Az ErP rendelet tavaly júliusi bevezetésével a kondenzációs technika vette át a főszerepet hazánkban. Ennek kapcsán az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a kondenzációs kazánok iránti kereslet.
A MEHI által 2016-ban végzett kutatás szerint az elmúlt 5 évben a lakosság az 1980 és 2005 között épített lakásokban cserélt kazánt, ami 40 százalékban már kondenzációs készülék volt. A legtöbben falun (40,3 százalék) a legkevesebben a fővárosban (20,2 százalék) ruháztak be kazáncserére. A csere azonban a társasházak kéményeit is érinti, mivel a modern technológiához korszerű kéménnyel kell rendelkeznie minden háznak.
A hazai társasházak 95 százaléka azonban nem rendelkezik olyan felújított egyszerű, vagy gyűjtőkéménnyel, amely egy esetleges kazáncserénél megfelelő lenne. Bálint Attila, a EMKÉSZ képviselője szerint jelenleg 90 000 műszakilag problémás kéményt kellene azonnal lecserélni - írja a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesülete közleményében.
Egy 40 lakásos társasház esetében csupán a kéményfelújítás költsége 150 000 – 250 000 forint közötti összegre rúghat háztartásonként. A közös kémény átalakítása azonban komoly terhet jelenthet a társasház, valamint az ott élő tulajdonosok számára.
Idén a Nemzeti Gazdasági Minisztérium a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül kamatmentes hitelt nyújt azok számára, akik a fűtési rendszerek korszerűsítését saját erőből nem tudják megoldani. Az EU forrásból lehívott hitelt természetes személyek, társasházak és lakásszövetkezetek egyaránt igényelhetik a lakóépületek energetikai korszerűsítésére, illetve a megújuló energiaforrások alkalmazására - írja a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesülete közleményében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.