyanakkor a végső menedékes „aktiválására”, illetve visszavonulására még nincs hazai gyakorlat.)

Szakmai körök szerint az EMFESZ elértéktelenedése nem most, hanem tavaly január közepén elkezdődött, amióta már nem hosszú távú szerződés keretében vásárol gázt. Még három és fél hónapig ugyan a volt partnere gázát használta, emiatt szintén perben áll az ezen időszakban átvett, de adminisztratív okokra hivatkozva ki nem fizetett gáz ára miatt. Pereskedik az EMFESZ a volt tulajdonosnak korábban adott, de tőle vissza nem kapott kölcsönről is. E kölcsön adása és visszautalása egyébként korábban évenkénti rutin volt az EMFESZ-t és a Mabofit is magában foglaló Firtas-csoporton belül, a pénzt osztalékelőlegként kezelték.

Az utolsó visszautalás azonban elmaradt a csoport megromlott pozíciói és – Firtas szerint – EMFESZ eladása miatt is. Emiatt az EMFESZ-nek 53 milliárdos vesztesége lett, saját tőkéje mínuszba került. Az EMFESZ úgy értékelte, hogy a számviteli törvény rendelkezéseinek megfelelően kénytelen önrevízióval módosítani a 2008-as mérlegét. Könyvvizsgálója – mint tegnap megírtuk – felmondta a megbízatást.

Élénk verseny az ügyfelekért

Az EMFESZ-t Dmitro Firtason kívül senki nem akarja megszerezni, ám a piacaira többen is bejelentkeztek. Legfrissebb információink megerősítik a korábbi sajtóhíreket, amelyek szerint az MSZP-közelinek mondott MVM Zrt. és a Fidesz-közelinek mondott Mol Nyrt. is szívesen lenne az EMFESZ-ügyfelek végső menedékes szolgáltatója, sőt, egy bizonyos konstrukcióban az E.On Földgáz Trade Zrt. is. A pártkötődés a választások közeledte, illetve az érdekütközések szintje miatt fontos.

A szocialisták nyilván nem szeretnék, ha az EMFESZ április előtt bedőlne – ez a gázpiaci liberalizáció kudarcát is jelentené –, de azt sem, ha a másik politikai érdekkör tenné rá a kezét a kft. hatalmas piacára.

A szocialisták nyilván nem szeretnék, ha az EMFESZ április előtt bedőlne – ez a gázpiaci liberalizáció kudarcát is jelentené –, de azt sem, ha a másik politikai érdekkör tenné rá a kezét a kft. hatalmas piacára. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.