Tavasszal kerülhet az Országgyűlés elé a megújuló alapú energiatermelés 2011 őszén megfogalmazott, de fiókban tartott ártámogatási rendszere, a Metár, erről Szabó Zsolt klímapolitikáért is felelős államtitkár nyilatkozott a Smartinvest.hu-nak.
Azt még nem tudni, ki és milyen formában fizesse azt a pluszpénzt, amennyivel a zöldáram többe kerül, mint a nukleáris vagy a fosszilis. A 2011-es tervek szerint a Metár bevezetése miatt 2012-ben 0,9, 2013-ban további 1,52 százalékkal kellett volna megemelni az egyetemes áramszolgáltatás tarifáit. Ezt a kormány a rezsicsökkentésre való hivatkozással nem vállalta, és gyaníthatóan azóta sem változott meg erről a véleménye. Teherviselőknek maradtak korábban és vélhetőleg maradnának most is a versenypiaci felhasználók, a vállalati szféra.
A Metár megjelenésével kiszámíthatóvá és ígéretessé is válna a megújuló energia hazai termelése, újabb ilyen beruházások születhetnek. Ez kiválóan passzol az ENSZ klímacsúcsán szombaton elfogadott éghajlatvédelmi megállapodás céljához. Ám amíg a zöldenergiát előállító technológiák piacának felfutása az egyik oldalon bevételként, addig a másik oldalon kiadásként, importként jelenik meg, és Magyarország jellemzően ez utóbbi oldalt erősíti.
Mindazonáltal hazai példák is vannak a megújuló alapú áramtermeléshez kapcsolódó gyártásra, beszállításra, fejlesztésekre, elsősorban erős külföldi vállalatok itteni leányvállalataihoz, beszállítóihoz köthetően. A Világgazdaság érdeklődésére a svájci–svéd ABB mérnöki csoportnál azt közölték, hogy váci üzemük villanyautókat kiszolgáló villám- és gyorstöltői több mint 3500 európai városban működnek, de megjelentek az amerikai és az ázsiai piacokon is. A kínált áram kizárólag zöld is lehet, ha a töltők az ABB napelemes rendszereit használják, vagy szélerőműrendszerhez kapcsolják őket, ahogyan az Bükkaranyoson történt.
A német Siemens 120 fős magyarországi központjának dolgozói szélturbinaparkok felállítására, összeszerelésére vethetők be a világ bármely táján. Most épp Kanadában, Japánban és Marokkóban dolgoznak. Itt van a Siemens Wind Power egyetlen közép-európai képző központja is, amelyet jövőre egy szimulátor telepítésével erősítenek meg. Tavasszal Németországban olyan új generációs Siemens szélturbinát helyeznek üzembe, amelynek fejlesztésében oroszlánrész jutott a hazai központnak.
Az amerikai GE-től kapott válasz szerint a társaság veresegyházi, kis és közepes kapacitású erőműveket előállító gyárában – amely ugyan nem megújuló alapú termeléshez kapcsolódik – jelentős hatásfoknövelő, ezáltal a károsanyag-kibocsátást csökkentő rendszert használnak. E turbinák főleg Európában és Amerikában kelnek el. Az üzem 2011 óta fűt a helyi geotermikus energiával. A klíma védelmét segíti a nukleáris energia használata is, Magyarországon az ezzel kapcsolatos szándékban nincs hiány. A nukleáris iparnak való hazai beszállításra jó példa az itteni Siemens, az Alstom és a Ganz EEG. Fejlődési lehetőséget ígér, hogy Paks II. fővállalkozói szerződése szerint a projekt értékének 40 százalékát hazai vállalkozásoknak kell teljesíteniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.