Gázpiac. A Mavir Zrt.-nek vagy többségi ellenőrzésű leányvállalatának kell létrehozni a magyar gáztőzsdét a parlamentnek hétfőn benyújtott törvénymódosító javaslat szerint. A működési engedélyt július 31-én kell kérelmeznie a Magyar Energia Hivatalnál (MEH), magát a tőzsdét pedig – amelynek a HUPX áramtőzsde neve alapján feltevésünk szerint HUGX lesz a neve – legkésőbb 2013. január elsejétől kell üzemeltetnie.
A javaslat nem nevezi meg a Mavirt, de a tőzsdenyitási feladatot a villamosenergiarendszer-irányító vagy annak többségi tulajdonú cége számára írja elő. Ha a gáztőzsde nyereségessé válik, akkor részvényeinek egy részét el lehet adni. A törvénymódosítás hatályának időpontjában földgázszállításra jogosult társaságok egyenként 10 százaléknyi részvényt szerezhetnek. Ilyen társaság ma kettő van, a Mol csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt. és az MVM csoporthoz tartozó Ovit Zrt.
A javaslat szerint a gáztőzsde-társaságban egy tulajdonosnak nem lehet majd 10 százaléknál magasabb szavazati joga. A szervezett földgázpiacon azonnal és határidős ügyleteket is lehet majd kötni, a kereskedésben részt vevők számát nem lehet korlátozni.
Előnyös, ha egy gáztőzsdének minél nagyobb fizikai tárolókapacitásai is vannak. Piaci vélemények szerint HUGX-nek éppen elég lenne a Mol 1,8 milliárd köbméternyi tárolója. Igaz, ennek egy részében az ország biztonsági készleteit kell betölteni, az állam pedig csak kisebbségi tulajdonos a Molban. (Illetve lesz a tranzakció nyári lezárása után.) Van továbbá az országban 10-15 milliárd köbméternyi, gáztárolóvá alakítható, kimerült gázmező is, bár szintén Mol-tulajdonban. Lapunk úgy tudja, a megoldás az E.On 4,2 milliárd köbméternyi tárolói fölötti befolyásszerzés lehet, erről egy ideje már folynak a tárgyalások. Előkészítés alatt áll egy 50-50 százalékos Mol-Gazprom tulajdonú föld alatti gáztároló terve is az orosz hátterű Déli Áramlat gázvezeték beruházáshoz kapcsolódóan, úgy tudjuk, nincs napirenden, hogy a magyar állam ebben a projektben valamilyen formában szerepet vállaljon azon túl, hogy a Mol résztulajdonosa.
Az államnak a Molban szerzett hányadán keresztül már van érdekeltsége gáztőzsdévé alakítható gázkereskedői platformban. A platformot közvetlen tulajdonosa, az FGSZ eddig azért nem fejlesztette tőzsdévé, mert nem látta hozzá érettnek a piaci feltételeket. A módosító javaslat alapján nem világos, hogy a HUGX-et a platform alapjain kell-e létrehozni, ha igen, akkor meglehetősen közvetlenül nyúlna bele a Mol a működésébe. Ha viszont teljesen nulláról induló projektként jönne létre a HUGX, azzal az állam kihúzná saját érdekeltsége, a gázplatform lába alól a szőnyeget. „Nem feltétlenül árt a Molnak egy gáztőzsde megjelenése, hiszen a társaság Magyarországon a gázüzleten belül elsősorban a szállításban, a tárolásban és a kereskedelemben aktív, s nem a gázplatformján keresztül” – reagált felvetésünkre Pletser Tamás, az ING olaj- és gázpiaci elemzője. Ugyanakkor szerinte kérdéses, hogy az államnak mekkora üzlet a gázbörze, hiszen még a nálunk néhány évvel előbbre tartó ausztriai tőzsde egészét sem tartja kézben az osztrák állam. Feltehetőleg a gázforráshoz való hozzáférés miatt lehet fontos az állam számára. Hosszabb távon már lehet létjogosultsága a gáztőzsdének, ha lefektetik az ország összes interkonnektorát, és a rendszerünk hozzáfér alternatív, például az építendő LNG-terminálokról és a nagy tranzitvezetékek által szállítandó gázhoz.
Megvan az új KÁT
Kilowattóránként 1,20 forint támogatás kapnak a támogatási rendszerben maradó áramtermelők július 1-jétől az eddigi, tőzsdei árhoz kötött dotáció helyett a szabályozás módosítása szerint. Azokról a hő mellett áramot is előállító erőműtársaságokról, úgynevezett kapcsolt termelőkről van szó, amelyek 50 megawattnál kisebb teljesítményű létesítményt üzemeltetnek, amelyek a kötelező átvételi rendszerben (KÁT) 2011. június 1-jén támogatást kaptak, és azok is, amelyek számára a támogatás 2011. július 1-jén megszűnik. Számukra a Mavirnak külön szabályozási, azaz mérlegkört kell létrehozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.