A ceremónián Alekszej Miller a vezetékprojekt kapcsán a növekvő európai gázigényről és a transzeurópai gázinfrastruktúra-rendszer bővítésének szükségességéről beszélt, Maja Hrisztova pedig a szállítási útvonalak diverzifikálását és az európai gázbiztonság növelését emelte ki. Mégis, továbbra is nyitott, hogyan lehet a mostaninál biztonságosabban és nagyobb mennyiségben gázt juttatni Európába. Ismert, hogy a gázbiztonság kérdése azt követően került előtérbe, hogy az orosz–ukrán gázárviták miatt 2006-ban és 2009-ben is rövid zavar támadt az Ukrajnán keresztüli gáztranzitban. Az ukrán vezetés szerint mindazonáltal fölösleges egy Ukrajnát elkerülő csövet lefektetni, inkább az ország gázrendszerét kell felújítani, kibővíteni. Mivel a beruházás orosz részvétellel folyna, ez garanciát is jelenthet a zavarmentes szállításra. A kivitelező konzorcium élére egyébként épp a szófiai cégalapítás előtti napon nevezték ki Jurij Bojko ukrán fűtőanyagipari és energetikai minisztert. Az Interfax-Ukrajna emlékeztet, hogy a konzorcium orosz tagja, a Gazprom szerint a társulásnak részt kellene vennie a nyugat-ukrajnai, független gáztárolók üzemeltetésében is.
Alekszander Nazarov, az orosz Metropol elemzőcég vezető gázpiaci elemzője szerint azonban a Gazprom aligha fogja mind a két projektet megvalósítani. „Ha a Déli Áramlat mellett dönt, fölösleges az ukrán gázrendszerre is költenie” – fejtette ki a Russia Todaynek. Nazarov szerint az is elképzelhető, hogy csak az orosz részvétel nélküli Nabucco gázprojekt valósul meg, és nem lesz sem Déli Áramlat, sem ukrajnai fejlesztés.
Bulgáriának is van B terve. Talán nem véletlen, hogy pont az orosz delegáció szófiai érkezése napján tett közzé a BTA bolgár hírügynökség egy összefoglalót arról, milyen jól halad a rivális Nabucco előkészítése: épp lezárult egy tárgyalássorozat a nyomvonalban érintett kilenc bulgáriai régiónak a vezetőjével. Ismert, hogy Bulgária mellett Magyarország, Ausztria és most már Románia is készül a Nabucco projektre is. A hivatalos orosz és európai álláspont szerint egyébként a két projekt nem rivalizál, mindkettőre szükség van.
Az orosz kormány közleménye szerint – amelyet az RBK orosz internetes lap idéz – a Gazprom Export kész 2012 végétől 5-7 százalékkal olcsóbban adni a gázt Bulgáriának, a Bulgargazzal pedig hamarosan hosszú távú gázszállítási szerződést köt. E tervekről maga a Gazprom nem számolt be.
Némi előrelépés Magyarországon is történt a Déli Áramlat ügyében: új igazgatósági tagokat küldött a Déli Áramlat Magyarország Zrt.-be a magyar tulajdonos, az MFB addigi képviselői helyére. Az orosz–magyar projektcég új magyar cégvezetője Tordai Zoltán, aki a nonprofit Corvinus Támogatásközvetítő Zrt. elnöke és az MKK Zrt. fb-tagja, az orosz pedig Alekszej Zajcev, az orosz–német Panrusgáz Zrt. vezérigazgatója, s aki már május óta ott van az igazgatóságban. A három igazgatósági tagból a két orosz vezető neve január óta szerepel a listán: Alekszander Medvegyevé, a Gazprom Export általános igazgatójáé és Vlada Ruszakováé, aki a Gazprom stratégiai ügyekért felelős igazgatósági tagja. Az új igazgatósági tag Csepely-Knorr Tamás szakjogász, a Hungarofest fb-tagja. A két új magyar igazgatót adó cégek az MFB csoportba tartoznak.
Tervek Belenében
Az év végéig elkészülnek a bulgáriai Belenében építendő új atomerőmű műszaki tervei, döntöttek szombaton Szófiában. A fővállalkozó az orosz Atomsztrojexport. A beruházást várhatóan Oroszország finanszírozza, korábban már felkínált 1,9 milliárd eurót az első két év munkálataira. A beruházás orosz tulajdonosa, a Roszatom konszern később hajlandó lesz kisebb hányadokat eladni, stratégiai befektetőknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.