„Oroszországi, ukrajnai és lengyelországi gázkutatásaink közül az utóbbiak voltak a készletátértékelés szempontjából a legelőrehaladottabb állapotban, s ott már termelési engedélyünk is van” – válaszolt lapunknak Góczi István, a kft. ügyvezető igazgatója. A bizonyított készletek nagyságáról még korai beszélni, a valószínűsített olaj- és gázmennyiség 180 millió hordó olajegyenérték (boe). Az alaptőke-emelés után tehát 17,9 milliárd forintra nőtt az EMFESZ konszolidált saját tőkéje, a lengyelországi licenceket ugyanis közvetve ellenőrzi, 100 százalékos „unokacégén” (DPV Service) keresztül.
Az EMFESZ 21 lengyelországi blokkja egyikén már tart a próbatermelés. A gázt a helyi PGNiG gáz-monopoltársaság veszi meg, hálózatára rácsatlakozhatott az EMFESZ, amely az érintett blokkot később tárolásra használná.
Lengyelországi kutatásaira eddig több millió dollárt költött a társaság. A termelés megindításáról már két amerikai és egy kanadai szénhidrogén-ipari szervizcéggel is egyeztet. Ám ahhoz, hogy a Magyarországon bevezetett versenypiaci gázértékesítési modellt az EMFESZ Polska is beindíthassa Lengyelországban, importra is szüksége lesz. „Épp most kaptuk meg az ehhez szükséges importengedélyt, amely mentesít minket a kereskedelmünkhöz kapcsolódó, kötelező helyi gáztárolás alól is” – mutatta meg Góczi István a lengyel gazdasági minisztérium erről szóló levelét.
Magyarországon azonban nagyobb gond a gázforrás kérdése. A július 1-jétől élő egyetemes piaci ármoratórium miatt komoly veszteségei lehetnek a társaságnak, mert a lakossági ügyfeleinek adott kedvezményt éppen az egyetemes árakhoz viszonyította, a kedvezmény mértékét pedig továbbra is tartani kívánja. Csakhogy a befagyasztás miatt torzultak az egyetemes szolgáltatás árai. Ezért az EMFESZ arról egyeztet a szaktárcával, hogy az egyetemes szolgáltatásra jogosult ügyfelei ellátásához ugyanúgy olcsóbban juthasson gázhoz, mint az egyetemes szolgáltatók. Nem lesz közömbös a versenypiaci gázkereskedőknek az sem, ha az eddigi, hatóságilag ellenőrzött árak helyére hatóságilag meghatározott árak lépnek, mert ezzel a hatóság közvetve a versenypiaci árképzésbe is beavatkozik.
Magát az árfelülvizsgálatot azonban szükségesnek tartja Góczi István, mert átláthatóbbá válik az árképzés. Érdemi árcsökkentést remél a rendszerhasználati és tárolási díjak mérséklésétől, továbbá a szállítás előre történő kötelező kifizetésétől is.
Az új felhasználók megszerzésére összpontosító kft. folyamatosan bővíti internetes és telefonos ügyfélszolgálati rendszerét. Budapesten nemrég fejlesztette ügyfélszolgálatát, októbertől pedig területi képviselői rendszert indít. Egy éve, Nyíregyházán működik a 155 fős ügyviteli és ügyfélszolgálati központja is. A központ a maga nemében a térség egyik legnagyobb olyan új munkahelye, ahol nagyszámú szakképzett munkaerőt foglalkoztatnak.
Az EMFESZ Erőmű Kft. az év végére várja a 2400 megawattos, nyírtassi gáztüzelésű erőművéhez szükséges környezetvédelmi engedélyt. Ismételt eljárásról van szó, mert az eredeti eljárásban adminisztratív, hivatali mulasztás történt.
Újak a licencek
A licencek négyötödéhez tavaly áprilisi tulajdonosváltása után jutott az EMFESZ, részben az új tulajdonos, a RosGas AG segítségével. A Góczi István által bemutatott, a licencszerződések időpontját is feltüntető dokumentum alátámasztja a vállalatvezető állítását, mely szerint a cég lengyelországi szénhidrogénvagyona még nem képviselt jelentős érteket az EMFESZ múlt évi tulajdonosváltása időpontjában, így nem befolyásolhatta a cég vételárát sem. A korábban megszerzett licencek mögött nem hagyományos, tehát nehezebben és ezért drágábban felhozható készletek állhatnak. (Ismert, hogy a cégeladás ügye máig nem jutott nyugvópontra, mert az ügylet jogszerűtlen volt a korábbi tulajdonos szerint.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.