Olcsóbban jutnak villamos energiához az egyetemes szolgáltatásban azok, akik az áramot olyan berendezés működtetésére használják, amely megújuló energiahordozóval állít elő hőt épületfűtéshez. A kedvezményes, úgynevezett H tarifára vonatkozó rendelet már az év elején hatályba lépett, végrehajtási rendelete viszont csak a napokban jelent meg. A díj mértéke nem lehet nagyobb, mint az adott szolgáltató legalacsonyabb (B) tarifája, azaz az éjszakai áramé, ez utóbbit a normál lakossági tarifa (A1) 70 százalékában maximálja a rendelet. Minden egyetemes szolgáltató köteles felkínálni a H tarifát a feltételeknek megfelelő ügyfeleinek. Kínálják is, már az év eleje óta.
Ám amiatt, hogy az új díjszabás csak a fűtési idényben él, eleve kevésbé versenyképes, mint az Elmű-Émász csoportnál már régebb óta meglévő és az év egészében igényelhető G (geo) tarifa. „Ügyfeleink a H és a G közül inkább a kedvezőbb geotarifánkat választják, de persze még ez a több száz vevőből álló kör sem hatalmas” – válaszolt lapunknak Boross Norbert, a csoport szóvivője. Tapasztalata szerint még az új építésű házak építtetői számára is fontosabb mutató a beruházás megtérülése, mint a környezettudatosság.
Igaz, a H tarifát nem is azért vezették be, hogy egy bizonyos kör olcsóbban jusson áramhoz, hanem hogy a megújulóalapú épületfűtés terjedésével csökkenjen az ország gázigénye. Csakhogy mitől létesülnének újabb geotermikus vagy napelemes fűtési rendszerek, ha még a kedvezményes tarifával is többe kerülnek, mint a gázfűtés? „A kedvezményes tarifa és a pályázatokon nyerhető támogatások kombinációjával lehetne hatékonyan ösztönözni a megújulóalapú hőtermelést, de a H tarifával elérhető 30-35 százalékos árkedvezmény önmagában is jelentős” – adta meg a választ Ádám Béla, a Magyar Hőszivattyú Szövetség elnöke. (Jelenleg a kilowattóránként 48,40 forintos áram H tarifával 31,50-ért vásárolható meg.) Az irány tehát jó, de még jobb lenne, ha a kedvezményes árú áramot a fűtési mellett a hűtési időszakban is igénybe lehetne venni.
A magyarországi hőszivattyú-forgalmazásra mindenképpen kedvező hatással lesz a H tarifa az egyik hazai gyártó és forgalmazó társaság, a Genex Kft. értékesítési igazgatója szerint. Ugyanakkor Tokaji Gábor is elégedetlen a támogatási rendszerrel. „Míg Nyugat-Európában közvetlenül vagy adójóváírással ösztönzik a megújulóalapú hőtermelést, a hazai pályázati rendszer bonyolult, feltételei szinte teljesíthetetlenek” – magyarázza. Ő is úgy látja: a kedvezményes áramdíjszabással főleg azok járnak jól, akiknek már van hőszivattyújuk. VG
További részletek
vg.hu/kedvezmenyesaram
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.