Ellehetetlenülhet az orosz Gazprom korábban már bejelentett terve, hogy a tavalyi 700 millió köbméter után az idén akár másfél milliárd köbméter gázt tároljon a magyarországi tárolókban. Márpedig ez nagyon kedvező konstrukció volt: a gázt a vevőnek csak akkor kell átvennie és kifizetnie, amikor arra ténylegesen szüksége is volt.
A Világgazdaság ügyhöz közeli forrása szerint azon csúszhat el az ügylet idei megismétlődése, hogy az orosz társaság aggályai szerint megesik, hogy az általa Magyarországra küldött gázt az itteni megrendelő nem veszi át a szerződésben rögzített átadási ponton, hanem már valahol Ukrajnán belül átirányítja ottani, saját vevőjének. „A Gazprommal történt egyeztetés nélkül senki nem dönthet arról a gázról, amely ukrán területen még az ő tulajdona. Ekkor még a Gazprom felel a tételért, övé a kockázat és a biztosítási kötelezettség is” – magyarázták a Világgazdaságnak.
Bár az ilyen, úgynevezett reverz ügyletek létét magyar részről senki nem erősítette meg, a napokban új helyzet állt elő, ha igaz a Kommerszantnak a Napi Gazdaság által idézett feltételezése. Eszerint az FGSZ Zrt. és az Ukrtranszgaz múlt pénteki megállapodása alapján az eredetileg Magyarországra rendelt gáz eladható már Ukrajnán belül is. Ezzel viszont megakadályoznák, hogy a Gazprom leszállítsa a még a tulajdonában lévő gázt a megállapodott átadási pontra. Úgy tudjuk, az orosz társaság szerint ezért mielőbb pontot kell tenni a történet végére akár vállalati, akár moszkvai, politikai szinten.
Az ukrán sajtóban reverz helyett gyakran fordított irányú szállításról lehet olvasni. A különbségtétel arra utal, hogy nem már Ukrajnában visszafordított magyar (továbbá szlovák és lengyel) rendelésre küldött gázról van szó, hanem az átadási ponton ténylegesen átvett, majd újra eladott és újra elszállítottról Ez a konstrukciót a Gazprom hivatalosan már nem ellenzi, de forrásunk szerint mégsincs az ínyére, hogy azért tároljon Magyarországon az itteni vevője számára kedvező feltételekkel gázt, hogy az azután visszakerüljön Ukrajnába. Márpedig erre volt példa a Világgazdaság korábbi értesülése szerint 2015 elején. Igaz, az export csak egy hónapig tartott, mert a hazai eladó túl magas árat kért, ezért a Naftogaz az olcsóbb, orosz gázt választotta. Az FGSZ és az Ukrtanszgaz múlt heti megállapodásának az a része, amely szerint megnövelnék egy 2013-ban újra használatba vett gázvezeték Ukrajna kapacitásait, szintén nem sért semmilyen megállapodást.
Míg a Gazprom kedvét a reverz, a hazai gázkereskedőkét az a nemrég született jogszabály-változás vette el a magyarországi tárolástól, amely erősen beszűkíti (lényegében megszünteti) számukra a kedvezményes tarifájú szállítást és tárolást. Tárolni azonban kötelező bizonyos mennyiséget. Így, miközben a szabályozás az egyik kezével lefelé faragja a lakossági gázárakat, a másikkal a rezsicsökkentés ellen dolgozik, amikor többlet-kiadásra kényszeríti a Főgázt (is).
Egy lapunkat tájékoztató kereskedő szerint bonyolult is a hazai tárolók igénybe vétele: háromféle dokumentum kell hozzá tényleges be- és kitárolással, miközben Ausztriában elég egyetlen papír. Úgy tudjuk, egyes kereskedők a már Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál kilincselnek a szabályozás változtatása érdekében. A Magyar Földgáztároló kapacitásainak 2015. június 9-i kihasználtsága csak 11,2 százalékos volt, miközben a pont egy évvel korábbi arány 15,5 százalékos, a 2013-as pedig 20,2 százalékos volt. Megfelelő mennyiségű, betárolt gáz híján ellátási zavarok lehetnek a télen annak ellenére is, hogy a 2015. végén lejáró, hosszú távú gázimport szerződésünkből le nem hívott mennyiséghez 2019-ig folyamatosan hozzájuthatunk.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.