Melyek a nukleáris energiatermelés fő nemzetközi trendjei, és ebben milyen szerep jut a Roszatomnak?
– Az egyik fő kihívás a Föld környezeti állapotának javítása és a légköri szén-dioxid-kibocsátás csökkentése. E téren fontos esemény volt az ENSZ párizsi konferenciáján elfogadott egyezmény. Először ezen a szinten nyilvánították ki, hogy a megújulók mellett az atomenergia is fontos része a jövő zöldenergetikai rendszerének. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a klímavédelmi célok érdekében globálisan a jelenlegi 2,5-szeresére kell növelni az atomenergia felhasználását 2040-re, vagyis évi 6101 terawattóra/órára.
Az Oroszországi Föderáció elkötelezett a fentiek megvalósítását illetően. Tíz atomerőművében 35 blokk üzemel, ezek évi 250 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás elkerülését teszik lehetővé. Ez összevethető az oroszországi gépjárműpark kétéves kibocsátásával. Orosz nyomottvizes technológiájú atomerőművekkel 2030-ig évi 2,4 milliárd tonna szén-dioxid kibocsátása kerülhető el. Ennyit a világ összes járművének a 80 százaléka bocsát ki évente. Képletesen az atomenergetika a Föld tüdeje lehet.
Egyre több országban használják békés célra az atomenergiát. Az energia-termelés e módja újként már teret nyert Dél-Kelet-Ázsiában, Latin-Amerikában, a Közel-Keleten és Afrikában is. A Párizsi Egyezmény támogatásaként tíz ország vállalta, hogy bevonja nemzeti energiastratégiájába az atomenergiát. A 10 országból 6 ehhez a Roszatomot vonja be partnerként. Az Európában épülő 9 európai reaktorblokkból 7 orosz technológiájú lesz.
Jelenleg hány beruházáson dolgozik a Roszatom?
– Világelsők vagyunk a külföldön épített atomerőművek száma alapján: 34 blokkot épít a világ 12 országában Európában, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában valamint az ázsiai csendes-óceáni térségben.
Elégedett-e a Roszatom elmúlt évi eredményeivel?
– A tíz évre szóló külföldi rendelésállományunk 2015 végén 110 milliárd dollár volt, 2016 végén bő 133 milliárd dollár. A Roszatom tavaly is világelső volt az urándúsításban, és az első három egyike az uránbányászatban, illetve -exportban. A nukleáris fűtőanyag világpiacának 17 százalékát adja. A múlt évben elindítottuk az indiai Kudankulam atomerőmű 2-es blokkját, és hozzáláttunk az iráni Buserben a második blokk építéséhez.
Bangladesben életbe lépett a ruppuri atomerőmű építésére vonatkozó szerződésünk. A svédországi Ringhals atomerőmű a Roszatomtól rendelt új típusú, TVSZ-Kvadrat fűtőanyagot, ilyet korábban csak saját tervezésű reaktoroknak gyártottunk. Ma már nyugatiaknak is, ez új piaci lehetőség számunkra.
Milyen fő műszaki eredményt ért el tavaly a társaság?
– Megkezdte kereskedelmi üzemét az uráli belojarszki atomerőmű területén a BN–800-as gyorsneutronos blokk, amelyet a tekintélyes Power szaklap a közelmúltban az év erőművének választott. E reaktorokra és üzemanyag-újrahasznosítási technológiájára alapozva a Roszatom tökéletesítheti a nukleáris üzemanyagciklus zárását, vagyis a minimálisra szoríthatja a keletkező radioaktív hulladék mennyiségét. 2030 után erre a technológiára összpontosulhatnak az atomenergetikai fejlesztések.
Készek vagyunk a gyorsneutronos reaktorok fejlesztése és üzemeltetése terén elért eredményeinket megosztani külföldi partnereinkkel. Tavaly lépett üzembe a legkorszerűbb, a világ első 3+ generációs reaktorblokkja Novovoronyezsben.
A Roszatom két 3+ blokkot készül felépíteni Magyarországon. Melyek a modell műszaki előnyei?
– A zászlóshajónknak számító VVER–1200-as 3+ generációs blokkok egyedileg kombinálják az aktív és passzív biztonsági rendszereket, így számottevően csökkentik az emberi tényező hatását; a biztonsági rendszerek képesek kiküszöbölni a legsúlyosabb, tervezési alapon túli, feltételezett balesetek hatásait is, és megakadályozzák, hogy sugárzó anyag kerüljön a környezetbe.
A projekt megfelel az összes, a fukusimai baleset után támasztott korszerű biztonsági követelménynek, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, illetve az európai atomerőműveket üzemeltetők (EUR) legszigorúbb követelményeinek is. Ilyeneket építünk a leningrádi atomerőmű 2-es területén, Fehéroroszországban, Bangladesben és máshol. Finnországban is zajlik egy ilyen engedélyezése.
Utóbbi kapcsán kiemelen, hogy ott társfinanszírozók is vagyunk, mivel 34 százalékunk van az építésért és a későbbi üzemeltetésért felelős Fennovoima projekttársaságban. Ez azért is fontos, mert egy új trend szerint a megrendelő a technológia mellé olyan partnert keres, amely komplex megoldást ajánl, beleértve a finanszírozást, az atomerőmű teljes életciklusa alatti szervizt és a szakemberképzést is. Mivel már integráltuk az oroszországi atomenergetikai ágazat egészét, ma már az összes megrendelőnknek kínálhatunk komplex megoldásokat. Ez az egyik jelentős előnyünk.
Mennyivel lesznek biztonságosabbak az új paksi blokkok a már működőknél?
– Számos passzív biztonsági rendszerük működik, akár teljes áramkiesés esetén, az üzemeltető személyzet beavatkozása nélkül is. Ilyen a reaktor passzív hűtése, a hidrogénrekombinátorok, illetve a zónaolvadék-csapda. Az új biztonsági szabványnak megfelelően a reaktor kettős falú vasbeton burkolatban, konténmentben van elhelyezve.
A blokk ellenáll a földrengésnek, tornádónak, szökőárnak, a konténment kibírja egy repülőgép rázuhanását is. Ezek a műszaki fejlesztések a VVER–1200-as blokk biztonságát minőségileg új szintre emelik. A paksi atomerőmű mai, VVER típusú blokkjai több mint 30 éve sikeresen működnek, több mint harmadát biztosítva a Magyarországon felhasznált elektromos energiának. Az első három paksi blokk megkapta már a magyar nukleáris hatóság húszéves üzemidő-hosszabbítási engedélyét, és 2017-ben megkaphatja ezt ez engedélyt a 4-es blokk is.
E technológián bő 60 éve dolgozunk, az azóta világszerte épült 73 ilyen egység - 1500 reaktorév balesetmentes működéssel a háta mögött - megbízhatóan látja el feladatát. Ezek folyamatos továbbfejlesztésén alapulnak a Paksra kínál 3+ generációs blokkok műszaki megoldásai.
Magyarországon abban bíznak, hogy 2018-ban megkezdődik az új paksi blokkok építése. Ön szerint reális ez a határidő?
– Igen, valóban, az építés a tervek szerint 2018-ban indul. A projekt megkapta az elsőfokú környezetvédelmi engedélyt, illetve partnereink telephelyengedély-kérelemmel fordultak a magyar nukleáris hatósághoz. Bízunk benne, hogy az Európai Bizottság rövidesen megadja az utolsó jóváhagyást is, és indulhat a megvalósítás.
Mikorra várható a tender kiírása a nem nukleáris nagyberendezésekre, így a turbinasziget berendezéseire?
– Még korai lenne konkrét határidőkről beszélni. A berendezésekre és a szolgáltatásokra tenderek nyíltak, és átláthatóak lesznek, teljes összhangban az Európai Unió előírásaival. Ezeken az összes érdekelt, köztük az EU országok vállalatai részt vehetnek. Természetesen számítunk a magyar vállalatok jelentős részvételére is. A magyarországi beszállítói részarány elérheti a 40 százalékot.
A Roszatomnak már van egy magyar leányvállalata, a Ganz EEG Kft. Tervezik-e újabb gyártókapacitások megvételét Magyarországon?
– Aktívan bevonjuk a Ganz EEG Kft.-t szivattyúk gyártásába a Roszatom oroszországi és külföldi projektjeiben, de más üzleti területeken is. Miután százszázalékos tulajdonosok vagyunk, mód van a vállalat berendezéseinek korszerűsítésére, új technológia bevezetésére is. További magyar vállalatok megvásárlása jelenleg nem szerepel a terveinkben.
A paksi atomerőművön kívül mely magyar szakmai intézményekkel működnek együtt?
– A 60 éves magyar–orosz atomenergetikai együttműködés során már számos együttműködési terület alakult ki. Aktívan együttműködünk az MVM-mel, a kezdetektől rendben ellátjuk a paksi atomerőművet üzemanyaggal, és együttműködünk az erőmű karbantartásában. Szoros kapcsolatot alakítottunk ki az oktatási intézmények, a tudományos kutatóintézetek, az akadémiai intézetek, illetve más szakmai szervezetek között.
A paksi kapacitásfenntartó projekt így logikus folytatása a magyar és az orosz atomenergetikai szakemberek sokéves együttműködésének. Nagyra értékeljük a magyar kollégákkal ápolt partneri kapcsolatokat. Meggyőződésem, hogy együtműködésünk tovább fog fejlődni, új területekre és más projektekre is kiterjed majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.