BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Végleg a Rosznyeftyé a Jukosz

A Rosznyefty orosz állami olajtársaság az idén sorra nyerte a csődeljárásba kényszerített Jukosz állóeszközeire kiírt árveréseket, néhányszor pedig utólag vette meg azokat a győztestől. Nagy menetelése 2004 decemberében kezdődött. Akkor szerezte meg 9,4 milliárd dollárért a Jukosz legfontosabb, elsőként kényszerárverezett érdekeltségét, egyben egész Oroszország egyik meghatározó olajtermelőjét, a 15–21 milliárd dollár közötti piaci értékűre becsült Juganszknyeftyegazt.

Mára a Rosznyefty lett a legnagyobb orosz olajtermelő, kínálatát 2004 vége óta csaknem megötszörözve napi 2,2 millió hordóra növelte. Ugyancsak Jukosz-egységek vételével szerzett oroszországi elsőséget a finomításban, mintegy megnégyszerezve kapacitását. Immár az övé az egyik legnagyobb helyi benzinkúthálózat is.

Diadalútját és egyben az orosz állam ágazati ellenőrző szerepének visszanyerését hozó csődárverési sorozat páratlan hosszúsága mellett homályosságával is felkeltette az elemzők figyelmét. Már a Juganszknyeftyegaz megszerzése is úgy történt, hogy a Rosznyefty felvásárolta a máig ismeretlen tulajdonosi összetételű aukciógyőztes Bajkal Finansz befektető céget. Az idén is hozzájutott, illetve jut több olyan Jukosz-eszközhöz, amelyet májusban más cégek nyertek meg. Először a Juniteksztől vásárolt meg közel ötszáz töltőállomást, majd a Pranával állapodott meg, hogy átveszi tőle a Jukosz moszkvai szék- és kereskedőházát, valamint szervizállomásait. (Az így megszerzett készletek, szerződések és információs rendszerek megkönnyítik a legutóbb vett Jukosz-egységek integrálását.) Ugyancsak a Rosznyefty mint második legnagyobb ajánlattevő vehetett meg utólag további Jukosz-benzinkutakat, -erőműveket és egyéb eszközöket, miután azok eredeti nyertesét, a Promregiont a versenyhatóság eltiltotta a tranzakciótól. Nem csoda, hogy a Jukosz hollandiai egységét megvásárló Stephen Lynch amerikai befektetővel kapcsolatban is felmerült - az általa cáfolt – gyanú, hogy a Rosznyefty vagy a szintén állami Gazprom megbízásából vett részt a tenderen. A Gazprom egyébként többnyire távol tartotta magát a csődárverésektől, ám opciója van az olasz Eni és Enel által áprilisban megvett Jukosz-érdekeltségek 51 százalékára.

Újabb találgatásokra adott okot a Rosznyefty júliusi bejelentése is, miszerint a szintén állami Vnyesekonombanknak adja el a május 3-i csődárverésen vett Tomszknyefty termelő cég 50 százalékát, hogy csökkentse adósságait. Az idei Jukosz-árverésekből eredő felvásárlások finanszírozására 22 milliárd dollárnyi hitelt vett fel, ennek bő felét a termelőegységek és finomítók megvételére költötte. Ám helyi elemzők szerint a bank aligha lesz végső haszonélvezője az ügyletnek. Napi 220 ezer hordós kínálatával a Tomszknyefty a Rosznyefty második legnagyobb egysége a Juganszknyeftyegaz után.




A hajdani óriás

A fénykorában évi 80 millió tonnánál is több olajat bányászott, s ezzel a legnagyobb orosz olajtermelőnek számított Jukosz kálváriája 2003 őszén indult, amikor jelentős adócsalással vádolták meg vezetőit, letartóztatva Mihail Hodorkovszkij vezérigazgatót.

A 2004 után kinevezett főnök, Viktor Gerascsenko szerint már akkor sem támasztható fel a cég, ha történetesen ő nyerné meg a jövő évi oroszországi elnökválasztást, amelyen indulni kíván.


A 2004 után kinevezett főnök, Viktor Gerascsenko szerint már akkor sem támasztható fel a cég, ha történetesen ő nyerné meg a jövő évi oroszországi elnökválasztást, amelyen indulni kíván.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.