BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energiapolitika új kézben

Fellegi Tamás (54) az új kormány által felállítandó vagyongazdálkodási és infrastruktúra-minisztérium tárcavezetői posztjának a legesélyesebb várományosa – értesült a Világgazdaság Fidesz-közeli körökből. Fellegi Tamás korábban Orbán Viktor Fidesz-elnök két főtanácsadójának egyike volt. Médiaérdekeltségébe tartozik a Heti Válasz című lap, amely szerdán szintén megszellőztette a nevét a fenti poszt kapcsán. Fellegi Tamás jogász, politológus, üzletember, volt Bibó-kollégista, az üzleti életben a média mellett a távközlésben volt aktív. A miniszter helyettese nagy valószínűséggel Fónagy János (68) lesz. Fónagy János jogász, fideszes képviselő, az előző Fidesz-kormány idején már volt államtitkár.

A tárcát többen szuperminisztériumnak is nevezik, mert a mostaninál nagyobb területet fog felügyelni. Alá tartozik majd az energia, a közlekedés, a vízügy, a távközlés, a posta és a környezetvédelem is. Minden egyes területért külön szakállamtitkár felel majd. Az energetikai poszt fő várományosaként Bencsik Jánost (45) emlegetik. Bencsik János fideszes képviselő, teológiát tanult, és elsősorban a szociális munkához kapcsolódó területeken (például SZETA) tűnt ki.

Hozzátesszük, lapunkhoz eljutott Fellegi Tamás esetleges kinevezését cáfoló hír is, ez azért is fontos, mert az e tárca élére kerülő személyeken múlik, hogy ki vezeti majd a Magyar Energia Hivatalt (MEH). Minden, az infrastruktúra-minisztériumba tartó potenciális döntéshozónak megvan ugyanis a maga üdvöskéje. Egy biztosnak tűnik, hogy „kíméletesen”, azaz törvénymódosítással meg kívánnak válni a hivatal élére tavaly öt évre kinevezett Matos Zoltántól, illetve helyettesétől, Kovács Csabától. A Népszabadság tegnap Bíró Vencelt jelölte meg Matos Zoltán lehetséges utódjaként. Egyik forrásunk szerint azonban Bíró Vencel ellen szól MSZP-közelisége, és hogy az előző kormány idején megpályázta a MEH-elnöki posztot. Mások viszont azt mondták lapunknak, hogy Bíró Vencel nem elsősorban pártokhoz kötődik, csak jó üzleti lehetőségeket keres. Mindenesetre az elmúlt években dolgozott a Dunaferr vállalatfejlesztési igazgatójaként is, tavaly elítélő hangvételű cikkek jelentek meg róla a sajtóban, például a Magyar Hírlapban, a dunaharaszti „szocialista vízműüzletek” kapcsán. (Ma ő a DHRV Dunaharaszti Regionális Városüzemeltetési Kft. ügyvezetője.) Úgy tudjuk, erősen érdeklik a gázüzletek is.

Esélyes a posztra a nem műszaki végzettségű Kaderják Péter is, aki az előző Fidesz-kormány alatt állt a MEH élén, bár hírek szerint szívesebben lenne a Corvinus Egyetem rektora. Megkaphatja a hivatal irányításának a feladatát Pataki István (58), a MEH korábbi elnökhelyettese is. Igaz, tavaly ő is elkövette azt a taktikai hibát, hogy megpályázta a MEH elnöki tisztét, viszont mellette szól, hogy energetikus szakember (gépészmérnök), és hogy korábban maga is a hivatal olyan jellegű átszervezése mellett érvelt, amilyenre most a Fidesz is készül. (Mellesleg ő is ésszerűnek látná, ha nyugati mintára a vízügyet is a MEH felügyelné.) Kérdés viszont, hogy amikor a neve mérlegre kerül majd, hogyan ítélik meg, hogy miközben több párthoz is jó szakmai kapcsolatok fűzik, nem derült fény egyértelműen politikai kötődésére.

A Magyar Villamos Művek (MVM) élére a gépészmérnök-külkereskedelmi szakmérnök Faragó Csaba kerülne. Az előző Fidesz-kormány idején ő volt az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója, megjárta többek között az MFB, a Malév és a Dunaferr igazgatóságát is. Fidesz-közeli forrásunk Mártha Imre jelenlegi elnök-vezérigazgatóval kapcsolatban – érdemei hangsúlyozása mellett – kiemelte: a vezető jó eséllyel távozni kényszerül. Márthát az MVM Trade Zrt. vezérigazgatói posztjával „vigasztalnák”, és örülnének annak, ha ott kamatoztatná a továbbiakban a képességeit.

A paksiak szeretik, ha saját nevelésű vezérigazgatójuk van. A jelenlegi vezér, Süli János éppen ilyen, ráadásul jó fideszes kapcsolatokkal is rendelkezik (egyébként kisgazda-kötődésű). Mégis úgy értesültünk, hogy Baji Csaba (45) fogja felváltani.

Baji közgazdász, az előző Fidesz-kormány idején ő volt a Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatója. Laptársunk információja szerint ugyanakkor Baji az MVM élére kerülne.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.