BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fukusima: Már a talajvíz is sugárfertőzött - Gyanús mérések

A japán kormány által megszabott biztonsági felső határt meghaladó sugárzás szivárgott a talajvízbe a fukusimai atomerőműnél - közölte az üzemeltető Tokyo Electric Power Co. (TEPCO).

Ám szakértők szerint nem valószínű, hogy emiatt szennyezés érje az ivóvizet. A szivárgás ugyanakkor aggodalmat kelt és egyben azt is jelzi, hogy a TEPCO milyen messze van a veszélyesen túlhevült reaktorok stabilizálásától, miután a hűtőrendszerek a március 11-i  cunami következtében működésképtelenné váltak - jelenti az AP.

A talajvíz szennyeződése tízezerszeresnél nagyobb koncentrációban volt megtalálható ahhoz az értékhez képest, amelyet a kormány az atomerőmű részére megszabott. Ugyanakkor Szeriki Kavagoe, a tohokui egyetem környezettudományi professzora úgy vélte, hogy a radioaktív szubsztanciák valószínűleg nem gyakorolnak negatív hatást az ivóvízre, ugyanis a sugárzás gyorsan eloszlik a talajban, akárcsak az óceánban.

Ám a sugárzó jód kétféle módon kihathat az ivóvíz minőségére, ha a koncentráció elég magas. Egyrészt beszivároghat a kutakba. Másrészt az atomerőműből származó fertőzött víz A föld alatti vízfolyásokon keresztül olyan folyókba szivároghat, amelyek részt vesznek az ivóvíz ellátásban. Ez azonban a szakértő szerint rendkívül valószínűtlen.

A TEPCO több nemzetközi segítséget kért az elhárításhoz, legutóbb óriási pumpákat rendelt az Egyesült Államoktól, amelyeknek a hó végén kellene megérkezniük azért, hogy vizet szórjanak a reaktorokra. Eközben a japán atomenergia ügynökség a legfrissebb sugárzásmérések megismétlését rendelte el, ugyanis gyanúsnak nevezte a legutóbbi adatokat.


 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.