BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kibővült a NETS gázháló

Megindult a kereskedelmi szállítás a Magyarország és Horvátország közötti gázvezetéken. A beruházással létrejött a térségi észak–déli gázfolyosó újabb eleme, kibővült az FGSZ kezdeményezésére formálódó régiós NETS hálózat, Horvátország megszűnt egyetlen importvezetéktől függeni, javult a gázbiztonság, likvi-debbé vált a termék piaca.

A napokban megindult a kereskedelmi szállítás a Magyarország és Horvátország közötti gázvezetéken. Az építtetők – az FGSZ Földgázszállító Zrt. és horvát partnere, a Plinacro – 2007-ben kezdett tárgyalásokat egy a két ország nagynyomású földgázszállító rendszerét összekapcsoló vezeték megépítéséről. Mivel a Magyar Energia Hivatal korábbi állásfoglalása szerint a 80 milliárd forintos, és uniós támogatást is élvező beruházás révén javul a hazai gázellátás biztonsága, a projekt költségei megjelennek a gázárakban.

A 800 mm-es névleges átmérőjű, 75 bar nyomásfokozatú vezeték hazai szakasza 205 kilométer, a horvátországi pedig 88 kilométer. Napi csúcskapacitása 19,2 millió köbméter. A projekt részeként Drávaszerdahelyen és Donji Miholjacban nemzetközi mérőállomás, Bátán új kompresszorállomás épült, kibővült a városföldi kompresszorállomás és csomópont. A magyar–horvát vezeték mindkét irányú szállításra alkalmas, de egyelőre csak a Magyarországról történő kivitelhez szükséges kompresszorállomást építették meg. A horvátországi kompresszorra csak akkor lesz szükség, ha felépül az ország cseppfolyós földgázt fogadó kikötője, az Adria LNG. Akkortól a terminálon gázzá visszaalakított szénhidrogén Magyarországon keresztül a térség számos országába eljuttatható.

A vezeték nagy jelentőségű a beszerzése diverzifikálására törekvő, de eddig csak egy importvezetékkel rendelkező Horvátország számára is. „A csövön jelenleg egy exportőr szállít” – tudtuk meg a hazai nagynyomású földgázhálózat tulajdonosa és üzemeltetője, az FGSZ vezérigazgatójától.

Zsuga János szerint Magyarország számára két szempontból is nagy jelentőségű a magyar–horvát interkonnektor. Egyrészt jól szolgálja azt a hosszú távú stratégiát, hogy térségi gázelosztó központtá váljunk, mert az észak– déli gázfolyosó egyik elemének számít. A folyosó, kiépülése után a jelenleginél sokkal élénkebb és diverzifikáltabb gázkereskedelmet tesz lehetővé a régióban. Ám ehhez még szükség van a magyar–szlovák és a szlovák–lengyel összeköttetésre, s legalább az egyik LNG-terminálra a gázfolyosó valamely végén. A gázfolyosón belül azért lehet kiemelt Magyarország szerepe, mert a most átadottal már öt szomszédos országgal van vezetéki öszszeköttetésünk, így egyre nő a gáz-gáz verseny erősödésének lehetősége is.

Másrészt az átadással orosz– olasz tranzitútvonalat nyitottunk meg. Minél több gáz halad keresztül Magyarországon, annál nagyobb az ország gázbiztonsága is.

Hetvenmillió háztartás

A magyar–horvát öszszeköttetés fontos új eleme az FGSZ kezdeményezésével indított új európai szállítórendszer (angol nyelvű rövidítéséből NETS) projektnek is. A 2007 óta épülő gázhálót használó társaságok, illetve az általuk ellátott államok bármelyike hozzáférhet a partner társaságok/országok által elérhető forrásokhoz is.

A NETS-en mintegy hetvenmillió háztartási fogyasztó érhető el, piaci értéke teljes kiépítettségében, azaz 25 ezer kilométer hosszon 5 milliárd euróra várható, három évvel ezelőtti becslés alapján. A NETS keretében épült meg a horvátországi mellett Magyarország romániai összeköttetése, és ugyanezen terv részeként fogalmazódott meg a szlovákiai interkonnektor szükségessége is. A gázháló akkor tekinthető teljesnek, ha minden határösszekötő vezetéken ténylegesen is mód van a kétirányú szállításra, mert ebben az esetben válik leginkább lehetővé az országok közötti kölcsönös segítségnyújtás, illetve erősödhet a gázpiac likviditása.

A NETS-en mintegy hetvenmillió háztartási fogyasztó érhető el, piaci értéke teljes kiépítettségében, azaz 25 ezer kilométer hosszon 5 milliárd euróra várható, három évvel ezelőtti becslés alapján. A NETS keretében épült meg a horvátországi mellett Magyarország romániai összeköttetése, és ugyanezen terv részeként fogalmazódott meg a szlovákiai interkonnektor szükségessége is. A gázháló akkor tekinthető teljesnek, ha minden határösszekötő vezetéken ténylegesen is mód van a kétirányú szállításra, mert ebben az esetben válik leginkább lehetővé az országok közötti kölcsönös segítségnyújtás, illetve erősödhet a gázpiac likviditása.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.