BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősítés a Közel-Keleten

Újabb Mol-találatok Irakban és Pakisztánban, beszállhat az OTV egy vezetéképítésbe

Várhatóan a magyar OTV és a japán Mitsubishi is részt vesz a szaúdi Ali Mahir magáncég által indítandó vállalkozásban, amelynek célja a 626 kilométer hosszú iraki–szaúdi exportolaj-vezeték újjáépítése. Az Ali Mahir ajánlatát az iraki olajminisztérium már vizsgálja, írja a Reuters.

A Veolia csoporthoz tartozó OTV Magyarország Kft. 933 óta foglalkozik ivóvíztisztító művek, szennyvíztisztító telepek, iszap- és háztartásihulladék-kezelő művek tervezésével, építésével és ezek bővítésével, felújításával. A cégnél nem értünk el nyilatkozót, a társaság honlapján hazai víziközmű-beruházások szerepelnek referenciaként, de anyacége és leányvállalatai világszerte több mint ötven országban több ezer létesítményt terveztek és építettek meg. A OTV részt vesz a Csepel-szigeten épülő központi szennyvíztisztító tervezésében, kivitelezésében és majdani üzemeltetésében is.

A hí r szerint a cég (illetve nyilván a jogelődje) részt vett a felújítandó megépítésébenis. A csövön Irak 1989-től napi 1,7 millió hordó olajat küldött külföldre. A vezetéket azonban az öbölháború kezdetekor a szaúdiak lezárták, azóta nem is használták. Aszim Dzsihád, az iraki olajminisztérium szóvivője azt mondta a Reutersnak, hogy országának nagy szüksége van a vezetékre, mert azon keresztül szeretné teljesíteni 11 új exportszerződését. Ám a cső újranyitásához meg kell szereznie Szaúd-Arábia jóváhagyását is. Bár Irak és Szaúd-Arábia az öbölháború lezárultával újból felvette a diplomáciai kapcsolatokat, azok eléggé fagyosak.

Iraknak dollármilliádokra van szüksége a háborúban lerombolt gazdasága talpra állítására, ehhez pedig alapvetően olajbevételeiből lehet pénze. Ezért, olajtermelése felfuttatása érdekében, számos külföldi társasággal kötött olyan megállapodást, amelynek révén nőhet az olajtermelése.

Ebbéli várakozásának tett eleget a magyar Mol is, amely pénteki közlése szerint hamarosan megkezdi iraki olajtermelését. A társaság – a BÉT-nek kiadott közleménye szerint – befejezte az Irak kurdisztáni térségében lévő Akri-Bijeel blokkban mélyített első kutatófúrása, a Bijell-1 tesztelését. A korábban jelzettnél több, ám kisebb sűrűségű olajat talált. Napi 3743 hordó nehézolajat és napi 23 ezer köbméter gázt sikerült felhoznia. Minderről a Mol százszázalékos tulajdonú leányvállalata, a blokkot üzemeltető Kalegran Ltd. tájékoztatta a kurdisztáni regionális kormány természeti erőforrás minisztériumát. „A vizsgálatok eredménye igazolta a társaság geológiai modelljének érvényességét, amely szilárd alapot biztosít a szerkezetlehatárolási munkáinak a tervezéséhez” – írja a közlemény.

A felhozandó szénhidrogén termelésmegosztásos megállapodáson keresztül értékesíthető, erről 2007-ben kötött megállapodást a Kalegran Ltd. a helyi kormánnyal. A blokkban a Kalegrannak 80 százalékos részesedése van, a Gulf Keystone Petroleum International Ltd.-nek pedig 20 százaléka.

Egyszerre jelentett olaj- és gáztalálatot a magyar társaság pakisztáni kutatófúrása is. A KPK tartományában lévő Tal blokkban 3400 méter mélyen napi 3209 hordó olajra és 1,9 hordó olaj-egyenértéknyi gázra bukkant. A következő három hónapban folytatódik a fúrás, a társaság ugyanis még nem érte el a tervezett végleges mélységet. Fehér János, a Mol Pakistan vezérigazgatója elmondta, hogy a mostani fúrással cége már az ötödik különálló mezőn ért el találatot a Tal kutatási és termelési blokkban. A munkát végző konzorciumban a magyarországi társaságnak 10 százaléka van, de a Mol a kutatás üzemeltetője is.

Iraki kockázatok, szudáni lehetőségek

„Az iraki lehetőségek ígéretesek, de az ottani beruházások előtt továbbra is ugyanazok az akadályok állnak, mint eddig” – mondta lapunknak Miklóssy Ferenc, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara magyar–arab tagozatának elnöke. A hozzá érkezett visszajelzések szerint a legfőbb probléma a biztonság, jórészt csak külön védelemmel ellátott területeken érdemes munkához látni. De gond az energiaipari és ipari létesítmények leromlott állapota és a pénzhiány, ezzel a finanszírozás megoldatlansága is. A biztonsági helyzet akár romolhat is, ha az USA kivonul az arab országból. Nem véletlen, hogy a Külügyminisztérium is legfeljebb tárgyalásokat célzó, kereskedelmi tevékenységgel kapcsolatos iraki utazást javasol, többet nem.

Az észak-szudáni feltételek azonban biztonságosak és vonzóak, ezekről csütörtökön az ország külügyminisztere ad Budapesten tájékoztatást.

Az észak-szudáni feltételek azonban biztonságosak és vonzóak, ezekről csütörtökön az ország külügyminisztere ad Budapesten tájékoztatást. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.