BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázközpontban a bécsi börze

Megszerezte a közép-európai létesítmény ötödét a bő egy éve jó partnerként működő VSE

A Bécsi Értéktőzsde (Vienna Stock Exchange, VSE) megvásárolta a Közép-európai Gázközpont (CEGH) 20 százalékát. Az ügylet révén nagyobb lesz Ausztria gázpiaci szerepe, a CEGH pedig erősítést kap ahhoz, hogy a kontinentális Európa legfontosabb gázközpontjává váljon – írja közleményében a főtulajdonos osztrák OMV olaj- és gázipari csoport. A CEGH gáztőzsdéje és a bécsi börze együttműködése már a múlt év végén megkezdődött, a mostani ügyletet épp az eddigi partnerség sikere alapozta meg.

A négy éve létrehozott gázközpont a maga nemében az egyik legnagyobb létesítmény a kontinensen: jelenleg a havi fogalma 2,8 milliárd köbméter, és összesen 104 regisztrált partner kereskedik rajta. Amióta együttműködik a VSE-vel, kínálata a hagyományos gázközpontéhoz képest számos tőzsdei termékkel bővült az OTC piaci szolgáltatások mentén. A napi kereskedés az év második felében egészül ki határidős ügyletekkel – közölte Harald Wüstrich, a CEGH AG vezérigazgatója.

A CEGH az OMV Gas & Power GmbH leányvállalata, 2009-ben gázból rekordforgalmat, havi kétmilliárd köbméternyi eladást ért el. Az OMV Gas & Power évi mintegy 13 milliárd köbméter gázt értékesít, s kétezer kilométer hosszú ausztriai vezetékén keresztül évente közel 75 milliárdnyit továbbít. Maga az OMV 17,92 milliárd eurós csoportszintű, 2009-es árbevételével és közel 35 ezer fős létszámával Ausztria legnagyobb tőzsdén jegyzett iparvállalata.

„Mostantól az a fő feladatunk, hogy a CEGH-et a térség legfontosabb gázközpontjává fejlesszük” – jelentette ki Werner Auli, az OMV gázért és villamos energiáért felelős igazgatósági tagja. Cége már a VSE-vel és az European Commodity Clearinggel (ECC) együttműködve is nagyot lépett e cél elérése felé. A CEGH internetes felületének használatával a kereskedők az ausztriai gázszállító rendszer különböző be- és kilépési pontjain köthetnek üzleteket. E pontok közül a legfontosabb a baumgarteni fizikai központ, amely Közép-Európa gáztranzitjában is meghatározó szerepet tölt be. Baumgarten jelentősége a következő években tovább erősödhet, mert ott lehet a Nabucco és a Déli Áramlat vezetékek végpontja is.

Európa szabadpiaci gázkereskedelmét hét nagy központ ellenőrzi, ezek a PSV, a PEG, az NBP, a ZH, a TTF, az NCG és a CEGH. Mint arról korábban beszámoltunk, a tengerparton létesült elosztók – Zeebrugge, Hubernator, Fluxys – előnye, hogy a vezetéken szállított mellett a cseppfolyós gáz (LNG) piacához is hozzáférnek. A később indított virtuális központok helyszíne persze már nem kötődik a fizikai kereskedés helyéhez.

Ismert, hogy július 1-jén az FGSZ Földgázszállító Zrt. internetes kereskedelmi platformot indít. A kezdeményezés fő célja a rendszerirányítási és a kereskedési érdekek összehangolása, a napon belüli adásvétel bevezetésével. Ugyanakkor a napi földgáz- és kapacitáskereskedelmi piac (NFKP) standard kereskedési eljárás, nem pedig tőzsde, de még csak nem is szervezett gázpiac. Nem kereskedhetnek rajta befektetők, és nem lesznek határidős ügyletek sem. A felületen csak egyensúlyi termékeket, azaz a tervezetthez képest fölöslegben lévő, illetve pluszként igényelt termékeket lehet adni-venni. Mindazonáltal idővel tőzsdévé fejleszthető. A gáztőzsde és a szervezett gázpiac fogalmát már egyébként is ismeri a hatályos gáztörvény. Az elszámolóház – a Keler Zrt. – azonban már az indulástól részt vesz a tevékenység pénzügyi kockázatainak csökkentésében. Zsuga János, az FGSZ vezérigazgatója szerint Magyarország földrajzi adottságai jobban kedveznek a térségi gázközponti szerepnek, mint a már gáztőzsdét is működtető Ausztriának. BHL

Az OMV-nél a Western Union

A Western Union, a világ vezető pénzforgalmi szolgáltatója Western Union Money TransferSM szolgáltatásaival megjelenik az OMV mintegy 1800 kiskereskedelmi egységében. Az érintett töltőállomások Ausztria mellett Romániában, Bulgáriában, Csehországban, Németországban, Magyarországon, Szlovákiában és Szlovéniában működnek. A Western Union a következő másfél évben hozza létre új hálózatát a régióban, a most kötött megállapodásnak köszönhetően. Az együttműködéssel fogyasztók nagy tömege számára kívánják vonzóvá tenni a pénzátutalást, legyen szó euróviszonylaton belüli vagy a nemzeti valutákat érintő tranzakciókról. Az OMV töltőállomásai egyébként is a multifunkcionális szolgáltató központok irányába fejlődnek.

A Western Union 2009-ben 196 millió magánszemélyek közötti tranzakciót, ez 71 milliárd dollárnyi pénzmozgást jelentett, valamint 415 millió üzleti kifizetést teljesített.

A Western Union 2009-ben 196 millió magánszemélyek közötti tranzakciót, ez 71 milliárd dollárnyi pénzmozgást jelentett, valamint 415 millió üzleti kifizetést teljesített.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.