BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Válságban a Gazprom? - Putyin nem enged az EU-nak

Vlagyimir Putyin orosz elnök a VTB Capital Moszkvában tartott befektetési fórumán síkra szállt a Gazprom gazdasági struktúrájának módosításáért, ám óvott attól, hogy a gázszállítási ágazatot az EU energiapolitikai irányelvének megfelelően leválasszák a konszernről.

Putyin az üzleti találkozón arról beszélt, hogy a gázszállítási ágazat leválasztása a szektor halálát jelentené, önmagában ugyanis nem elég kifizetődő ez a tevékenység. Az orosz elnök utalt arra, hogy a Gazprom vertikálisan integrált vállalat, és mint ilyen, a gáz kitermelésével, szállításával és értékesítésével foglalkozik, a kiskereskedelmet is beleértve.

Szeptember 24-én felröppent a hír, hogy a Gazprom állítólag két külön társaságba kívánja szervezni külföldi tevékenységét, értesült az RBK orosz internetes lap. Az egyik a GMT Holding lesz, amely a gázértékesítésért felel majd, a másik a Gazprom Storages & Transport, ez az infrastruktúra- és tárolólétesítményeket fogja kezelni. Ha ez megtörténne, azzal enyhülne a vállalat és a EU közti vita, de a hírt az orosz gázóriás egyelőre nem erősítette meg és Putyin mostani nyilatkozata ezzel ellentétesnek tűnik.

Putyin nyilatkozatai ellenére a Gazprom komoly nehézségekkel szembesülhet, hiszen az Európai Bizottság szeptember 4-én versenyfelügyeleti eljárást indított a konszern ellen a szabad gázkereskedelem és a diverzifikációs akadályozása, valamint a tisztességtelen árak kikényszerítése miatt. Anders Aslund, a Peterson Institute for International Economics szakértője a közelmúltban közölt elemzésében úgy vélekedett, hogy az EU győzelme szinte biztosra vehető, hiszen a bizottság a Microsoft és az Intel ellen folytatott, sokkal kevésbé meggyőző versenyfelügyeleti eljárásait is sikerrel zárta le. Aslund szerint mindez azt jelenti, hogy a Gazpromnak valószínűleg meg kell változtatnia európai árazási politikáját, ami jelentős profitcsökkenéssel lenne egyenlő.

Csökkent a nyereség

Az OAO Gazprom 2012. első negyedévében 367,6 milliárd rubeles (11,32 milliárd dolláros) adózott eredményt ért el, 23,2 százalékkal kisebbet, mint egy évvel korábban. Emögött 1,22 ezer milliárd rubeles (37,74 milliárd dolláros) árbevétel állt, ami 7 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakáétól, derül ki a negyed éves jelentéséből. Összesen 162,3 milliárd köbmétert gázt adott el, ebből 99,6 milliárd köbméter Oroszországban, 20 milliárdot a többi szovjet utódállamban, és 42,7 milliárdot európai, illetve azon kívüli országoknak.

 

Ha az Európai Bizottság azt állapítja meg, hogy a Gazprom korlátozza a versenyt, ami az indokoltnál magasabb árakat okoz, és rontja az ellátás biztonságát, amivel végső soron kárt okoz az Unió polgárainak. Ekkor akkora bírságot szabhat ki a cégre, amely a cég bevételeinek akár 10 százalékát is elérheti.

Alekszandr Medvegyev, a Gazprom Export vezérigazgatója korábban úgy fogalmazott, az Európai Bizottságnak "vaj van a fején". Szerinte éppen az orosz állami gázmonopóliumot sújtják versenykorlátozások Európában, beleértve azt is, hogy blokkolják hozzáférését az Európai Unió területén lévő gázvezetékekhez.

A palagáz is gondot okot

A Gazprom az FT szerint válságban van és könnyen az Egyesült Államokban kibontakozó palagáz forradalom áldozatává válhat. Jelenleg az Egyesült Államok a világ első számú gáztermelője és az Egyesült Államokban kitermelt gáz ára mindössze a negyede az Európában alkalmazott, az olaj árfolyamához kötött árnak. Miután számos ország felkészült a cseppfolyósított gáz, az LNG exportálására, megnyílhat az út az árkülönbségek áthidalására, a szektor átalakulása pedig komoly következményekkel lehet az orosz állami monopóliumra. Az Európába áramló, egyre növekvő LNG mennyiség hatása már most érzékelhető, hiszen Németországban jelentős árcsökkentés volt kénytelen lenyelni a Gazprom, miközben Kelet-Európában egyelőre fenntartja a magasabb árakat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.