Ami a szükséges építőipari anyagokat, egyéb berendezéseket és a szakképzett munkaerőt illeti, az NGM-nél is úgy látják, hogy a 24. órában vagyunk. Az építőipari kapacitások ugyanis az elmúlt években nagyon nagy mértékben leépültek, pótlásuk pedig sok, előre alig látható problémát fog okozni. „Éppen ezért a minisztériumon belül működő foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkársággal szoros együttműködésben dolgozunk a programon” – válaszoltak.
A program minden típusú lakásra vonatkozik. Sőt, mivel egy nemrég készült tanulmány szerint a nem házgyári épületeket sokkal hatékonyabban lehet energetikailag korszerűsíteni, mint a panelépületeket, az NGM szerint igen nagy hiba lenne nem kellő figyelmet fordítani ezekre a hagyományos épületekre. A felújítások finanszírozása az úgynevezett zöldbank létrehozására és egyéb forrásokra alapulna.
Mint megtudtuk, a zöldbankkal kapcsolatos koncepcióalkotás jelenleg is folyik az NGM-ben a társminisztériumok bevonásával. Többféle elképzelés körvonalazódott már, közülük majd a kormány választ.
Természetesen egy zöldbank által kínált konstrukció akkor versenyképes a kereskedelmi bankok által kidolgozott ajánlatokkal, ha alacsonyabb kamattal vagy egyéb kedvezőbb kondíciókkal tud a piacon megjelenni. Az, hogy milyen pénzforrások állíthatók egy zöldbank mögé, nagymértékben függ annak tényleges konstrukciójától. A minisztérium tájékoztatása szerint minden ilyen szempontból szóba jöhető forrást (CO2-kvóta-bevételek, nemzetközi és közösségi pénzügyi intézmények stb.) megvizsgálnak, hiszen mindegyik külön feltételekkel és megkötésekkel tud és akar egy ilyen programban részt venni.
Az NGM egy minél nagyobb és szélesebb körben támogatható konstrukciót kíván javasolni a kormány számára. Még nem dőlt el, ebben milyen szerep jut a kereskedelmi bankoknak. „Igyekszünk nem vetélytársat állítani ezeknek a pénzintézeteknek a zöldbankkal, hanem komplementer finanszírozási lehetőséget teremteni” – hangsúlyozták.
Arányos lesz a támogatás
A kormány tervei szerint jövő januártól a lakóépületek felújítása aszerint kap támogatást, hogy annak eredményeképpen menynyi energiát lehet megtakarítani – tudósít az MTI-Eco a társasházi képviselőknek rendezett panelfelújítási konferenciáról.
A jelenleg használt hőszigetelések egy része csak dekoráció, Németországban ahhoz, hogy az épületek energiafogyasztása 70 százalékkal csökkenjen, legalább 16 centiméter vastag hőszigetelést visznek fel a falakra, ezt kell általánossá tenni Magyarországon is – mondta a konferencián Kakuszi Norbert a Sto Építőanyag Kft. képviseletében. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.