Az áprilisi csökkentés érintheti a Molt is, a mostani január 1-ei csökkentés egyelőre nem hatott az olajvállalatra, mivel a kormány nem változtatott a szállítás 8,78 százalékos eszközarányos megtérülésén – írják az Erste Befektetési Zrt. elemzői.
A Mol évi 1,6 milliárd köbméter hazai gázt termel. „Ha az átvételi ár 10 százalékkal csökken, az hozzávetőlegesen 18 milliárd forinttal csökkenti a működési nyereséget adóhatás nélkül, ami a teljes várható nyereség 5 százaléka” – mutatnak rá az elemzők. A szakértők szerint a Mol már most is fedezeti pont körüli nyereséget ér a hazai gáztermelésen: az 1998 előtti mezőkön a cég 60-70 százalék körüli bányajáradékot fizet. Ez teszi ki a hazai termelés közel felét.
A Magyar Hírlap kormányzati forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a „központi ármérséklődés” terheit alapvetően az energiaszolgáltatóknak kell majd viselniük. A lap szerint a kormány ezt szabályozási eszközökkel is támogatja.
Az illetékes tárca nem kommentálja azt a sajtóhírt, amely szerint tovább csökkenhetnek a háztartások rezsiköltségei. "A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtóértesüléseket nem kommentál" - közölte a tárca a távirati iroda ezzel kapcsolatos megkeresésére.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője - a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz hasonlóan - nem kívánta kommentálni azt az információját, amely szerint márciustól vagy legkésőbb áprilistól ismét tíz százalékkal csökkenhetnek a háztartások rezsiköltségei. Hozzátette ugyanakkor, hogy "a Fidesz-frakció nem fog ellenállni", ha a kormánynak lesznek további rezsicsökkentési tervei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.