BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ukrajna megint odaszúrt a Gazpromnak

Oroszország 12 százalékkal kevesebb földgázt szállít az ukrán gázszállítási rendszeren keresztül, mint ami a kétoldalú szerződésben elő van írva - jelentette ki szerdán Jurij Bojko ukrán energiaügyi miniszter.

"Nekünk ma, a műszaki egyezmény keretében 510 millió köbméter gázt kell kapnunk, de csak 450 millió érkezik" - hangoztatta Bojko. "Az Oroszországban uralkodó rendkívül hideg tél miatt kevesebb gáz érkezik nyugati határunkra, mint amennyit a műszaki egyezmény előír"  Bojko szerint Ukrajna növelte gázkivételét a földalatti tárolóiból, hogy több orosz gázt pumpálhasson területén keresztül a fagyoskodó Európába - írja a RIA Novosztyi.

Olaszország a kért 108,3 millió köbméter helyett 94,2 millió köbméter gázra számít, ami 13 százalékos csökkenés és meghaladja a keddi 10 százalékos visszaesést is - közölte szerdán a Snam szállítási hálózat. Hétfőn az olasz Eni olaj- és gázcég igazgatója úgy nyilatkozott, hogy a normál szintű szállításokat csak a hét végére várja visszatérni.

Az osztrák OMV ugyanakkor szerdán már azt jelentette, hogy az orosz gázszállítások normalizálódni látszanak, de a normális szállítási szint még nem tért vissza.

A Gazprom február első hetében is teljesítette összes uniós szállítási kötelezettségét, de esetenként a kértnél valóban kevesebb gázt küldött – közölte korábban Alekszander Medvegyev , a Gazprom Export általános igazgatója. A hosszú távú szerződések alapján ugyanis a vevő a megállapodott mennyiségnél többet is igényelhet. Ezt az extraigényt azonban nem sikerült mindig kielégítenie a társaságnak, mivel európai exportját már december utolsó hetében 25 százalékkal emelte, és erre rakódott a február eleji 20 százalék. Alekszander Medvegyev tegnapi magyarázata talán kissé megkésett. Akkorra ugyanis már körbejárt a világon a hír, miszerint a társaság „beismerte”: nem tudott elég gázt küldeni.

Oroszország és Ukrajna még nem állapodott meg az idei ukrajnai gázárakról, s addig vélhetőleg nem is fog, amíg nem dől el, ki fogja működtetni az ukrán gázhálózatot. „E célra olyan konzorcium létrehozásáról tárgyalunk, amelyben az ukrán állami Naftogaz, az Európai Unió és Oroszország képviselteti magát, de ehhez az utóbbi nem még nem járult hozzá” – válaszolt lapunknak Dmitro Kerecsanyin, Ukrajna magyarországi nagykövetségének sajtótitkára.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.