BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Küszöbön a megállapodás

Gázpiac. Napokon belül megállapodik az E.On Földgáz Storage és a Srbijagas arról, hogy előbbi 200 millió köbméter gázt tárol majd Magyarországon partnerének; az ügylet értéke 72 millió dollár – értesült a Világgazdaság. Múlt heti nyilatkozatában Dusan Bajatovic, a Srbijagas első embere még most hét végére valószínűsítette a szerződéskötést, ám maradtak elvarratlan szálak. A magyarországi tárolásnak és a Szerbiában jelenleg is zajló tárolóbővítésnek köszönhetően déli szomszédunknak 500 millió köbméter, azaz 60 napi felhasználásnak megfelelő mennyiségű gáztartaléka lesz.

Szerbia ellátásbiztonságának javítása érdekében vezetékberuházásra is készül a Srbijagas. Egy évi 1,2 milliárd köbméter kapacitású, Észak-Boszniát átszelő vezetéken keresztül teremtene kapcsolatot az orosz gázt hozó majdani Déli Áramlattal. A szerbiai cső a Száva folyó mentén haladva érne el Banja Luka városáig. Az egyeztetések már folynak Bosznia két autonóm körzetével, azaz a Szerb Köztársasággal és a bosnyák–horvát föderációval, utóbbiban épülne egy leágazás Szarajevóig. A teljes beruházáshoz a Srbijagas 150 milliós EBRD-hitelt vár, további 50 millióba kerülne az új vezetéken keresztüli gázellátás, valamint további 50 millióba a többi teendő.

Az orosz Gazprom vezetésével lefektetendő Déli Áramlat vezeték Ukrajna megkerülésével a Fekete-tenger alatt érné el a szárazföldet Bulgáriánál, és onnan haladna tovább a dél- és a közép-európai piacokig. Egyik fő vevője és tranzitországa, mint ismert, Magyarország lenne. Az Électricité de France (EDF) francia villamosipari csoport a napokban jelezte, hogy hamarosan részesedést vásárol a vállalkozásból. Részleteket nem közölt, de valószínűsíthető, hogy az említett fekete-tengeri projektszakaszra létrejött Gazprom–Eni társulásban szorítanak majd neki helyet, mert máshol „nincs hely”. A Déli Áramlat többi részét ugyanis a nyomvonalban érintett országok arra kijelölt állami társaságai és a Gazprom által létrehozandó, helyi vegyes vállalatok építik majd meg, franciaországi szakasza viszont nem lesz a csőnek. (Igaz, a tervek továbbra sem véglegesek.) Egy másik francia társaság, a GDF Suez már korábban beszállt a szintén orosz hátterű Északi Áramlat vezetékvállalkozásba.

Néhány évig azonban a Gazprom még mindenképpen Ukrajnán keresztül küldi európai piacaira, így Magyarországra is a gázt. Emlékezetes, hogy az orosz–ukrán gázárviták mellett az ukrajnai gázhálózat állapotának is szerepe volt az elmúlt téli gáztranzitzavarban, és várhatóan lesz az idén is. Ukrajna 5,5 milliárd dollárból, uniós segítséggel újítaná fel gázhálózatát, illetve bővítené ki kapacitásait évi 60 milliárd köbméteresre. Ebben együttműködne a Gazprommal is, de egyre nem hajlandó: tulajdonrészt átengedni a csöveiből. „Ukrajna gázszállító rendszere az ukrán embereké. Ha valaki itt új csöveket akar lefektetni, hát tegye, még be is szállunk” – szögezte le Oleh Dubina, a Naftogaz ukrán gázmonopólium elnöke egy korábbi lapinterjúban. BHL



Új ügyféldömping az EMFESZ-nél

Kétszáz fölé nőtt a legnagyobb hazai versenypiaci gázkereskedő önkormányzati ügyfeleinek a száma a napokban nyert tendernek köszönhetően. Két önálló Békés megyei kistérségi társulás, valamint Békéscsaba bízta meg gázellátásával a kft.-t. A társaság nemrég a Mohácsi kistérség 41 települését is megnyerte ügyfelének.

Az EMFESZ vevői fogyasztásának mértékéhez és jellegéhez igazított, kedvező árat nyújt, egyedi üzleti megállapodások alapján.

Az EMFESZ vevői fogyasztásának mértékéhez és jellegéhez igazított, kedvező árat nyújt, egyedi üzleti megállapodások alapján.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.