BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősítettünk napenergiában

A támogatott ártól és a kötelező áramátvételtől Európa-szerte több áramot termel a nap

Meglódult tavaly az új uniós tagállamokban a napelemek telepítése. Az idén folytatódik a trend, de sok múlik a szabályozáson: csaknem mindenütt kötelező, szabott áran való áramátvétellel vagy kvótával és zöldbizonyítvánnyal serkentik a termelést. A hazai szakma alacsonynak tartja a jelenlegi kötelező átvételi árat, de nem reméli, hogy 2012-től megemelik.

Tavaly az előző évi 2,7-szeresére, 1,75 megawattra nőtt a Magyarországon telepített napelemek kapacitása, az idén további látványos emelkedés várható: elérhetjük a 3 megawattot. Bár ez a 3 megawatt európai összehasonlításban még mindig igen szerény, a részben önkormányzati, részben magánberuházásban telepítendő – esetenként több száz kilowattos – berendezések szaporodása kedvező tendenciát jelez az egyik hazai gyártó, a Solart-System Kft. ügyvezető igazgatója szerint. (A 2010-ben telepítettek közül a legnagyobbnak a teljesítménye 100 kilowatt volt.)

Pálfy Miklós azonban borúlátó is: „Sajnos minden eddigi információnk arra mutat, hogy a megújulóalapú energiatermelés 2012. január 1-jétől hatályos új támogatási rendszerében sem remélhetnek az érintett termelők a mostani, kilowattóránként 29,84 forintnál magasabb átvételi ártámogatást, holott e beruházások – rendszertől függően – 10-20 év alatt térülnek csak meg. Európában mindenütt elsősorban az átvételi árral serkentik a napenergia hasznosítását, mert ez a megoldás átláthatóbb és nem ad lehetőséget korrupcióra sem, szemben a beruházási támogatással.”

A támogatás hatékony voltát mutatja, hogy az új uniós tagországok villamosenergia-termelő célú napenergia-hasznosítását évek óta vizsgáló PV-NMS-NET szervezet legújabb felmérése szerint térségünkben 2010-ben 4,5-szeres volt a beépített napelem-kapacitás növekedése, ezen belül – éppen a magas átvételi tarifának köszönhetően – Csehországban bővült leginkább. (S mivel e tarifák 2011-ben estek, a napelempiac ottani növekedése az idén már lassul.) Az EU új tagállamaiban 2011-re már átmeneti, mérsékeltebb bővülési ütem (400 MW) prognosztizálható a szervezet szerint.

A hazai napelemes rendszerek nagy része ma már hálózatra tápláló üzemben működik, több mint 300 ilyen van. Az ország első berendezését 1975-ben, a Villamosipari Kutató Intézetben állították elő, annál a cégnél, amelyből utóbb a PV-NMS-NET említett tagvállalata, a Solart-System Kft. önállósult. A vállalat jórészt külföldi piacra állít elő részben oktatási célú napelemes berendezéseket. Nincs sok hazai napelemgyártónk, ráadásul ezek sem teljes rendszert kínálnak – mint a már leállt Dunasolar –, jórészt külföldi rendszerek alapján folyik az összeszerelés. Közülük a jelentősek a magyar magánszemélyek tulajdonában lévő ráckevei Korax Solar belföldi eladásai, míg a dorogi Sanyo inkább exportban erős Pálfy Miklós tájékoztatása szerint. Mindkét társaság kristályos elemekből szerel össze modulokat, a Sanyót anyacége látja el alapanyaggal, a Korax a piacról vásárol.

Mára a napenergia hasznosítása is olyan szegmens, ahol meg kell küzdeni az olcsó, kínai termékekkel. (A világ három legnagyobb napelemgyártója a kínai Ja Solar, a Suntech és a First Solar.)

kitüntetettek

Az Energiaklub az idén is kitüntette a napelemek-kel legjobban ellátott településeket. Az ötezer fő alatti kategóriában Dötk, a 20 ezer alattiban Budaörs, az a fölöttiben Budaörs nyerte a díjat. Az 50 ezer fő feletti városok esetében a budapesti III. kerületi Óbuda nyert.

Különdíjat kapott még Orosháza, Martfű és Sopron az önkormányzat megújuló energiák melletti elkötelezettsége és a lakossági szemléletformálásban vállalt szerepe miatt.

Különdíjat kapott még Orosháza, Martfű és Sopron az önkormányzat megújuló energiák melletti elkötelezettsége és a lakossági szemléletformálásban vállalt szerepe miatt.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.