A Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kanadai tudósoknak sikerült egy technológiai akadályt elhárítaniuk, és ezzel új korszakot nyithatnak a napelem-hasznosításban. Eljárásuk lényege, hogy a napelemek alapanyagát adó perovszkit-elemeket folyékonnyá teszik, amelyet bármely anyagra, így üvegre vagy műanyagra is rá lehet nyomtatni.
A technológia nem igényel semmilyen speciális szerkezetet, azt egy hagyományos tintasugaras nyomtatóval el lehet végezni, ami ma már rengeteg hazai háztartásban is megtalálható. Ezzel a napelemek előállítása olyan egyszerűvé és olcsóvá válhat, mint az újságpapíré.
A perovszkit alapú napelemek egyébként még viszonylag újnak számítanak a napenergia alkalmazásában, de fejlesztésük hihetetlen ütemben zajlik. Nyolc évvel ezelőtt hatásfokuk csupán 3,8 százalék volt, ma már 25 százaléknál tartunk, mindeközben a szilícium alapú napelemeknél nem történt érdemi hatásfok-növekedés.
A perovszkit napelemek fejlesztése azonban egyelőre kísérleti fázisban van, kereskedelmi elterjedésük hosszabb ideig is eltarthat – figyelmeztet a napelemek-napkollektorok.hu. Hosszabb távon azonban a Torontói Egyetem új fejlesztésével az árak tovább zuhanhatnak, iparági szakértők szerint a következő évtizedben ez az új típusú napelem veszi át a hagyományos szilícium alapú napelemek helyét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.