BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Késnek a menedékes gázórák?

Eleshet árbevétele egy részétől az EMFESZ, a MEH-től várna útmutatást és segítséget

Mást mutattak a gázórák és mást eredményezett a későbbi óraleolvasáson alapuló fogyasztásbecslés azoknál a háztartásoknál, amelyek január 13-án az EMFESZ-től más szolgáltatókhoz kerültek át. Az EMFESZ „mindenkinek megfelelő” megoldást keres, az érintett szolgáltatók szerint viszont nincs mit megoldani.

Sok százmilliós elszámolási vitát eredményezhet EMFESZ Kft.-nek az, hogy korábbi ügyfeleinek átadása kapcsán adminisztratív nehézségek merültek fel. Fennáll a veszély, hogy emiatt nem juthat hozzá azon gáz árának az egészéhez, amelyet az idén, gázkereskedői engedélyének január 13-i felfüggesztéséig adott el. Így megnehezülhet az elszámolása a Magyar Energia Hivatallal is.

A 48/2008-as kormányrendelet szerint az elosztói leolvasások alapján a Magyar Energia Hivatal által kijelölt, úgynevezett végső menedékes szolgáltatónak becsléssel kell megállapítania a gázóra állását az ellehetetlenült kereskedőtől átvett ügyfeleknél az átvétel napján. Csakhogy a lapunkhoz eljutott panaszok szerint ezek az értékek gyakran alacsonyabbak voltak annál, mint amit a mérőórák ténylegesen mutattak. A panaszos észrevételek szerint nem nagy, de egyértelműen kimutatható hányadban a január 13. napjára visszamenőlegesen megbecsült fogyasztás még a december 31-i – a fogyasztók által ténylegesen megadott – mérőállásnál is alacsonyabb.

Ezzel tulajdonképpen kár érte az érintett háztartásokat, mert havi gázfelhasználásnak a ténylegesnél kisebb hányadát fizették ki az alacsonyabb, kedvezményes EMFESZ-tarifával és magasabbat az új szolgáltató tarifájával. Kivételnek számítanak a Tigáz által átvett budapesti ügyfelek, amelyek alacsonyabb árat fizetnek, mint korábban az EMFESZ-nél. Az EMFESZ viszont mindenképpen pórul jár, ha a ténylegesnél kisebb öszszegről állíthat ki számlát. Megeshet persze, hogy a végső menedékes szolgáltatók csak a becslés miatti tévedésből állapítottak meg a ténylegesnél kisebb fogyasztást a január 13-i időpontra, és nyitottak a helyzet rendezésére. Számításaink szerint a becsléses elszámolásból adódó anomáliák miatt 400-500 milliót veszíthet – önhibáján kívül – a gázkereskedő.

„A probléma létezik, dolgozunk a mindenki számára megfelelő megoldáson” – reagáltak a fentiekre az EMFESZ-nél. Megerősítették értesülésünket, mely szerint hamarosan fel kívánják keresni a végső menedékes szolgáltatókat az erre vonatkozó észrevételeikkel és javaslataikkal, és természetesen a Magyar Energia Hivatal véleményét és iránymutatásait is kikérik.

A négy legnagyobb végső menedékesnél, a Főgáznál, a Tigáznál, az E.Onnál és a GdF Sueznél arról tájékoztatták lapunkat, hogy a mérőóra február 4-ig történő leolvasásával és a számlázással is a jogszabályban rögzített feltételek szerint jártak el. Az E.Onnál kijelentették, hogy a február 4-ig megtörtént mérésen alapuló, de a január 3-i állapotra vonatkozó becslésen már nem lehet változtatni. Egyben rámutattak: „Megértjük, hogy a fogyasztónak az a jobb, ha a számlája azt mutatja, január 13-ig sokat fogyasztott az olcsóbb gázból, majd két hétre elment síelni.” A GdF-nél, részben a fenti fogyasztóváltás miatt, annyira megnőtt az ügyfélszolgálat forgalma, hogy az irodák előtt sorok kígyóznak, a telefonos ügyfélszolgálaton pedig hosszabb várakozások is előfordulhatnak.

Nagyon kis arányban persze voltak olyan fogyasztási helyek, ahol nem volt mód leolvasni az órát, és a rendszer adta becslési lehetőséggel kellett élni. A Főgáznál hangsúlyozták, hogy amennyiben a fogyasztó a kifogásolja az induló óraállást, akkor kérésének megfelelően korrigálnak, és mód van esetleges ellenőrző leolvasára is. Ennek eredményéről természetesen értesítik az elosztót és az EMFESZ-t is.

A fenti anomália azokkal az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult ügyfelekkel nem történhetett meg, amelyek végső menedékes szolgáltatójául a Mol Energiakereskedőt jelölte ki a MEH, mert azok gázfogyasztását távleolvasással végzik. Ebbe a körbe az óránként 20 köbméternél nagyobb mennyiséget lekötő felhasználók, tehát jórészt kkv-k, illetve önkormányzati és állami intézmények tartoznak.

Az EMFESZ engedélyét azért függesztette fel 90 napra a MEH, mert a társaság gázát nem szállította egyik nagy hitelezője, az FGSZ Zrt. Nem sokkal ezután a Keler az EMFESZ felszámolását kérte, majd február 4-én e kérelmét visszavonta, mert az EMFESZ rendezte a tartozását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.