Putyin Szocsiban, az úgynevezett Valdaj vitaklubban beszélt, amelynek keretében évente egyszer találkozik zömmel külföldi újságírókkal, üzletemberekkel és tudósokkal.
"A Nabucco vezetéknek csekély az esélye, mert nincs garantált gázforrása. Oroszország nem szállít a Nabuccóba gázt, az iráni lelőhelyeket még nem tárták fel, s Azerbajdzsán Oroszországgal szerződött a gázszállításra. Türkmenisztán jön még szóba, de nem tudni, onnan mennyi gázt kaphat a Nabucco, mivel onnan Kínába fektettek vezetéket, amelynek éves kapacitása 30 milliárd köbméter" - mondta.
Rámutatott, hogy egyéb akadályok is tornyosulnak a Nabucco előtt, például Türkmenisztán és Azerbajdzsán területi vitája a Kaszpi-tenger megosztása felett. Ilyen körülmények között egy vezeték építése "enyhén szólva nehézkes, hogy ne mondjam lehetetlen - fogalmazott. Elméletileg persze nem zárom ki, hogy ez lehetséges, ha akad társaság, amely sokéves szerződések nélkül kész megkezdeni a vezeték építését" - ironizált Putyin.
A Déli Áramlat vezetéket a Gazprom építi, a Nabuccót első sorban Amerikai ösztönzésre az Európai Unió tervezi építeni, hogy Oroszországot elkerülő útvonalon juthasson gázhoz, s mindkettő áthalad Magyarországon is. Hétfői hír, hogy négymilliárd dollárnyi finanszírozást sikerült biztosítani az építéshez. Moszkva azonban mindent elkövet, hogy a Nabucco által megcélzott posztszovjet térségből felvásárolja lehetőleg a teljes kitermelést, és ennek érdekében már egy éve európai árakat fizet a régióban a gázért.
Putyin szólt arról is, hogy Moszkva nem dramatizálja a Gazprom globális válság miatti veszteségeit, és a vezetés "nem szól bele a konszern operatív irányításába". Az állam ugyan 51 százalékos résztulajdonosa a Gazpromnak, de a fennmaradó 49 százalék jórészt külföldi beruházók tulajdonában van - mondta, s védelmébe vette a monopólium sokat bírált kemény tárgyalási stílusát azzal, hogy a Gazprom vezetése tudja, mi a jó neki.
A miniszterelnök kijelentette: a gáz és a kőolaj alternatíváját egyedül az atomenergia felhasználásában látja. Úgy vélte, az energiahordozók iránti kereslet folyamatosan növekedni fog, de az alternatív energiaforrások fejlődése ellenére a fogyasztási struktúra alig-alig változik majd. Utalt rá, hogy Németországban éppen meghosszabbították az atomerőművek üzemeltetésére szabott határidőt s úgy vélte, azért döntöttek így, mert nincs más választás, a szénhidrogének egyetlen reális alternatívája ugyanis az atomenergia.
Végül Putyin leszögezte, hogy a stratégiai ágazatokhoz való külföldi hozzáférést szabályozó orosz jogszabályok liberálisabbak a nyugati törvényeknél. Példaként a kőolaj- és földgáz szektort hozta fel, amelyhez Oroszország mindenkit odaenged, s emellett kitart, noha más államokban nem engedik a külföldi beruházókat ilyen liberálisan közel a stratégiai ágazatokhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.