BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eltérően vág a „kormányfűnyíró”

Az idén még romlik a költségvetés strukturális egyenlege, de a reformokkal és a zárolásokkal 2012-től már javulhat

A gyógyszertámogatások harmadát, a közösségi közlekedésnek járó dotációk negyedét vonná el a kedden bemutatott Széll Kálmán-terv. A kormány egyes reformok árát a második nyugdíjpillérből származó egyszeri bevételek terhére számolná el.
A gyógyszertámogatások, a közösségi közlekedés és a foglalkoztatással kapcsolatos kiadások terén lehet a legnagyobb arányú szigorításokra számítani a kedden bemutatott Széll Kálmán-terv alapján.

Lapunk számítása szerint a gyógyszerkassza több mint harmadát elvonnák, a MÁV és a Volán társaságok támogatásában mintegy negyedével, a munkanélküli-ellátások és álláskeresési támogatások terén pedig ötödével vágná vissza a kabinet a költségvetési forrásokat. Ehhez képest a nyugdíj- és az önkormányzati kasszát 10 százalék körüli vagy az alatti mértékben kurtítaná meg a kormány a következő két-három évben.
Amennyiben a kabinet valóban ragaszkodik az idősek utazási kedvezményének megőrzéséhez, minden bizonnyal a diákok és a közszolgálatban dolgozók körében kell szigorításokra számítani. Az viszont már tudható, hogy az összesen évi 60 milliárd forintos megtakarítás egy része a MÁV jelenleg 300 milliárdot közelítő adósságának „semlegesítéséből” adódik: ez lapunk értesülése szerint évi 20-30 milliárdnyi kamattehertől szabadítaná meg az állami vasúttársaságot.

A MÁV adósságátvállalása kapcsán további érdekesség, hogy egyszeri kiadásról lévén szó, jó esély van arra, hogy az Európai Bizottság azt nem veszi figyelembe az úgynevezett túlzottdeficit-eljárás során. Utóbbi keretében ugyanis a strukturális, vagyis egyszeri tételek nélküli egyenleget figyeli Brüsszel. Attól azonban nem kell tartani, hogy a MÁV-adósság 4 százalék környékére löki akár csak a „sima” deficitet is, ahogy az egyébként számszakilag lehetne: a magánnyugdíjpénztárak szintén egyszeri tételnek minősülő vagyonának hála, a büdzsé még így is többletet mutat majd. Ám éppen az „egyszeriség” miatt vált szükségessé szűk egy hónapja, hogy 250 milliárd forintot zároljanak az államháztartásban, és a folyamatok láttán könnyen lehet, hogy ez a kiadáscsökkentés a jövőben tartóssá is válik.

A kormány egyébként – elsősorban háttérnyilatkozatok formájában – elismeri, hogy az idén 2010-hez képest romlik a büdzsé strukturális egyenlege, ám a zárolással és a kedden – legalábbis körvonalában – bemutatott reformcsomaggal hazánk még így is kikerülhet az EDP-eljárás alól. Brüsszel összességében pozitívan fogadta a friss Széll Kálmán-tervet, bár Olli Rehn pénzügyi és gazdasági biztos szóvivője hiányolta a konkrétumokat. Amadeu Altafaj szerint még mindig nem lehet megbecsülni, elégségesek lesznek-e a kilátásba helyezett lépések ahhoz, hogy fenntartható pénzügyi pályára kerüljön a magyar gazdaság. A szóvivő mindezzel együtt helyes irányba tett lépésnek minősítette a reformcsomagot, mivel „a jelek szerint abban több előremutató szerkezeti átalakítás szerepel”. Amadeu Altafaj szerint az Európai Bizottság azt is örömmel vette, hogy a program egyik fő célkitűzése az államadósság csökkentése.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.