BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felkészült a télre az E.On


Évről évre egyre komolyabb érdeklődés kíséri az E.On felkészülését a téli időszakra. Az évek óta napirenden lévő kisebb gázkrízisek és különösen az idei „forró” január óta az ellátásbiztonság kiemelt kérdés a politikusok és a közvélemény számára egyaránt.

A legnagyobb magyarországi földgázkereskedő, az E.On Földgáz Trade, valamint Magyarország legnagyobb földgáztároló vállalkozása, az E.On Földgáz Storage a törvényi előírásoknak megfelelően felkészült arra, hogy biztosítsa ügyfelei – s rajtuk keresztül az ország túlnyomó részének – téli földgázellátását. Az energiaszektor szakmai felügyeletét ellátó hatóság, a Magyar Energia Hivatal által megadott keretszámok alapján az E.On Földgáz társaságok szakemberei meghatározták, mennyi földgázra van szükség a tárolókban ahhoz, hogy akár szélsőségesen hideg időben, vagy az importforrások időleges, akár egy hónapig tartó elapadása esetén is ki lehessen elégíteni az igényeket. A földgáztárolók feltöltésénél az idén különösen fontos szempont volt az időzítés, ugyanis a gázárakban jelentős ingadozás mutatkozott. A gázár olajárhoz való kötöttsége miatt tudható volt, hogy a harmadik negyedévben a földgáz beszerzési költségei csökkennek a második negyedévhez képest. Így 2009-ben – a korábbi évek gyakorlatától eltérően – az E.On Földgáz Storage-nál a júliustól szeptemberig tartó időszakot jelölték ki betárolási csúcsidőszaknak.

Az E.Onnál az idén a szokásostól eltérő módon zajlott a téli felkészülés tervezése, a törvényi előírásokon túlmenő felkészülési munka zajlott. Megszületett például a „legrosszabb eshetőség” forgatókönyve, amely a lehető legrosszabb helyzetet veszi alapul, tehát extrém hideg telet és az orosz importforrás egy teljes havi kiesését. A számítások azt mutatták, az E.On Földgáz Trade akkor is el tudja látni a saját ügyfeleit – az új gáztörvény szerint ugyanis országos ellátási kötelezettsége már nincs – ha sem Baumgarten, sem Beregovo irányából nem érkezik orosz földgáz harminc napon keresztül, és ehhez ötvenévenként kétszer előforduló leghidegebb tél társul – bár ezen eshetőségek szimultán bekövetkezésének a valószínűsége meglehetősen alacsony.

Az E.On lépéseket tett annak érdekében is, hogy minél olcsóbban szerezzen be földgázt az importszerződések keretében. Legnagyobb beszállítójától, a Panrusgaz Zrt.-től jelenleg a napi maximumnál több földgázt vásárol, kihasználva a kedvező árakat. Mindemellett a társaság igyekszik biztosítani a nyugati forrásokat is: ahogy ez év januárjában, úgy a mostani fűtési szezon idejére is számíthat anyavállalata, az E.On Ruhrgas segítségére. Ez utóbbi társaság diverzifikált gázbeszerzési portfóliójának köszönhetően ugyanis komolyabb gázkrízis esetén Magyarország az idén is számíthat a nem keleti, hanem főleg a norvégiai és egyéb forrásokból származó pótlólagos mennyiségekre is. Az E.On csoporton belül külön stáb alakult, amelynek feladata intézkedési terv kidolgozása egy újabb gázválság esetére. Emellett felülvizsgálták az E.On válságkezelési szabályait, pontosan meghatározva a krízis idején érvényes felelősségi szinteket, az információáramlás útját, a döntési illetékességeket, valamint a munkabeosztást.

Nincs találgatás

Az E.On Földgáznál egyelőre senki sem akar jóslásokba bocsátkozni egy újabb gázkrízis esélyeiről, hiszen nehéz megjósolni, mekkora szerepet játszik majd a földgáztranzit és az ország földgázellátása az ukrajnai elnökválasztási kampányban, kifizeti-e Ukrajna a „take or pay” kötelezettségéből származó számlát Oroszországnak, illetve, egyáltalán ki kell-e fizetnie, valamint hogy miként finanszírozza magát az ország, miközben például az IMF által követelt belföldi gázáremelés elmaradt.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.