BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háromlépcsős távhőmodell

Olyan támogatási rendszer bevezetését fontolgatja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), amellyel három lépésben lehetne megválni a hővel kapcsolt áramtermelés támogatási rendszerétől (KÁT), miközben létrejönnének az indokolt költségeken alapuló távhőárképzés feltételei is.

Három lépésben lehetne eljutni a fenntartható, egyben pedig jó kompromisszumnak ígérkező távhőárképzési rendszerig a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban (NFM) formálódó elképzelés szerint – tudta meg a Világgazdaság. Ezzel egyidejűleg, illetve ennek részeként viszonylag fájdalommentesen, némi átmeneti támogatás árán lehetne megválni a hővel kapcsolt áramtermelés támogatási rendszerétől (KÁT).

Az első, átmeneti időszakként kezelt szakasz július 1-jén indulna, és október 15-ig tartana. Ebben a három és fél hónapban a biztonsági gázkészletek rovására és a belföldi gáztermelés felhasználásával reméli a tárca lejjebb kényszeríteni a távhőárakat. Az árak és a szolgáltatói tarifák is befagyasztva maradnának. (A már befagyasztott távhőtarifák egy múlt pénteki rendelet nyomán átminősültek hatóságivá arra az időre, amíg meg nem születnek az első, „igazi” hatósági árak. Ezekre a Magyar Energia Hivatalnak (MEH) augusztus 31-ig kell javaslatot tennie.

A távhőtermelők a lakossági célú hőelőállításra kedvezményesen vásárolhatnak majd gázt, a szabályozás korábban már ismertté vált elemei alapján ellátójuk az MVM lesz. Az elgondolás érdekessége, hogy e beszerzés nem minősül egyetemes szolgáltatásbelinek, holott e célra jelenleg a két közüzemi nagykereskedőtől (is) lehet gázt venni.

Július 1-jén a hatályos jogszabályoknak megfelelően a kapcsolt termelők kikerülnének a kötelező átvétel alól, de a legfeljebb 50 megawatt kapacitású termelők eladhatják az áramukat a szervezett villamosenergia-piacon. Az átmeneti időszakban számukra létrehoznának egy olyan, speciális árat, amely áramukat eladhatóvá tenné. Más szóval: ez a priorizált ár minimális támogatást is tartalmazna. Mértékéről, illetve az e rendszerben átvehető villamos energia mennyiségéről még folynak az egyeztetések. Arról viszont, hogy valamely termelő része akar-e lenni a rendszernek, annak indulásakor kell döntenie, vagyis nem lesz ki-be járkálás. A priorizált áramátvételt a hazai villamosenergia-rendszer irányítója, a Mavir fogja kezelni, erre várhatóan külön mérlegkört (termelői és felhasználói csoportot) hoz létre.

A második szakasz október 15-től 2012 végéig tartana. A lényegi változás a költségalapú hatósági árak bevezetése lenne. (A bevezetés időpontjáról a múlt pénteki rendelet nem döntött, de az október 15-e reális határidőnek tűnik, mivel ez a fűtési idény kezdete is.) A szolgáltató ekkortól olyan áron veszi meg a hőt a termelőtől, amely annak indokolt költségeit tükrözi. Azt azonban még ki kell dolgozni, hogy ez esetben mi minősül indokolt költségnek. A termelő továbbra is kedvezményesen vásárolhat gázt. Ha a termelő még ezen feltételek mellett is hőáremelésre kényszerülne, a szolgáltatónak akkor sem kellene árat emelnie, mert hőalapú ártámogatást kap a lakossági célú távhőellátás mértékéig. Korábban a szakma azt vélelmezte, hogy e támogatást a hőtermelők kapják, de uniós előírás, hogy támogatást csak közszolgáltatást végzők kaphatnak. A támogatási kaszszát feltehetően a MEH fogja kezelni.

Az 50 megawatt alatti termelők továbbra is eladhatják az áramukat a szervezett piacon, meghatározott piaci áron.

A hosszú távon fenntartandó állapot 2013-ban indulna. A hatósági ár és a távhőszolgáltató hő oldali támogatása megmarad, viszont nem lesz szükség a hőtermelők áramának szervezett piaci átvételére. A priorizált átvételi rendszert a kapcsoltenergia-bizonyítvány, azaz egy olyan kvótarendszer váltja fel, amellyel ugyanúgy lehet kereskedni, mint a szén-dioxiddal.

Nyitott kérdések

A fenti cél megvalósításához még számos akadályt el kell hárítani – vált világossá a szaktárca és az érintettek egyeztetésein. Problémát okozhat például, hogy a hőárakat különböző szinteken fagyasztották be, nem tudni, hogyan lehet érvényesíteni a priorizált árat, meghatározni a támogatások helyes mértékét és az indokolt költségeket. Hiányzik magának a kapcsoltbizonyítvány-rendszernek a modellje is.

Nem tudni, lesz-e kellő mennyiségű, kedvezményes árú gáz a hőtermelők ellátására.

Nem tudni, lesz-e kellő mennyiségű, kedvezményes árú gáz a hőtermelők ellátására.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.