BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Élesedik a gázverseny – új cégek a piacon

Versenypiaci gázkereskedői engedélyt szerzett a francia hátterű EDF Démász Zrt. és a német–orosz WIEE Hungary Kft.

Velük együtt már éppen tíz olyan társaság kapott engedélyt az elmúlt év eleje óta, amely számára az igazi piacra lépési lehetőség 2011. július 1-je lesz. Ekkor lépnek ugyanis életbe a következő gázévben érvényes szerződések. Mellettük legalább ugyanennyi, ha nem több „alvó”, azaz engedélyét nem használó szereplője van a piacnak, ezek most szintén megkísérelhetnek ügyfeleket szerezni. Ténylegesen csak 10-15 társaság aktív, holott több mint negyvennek van gázkereskedői engedélye.

Az EDF Démász árampiaci kereskedő és egyetemes szolgáltató. Lapunknak adott tájékoztatása szerint a gázkereskedelmi engedély birtokában teljes körű szolgáltatást kíván nyújtani ügyfeleinek. Tehát saját áramvásárlóinak szeretne ezentúl gázt is eladni, de a válaszból nem derült ki, hogy e szándék kiterjed-e az egyetemes szolgáltatásban lévő vevőire is. A társaságnak 760 ezer vállalati és lakossági ügyfele van.

A másik új cég, a budapesti WIEE Hungary a svájci (zugi) Wintershall Erdgas Handelshaus AG kezében van. Utóbbin a németországi BASF csoporthoz tartozó Wintershall AG és az oroszországi Gazprom gázóriás osztozik fele-fele arányban. A BASF a BASF Poliuretán Rendszerek Kft.-n keresztül termel is Magyarországon, a Gazpromról pedig tudott, hogy azokban az országokban, ahová gázt ad el, a végfelhasználói piacon is meg kíván jelenni. Ezt egyébként megtehetné a Gazprombank alá tartozó Centrex Zrt.-n keresztül is, de a Centrex a belpiacon „alvónak” minősül.

Külföldi óriás, a német Ruhrgas áll a „tízek” további szereplője, a Huge Kft. mögött is, amely állítólag itt aktív németországi iparvállalatok gázellátására készül. A Ruhrgasé az E.On Földgáz Trade Zrt. is. Német a hazai áram- és gázpiacon tavaly nyáron megjelent Magyar Telekom Nyrt. is. Azoknak ad az egyetemes piacinál olcsóbb áramot vagy gázt, akik igénybe veszik a távközlési szolgáltatását is. Szintén komolyak a hazai MVM Partner gázpiaci ambíciói. Anyacége tervei szerint e vállalat látja majd el gázzal a csoport összes cégét. Ez hatalmas, évi 1,5-2 milliárd köbméteres szeletet jelent a hazai tortából. (Tavaly összesen 10 milliárd köbméter gáz fogyott az országban, a válság előtti csúcsévben 14,5 milliárd.)

Az elmúlt 12 hónapban gázkereskedői engedélyt szerzett másik öt társaság hazai magánszemélyeké. A 100 millió forint alaptőkéjű Nordest Energy Kft. a kecskeméti Szalóki Gellérté, a Central European Gas Trade Kft. pedig két cég közbeiktatásával Jolsvai Zoltáné. Hasonlóan két cégen keresztül vezet az út a Callis Energia Kft. hernádi tulajdonosához, Popovics Zoltánhoz. A Hungarian Energy Power Kft. többsége a fehérgyarmati Lőrincz Zoltáné, kisebb hányada a salgótarjáni Holub Józsefnéé.

Ügyfeleket szereznének

Nemzetközi tapasztalatok alapján a szolgáltatóvállalatok, így az energiakereskedők is részben azzal a reménnyel jelennek meg más országokban, hogy megszerezzék ügyfélnek a saját országukból az új államban már megtelepedett cégeket, főleg termelővállalatokat. Ebből kiindulva nem lenne meglepő, ha a Démász szeretné gázzal ellátni a saját anyacége ellenőrzése alá tartozó Budapesti Erőmű Zrt.-t (Bert) is. A Bert az általa felhasznált gáz legnagyobb hányadát ma a Főgáztól vásárolja. Éppen saját célvezeték építésére készül, hogy csökkentse az erőmű által vásárolt gáz árát, gázkereskedői engedélye azonban nincs.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.