A Világgazdaság információi szerint a Magyar Villamos Művek Zrt-t (MVM) megbízta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), hogy vizsgálja meg a Déli Áramlat magyarországi szakasza megépítésének lehetőségét. Az orosz gáz európai szállítására lefektetendő csőről az orosz Gazprom 2012. második felében hozná meg a végső beruházási döntést. A projekthez közeli forrásunk szerint a sok országot érintő építkezésnek Magyarországon lendületet adhat, hogy a Déli Áramlat Zrt-ben a Magyar Fejlesztési Bankot az MVM fogja felváltani. Az azonban nem biztos, hogy az MVM-en belül a Déli Áramlat Zrt. 50 százalékos hányada – a másik 50 százalék a Gazpromé –, az MVM-leány Ovit Zrt-hez kerül annak a mintájára, ahogyan nemrég az Ovitot bízták meg a magyar-szlovák gázvezeték lefektetésével is. Külön MVM projekt is létrejöhet a Déli Áramlatra, amelyen akár a hosszú távú gázimport szerződésünk keretében vásárolt gáz behozatalára is alkalmas lehet. E mellett szól, hogy értesüléseink szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztréium (NFM) és az MVM folyamatosan egyeztet a Gazprommal az ország 2015-ben lejáró, hosszú távú orosz gázimport-szerződésének meghosszabbításáról.
A ma érvényes szerződést a Mol kötötte, majd átadta a gáz üzletággal együtt az E.On Földgáz Trade Zrt-nek. Utóbbi, valamint az E.On Földgáz Storage MVM általi megszerzéséről a tavasz óta tartanak az egyeztetések, és lapunkat arról tájékoztatták, hogy folyik az E.On-cégek átvilágítása is. A megállapodás – ha lesz – korábbi cikkünk szerint valahol a leendő vevő által kínált 800 millió euró és az E.On által kért 1,2 milliárd euró között várható.
A Déli Áramlatra és az E.Onra vonatkozó információinkat az NFM-nél továbbra sem kívánták megerősíteni, és az MVM kommunikációs igazgatója, Felkai György is csak annyit mondott, hogy „stratégiánk alapján a gáz portfólió erősítése mindenképpen fontos számunkra”.
A gázportfólió erősödéséről a napokban új hír érkezett. Megkapta működési engedélyét az MVM-leány Mavir által alapított CEEGEX gáztőzsde (Közép-Kelet-Európai Szervezett Földgázpiaci Zrt.). Eszerint – a hatályos szabályozásnak megfelelően – mostantól Magyarországon kizárólag a CEEGEX működtethet, de köteles is működtetni szervezett gázkereskedelmet. legkésőbb 2013. január 1-től.
A CEEGEX-nek együtt kell működnie a földgáz rendszerirányítójával, a Mol Nyrt. teljes tulajdonában lévő FGSZ Zrt.-vel. A kooperációt nem csak az fogja megkönnyíteni, ha az FGSZ részesedést vásárolt a CEEGEX-ben – ahogyan azt a hatályos szabályozás lehetővé teszi –, de az is, ha szorosabbá válik az MVM és az FGSZ kapcsolata. Ilyen tervre utal, hogy az energetikáért felelős döntéshozók rendre arról beszélnek, hogy a villamos energia szállító rendszer mintjára a földgázszállításnak is állami ellenőrzés alatt kellene lennie. Bár az államnak a Molon keresztül már most is van némi tulajdonosi ráhatása az FGSZ-re, és arról sem érkezett hír, hogy az FGSZ (pontosabban a gázszállítás) állami ellenőrzését az MVM-en keresztül képzelnék-e el, az MVM gázpiaci- és ipari erősítését célzó eddigi lépések erre utalnak. Közben hízik az esetleges MVM-célpont FGSZ is: a cég a napokban átvette anyacégétől annak az uniós támogatású Nabucco gázprojektben lévő, 16,67 százalékos magyarországi hányadát. Ezzel a Mol csoporton belül a „helyére”, azaz a vezetéki társasághoz került a Nabucco.
Hamarosan a gázüzemű áramtermelésben is erősít az MVM. A tervek szerint még ebben az évben felavathatják a csoporthoz tartozó bakonyi erőmű új gázturbináit, a tesztüzem hónapok óta tart. Az MVM október elején teljes tulajdonosa a Bakonyi Villamos Művek Termelő Zrt-nek (BVMT). A 2009-ben indult turbina-beruházás körülbelül 75 millió euróba került. A BNMT a gázhoz saját tulajdonú, új építésű hálózatán keresztül jut. Tavaly alig volt árbevétele (122 ezer forintot ért el), üzemi eredménye 577 milliós, mérleg szerinti eredménye 131 milliós veszteséget mutatott.
Közeleg a szlovák csőtender
A szlovák-magyar gázvezeték beruházásra létrehozott Gáz Tranzit Zrt. vezérigazgatója Olasz Enikő lesz, tudtuk meg Felkai Györgytől. Az Ovitnál Olasz Enikő végzi a jövő évtől önállósodó gáz üzletággal kapcsolatos előkészületeket. A projektről már mindkét Ovit közgyűlési megerősítés megszületett, de az előterjesztést még az MVM közgyűlésének meg kell tárgyalnia, s ezt követően írható ki a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás.
AGRI gázimport projekt MVM
Szlovák vezeték Ovit/Gáz Tanzit
Gázkereskedelem MVM Partner
Gáztőzsde Mavir/CEEGEX
Gázalapú áramtermelés BVMT, Mátrai Erőmű**
E.On gázüzletág* n. a.
Déli Áramlat* n. a.
* Terv, **a negyede az MVM-é
forrás: VG-gyűjtés -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.