Túl van az állami MVM csoporthoz tartozó MVM Partner a július 1-jei gázpiacra lépés első mozzanatán, a gázaukción. A társaság a távhőtermelőknek és az áram mellett távhőt is előállító (kapcsolt) társaságoknak kínált fel az orosz importnál olcsóbb gázt azzal a céllal, hogy vevői maguk is olcsóbban állíthassanak elő távhőt.
A vonatkozó rendelet szerint az MVM Partnernek a biztonsági tárolóban lévő gáz terhére 200 millió, a HAG vezetéken érkező gázból pedig napi 4 millió köbmétert lehetett felajánlania. Piaci becslések szerint összesen 1,2 milliárd köbméterre várhatott megrendelést. Annak alapján, hogy az ajánlatában szereplő gázárképlet kizárólag a nyugati importgáz árával számol, azaz nincs benne hazai forrásra utaló összetevő, feltehető, hogy a biztonsági tárolóban lévő gázból nem kínált fel semennyit sem.
„Kicsit későn érkezett az MVM Partner május végi ajánlata, az erőműtársaságok akkor már tárgyaltak a lehetséges gázeladókkal. A Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) tagjaitól kapott értesüléseink szerint a tagok a felkínált gázárat vonzónak tartották, a rendszerhasználatért viszont az MVM Partner kérte tőlük a legmagasabb díjat” – válaszolt lapunknak Bercsi Gábor, az MKET elnöke. (A rendszerhasználati díj mértékére vonatkozó kérdésünkre az MVM-nél azt mondták, hogy az számukra is adott volt.)
Összességében így 5-7 százalékkal olcsóbban juthatnak gázhoz a vásárlásra feljogosított termelők, mint ha orosz forrásból vásárolnának. A lehetőséggel mégis kevesebben tudtak élni, mint szerettek volna, az MVM Partner szigorú bankgarancia-feltételei miatt. (A kedvezőtlen piaci viszonyok miatt előzőleg bankgarancia vagy előrefizetés kérését valószínűsítette a többi kereskedő is, de végül többségük elállt ezen elvárásától.)
Bercsi Gábor szerint így is jó lépés volt az MVM Partner piaci megjelenése, mert pezsdítette a versenyt: rákényszerítette a kereskedőket, hogy utolsó tartalékaik mozgósításával kínáljanak alacsonyabb árat, mint az állami társaság.
Erőkoncentráció
„Átrendezheti a hazai áram- és gázpiacot a vonatkozó ágazati törvények minapi módosítása” – mutatott rá lapunknak Simon Gábor, a Horváth és Társai DLA Piper Ügyvédi Iroda energetikai szakértője.
A gáztörvény előírja, hogy a szervezett földgázpiacot (gáztőzsdét) az MVM egyik leányvállalatának kell létrehoznia. A törvénymódosításból a HUPX Zrt. (illetve majdani leánycége) által létrehozandó gáztőzsde esetében az is következik, hogy a gázipari rendszerirányító FGSZ nem jogosult gáztőzsdévé fejleszteni a napi földgáz-kereskedelmi piacát. Az új szabályok szerint az energiahivatal által kiadott szervezett árampiaci engedély kizárólagos jogot is biztosít e tevékenységre. Mivel az MVM csoportba tartozó HUPX mellett a cseh PXE is rendelkezik ilyen engedéllyel, a fenti szabálymódosítás további értelmezésre szorul. Közben a HUPX a „testvérintézménye”, az MVM által működtetett Powerforum internetes áramkereskedési felület rovására is hízik. További növekedést ígér számára a határidős ügyletek bevezetése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.