BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szaporodnak a vállalati széltornyok

A szélenergia hasznosítása tavaly a világ egyik leggyorsabban fejlődő iparága volt. A terület 100 milliárd dollárnyi beruházást vonzott az Európai Szélenergia Szövetség adatai szerint. Ehhez Magyarország egy fillérrel sem járult hozzá, pedig nálunk is volnának lehetőségek.

Új trend van kibontakozóban a világ szélenergia-piacán: iparvállalatok, adatközpontok és más berendezések üzemeltetői növekvő számban telepítenek saját energiaigényük kielégítésére szélerőműveket – közölte Malgosia Bartosik, az Európai Szélenergia Szövetség (EWEA) vezérigazgatója. A közelmúltban a svédországi IKEA szánt egymilliárd eurót egy szél-nap erőműkomplexum építésére, előtte a BMW-ről, a General Motorsról, a Nissanról, a Hondáról, a Cemexről, a Heinekenről, a LEGO-ról, a Facebookról, a Google-ról, az Amazonról, a Microsoftról és az Apple-ről is érkeztek hasonló hírek.

A terület 100 milliárd dollárnyi beruházást vonzott az Európai Szélenergia Szövetség adatai szerint. Ezt az adatot azonban a magyarországi szélenergia-termelés semmilyen irányba sem befolyásolta: a hazai beépített kapacitások változatlanul az öt évvel ezelőtti, 324,45 megawattos szinten állnak; új létesítmények nem telepíthetők sem a kötelező átvételi rendszer (KÁT), sem ipari felhasználók magáncéljára – a fenti példát követve – úgy, hogy közben vételezhessenek az országos hálózatról is. Teljes szigetüzemben ugyan telepíthetők széltornyok, de ekkora kockázatot nem szívesen vállalnak a befektetők.

Piaci mozgást csak néhány tulajdonosváltás, a szélerősség változása és a területet érintő szabályozás módosulása hozott tavaly. Az utóbbiak hatásaként 9,24 százalékkal 623,64 gigawattórára csökkent a villamos energiának a KÁT-rendszerben értékesített hányada. A szélalapú villamos energia fajlagos támogatása viszont nőtt, így az ebből a forrásból vásárolt áramért – végső soron – a felhasználók 21,43 milliárd forintot fizettek. Ebből az összegből 13,98 milliárd forint volt a támogatás – azaz a megújuló alapú energiatermelés ösztönzése – a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai szerint, amelyek részben a Mavirtól kapott számokon alapulnak.

A jelenlegi szabályozás kritikusai szerint ideje volna újból kiírni a 2010-ben 410 megawattnyi szélerőmű létesítésére meghirdetett, majd utóbb visszavont pályázatot, hiszen már az akkori számítások szerint is elviselhető többletteher lett volna az az áramtermelés-ingadozás a hazai villamosenergia-rendszer számára, amelyet e további kapacitások üzembe helyezése okozna. Nem szabad persze elfelejteni, hogy ez esetben a szélenergia éves ártámogatása már mintegy 40 milliárd forint volna (a tavalyi árak alapján), amit nem lakossági felhasználóknak kellene összeadniuk. (A rezsicsökkentés egyik lépcsőjeként ugyanis kikerült a lakossági áramtarifából a „zöldfillér”, ám egyúttal megnőtt a többi áramvásárló tarifájában a zöldfillérhányad.)

Többen már azzal is elégedettek lennének, ha az ipari felhasználók saját célra telepíthetnének széltornyot úgy, hogy közben vételezhessenek a hálózatról is. Ez már nem jelentene extra kiadást a többi felhasználónak. Az ilyen szélerőművek tulajdonosainak viszont fizetniük kellene a nem folyamatos és rosszul menetrendezhető vételezés miatt szükségessé váló szabályozás többletköltségét.

A bagolytól tanulnak a lapátkerék-készítők

A Cambridge-i Egyetem kutatói a bagoly szárnyának mozgását, tollának szerkezét, felületének mikroszkopikus anyagát, elasztikus pihéinek tulajdonságait vizsgálják, hogy megtudják: miért tud a bagoly olyan hangtalanul lecsapni az áldozatára, és ebből mi hasznosítható a rendkívül zajos szélkerekek lecsendesítésére. A kutatók már műanyag modelljeik 3D-s nyomtatásánál tartanak, sikerük esetén remélhető, hogy nemcsak a szélerőművek lapátjai lesznek csendesebbek, de a repülőgépek szárnyai vagy a számítógépek ventilátora is. Az alagúttesztek során már 10 decibelt sikerült lefaragni.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.