A Világgazdaság érdeklődésére az OAH-nál közölték, hogy egy védelmi rendszeri vezérlés betáplálása megszűnt, mert egy tápegység
meghibásodott és a kismegszakítók leoldottak. Emiatt – a tervezési követelményeknek megfelelően – leállt a reaktor. Egy még eredeti szovjet alkatrész hibásodott meg. A kárelhárítás költségére vonatkozó kérdésre a hivatal nem válaszolt, mert ez nem hatósági kompetencia.
Még nem tudni, hogy valaki hibáztatható-e az esetért, és, ha igen, akkor ki. Az OAH-tól kapott tájékoztatás szerint a pontos okokat és felelősségeket az esemény ilyenkor szokásos kivizsgálása fogja megállapítani. Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján nem valószínű, hogy szándékosság vagy gondatlanság váltotta ki az eseményt. „A nukleáris biztonsági filozófia fontos része, hogy az eseményeket elsősorban tapasztalatszerzési forrásnak tekintjük, amiből tanulni lehet, hogy a biztonság szintje fenntartható, folyamatosan emelhető legyen” – hangsúlyozták.
Vonattal hozták a friss fűtőelemet
Április 4-én megkezdődött az atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően az 1. blokk várhatóan 48 napig tartó, éves felülvizsgálata. A munka a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartást jelenti. Az orosz TVEL által gyártott fűtőelemek az Országos Atomenergia (OAH) tájékoztatása alapján március 26-án érkeztek, vonattal. Az útvonalat nem közölték a Világgazdasággal, mert „fizikai védelmi tervben szereplő szállítási útvonal (ideértve az alternatív útvonalakat is) minősített adat. A felülvizsgálatot az OAH felügyeli, ellenőrzi. A blokk csak a hivatal engedélyével indítható újra.Az esemény bejelentés-köteles volt, és az erőmű az erőmű az előírások szerinti határidőn belül be is jelentette az eseményt. A műszaki probléma besorolása a hétfokozatú, nemzetközi INES skálán 0 értékű volt, vagyis skála alattinak számított. (A világon a legelső, nagy atomerőmű-baleset, az amerikai Three Mile Island-i 4-es fokozatú volt, míg a csernobili és a fukusimai a maximális, 7-es.)
A 3. blokkal 2013. szeptemberében is volt némi gond. A Világgazdaság akkori cikke szerint a karbantartásra leállított egységet a tervezettnél később tudták csak újraindítani, mert pihentető medencéjének szintmérései alapján a szakemberek „tömörtelenséget” feltételeztek. Mivel az anyaghibára utaló jel már a karbantartás előtt is észlehető volt a pihentető medence hűtőkörének csővezetékén, az erőműtársaság a rendszer teljes körű átvizsgálásáról, és a hibák kijavításáról döntött. A vizsgálatok és a javítások 2014. januárjáig tartottak, és csak ezt követően lehetett üzembe helyezni a reaktorblokkot. A hibáról, a kialakult helyzetről és a tervezett lépésekről az erőműtársaság akkor is folyamatosan tájékoztatta az OAH-t. A feltárt hibák a nukleáris biztonságot nem befolyásolták, a pihentető medence és a benne tárolt kiégett fűtőelemek hűtése a feltárás és a javítás alatt is biztosított. Az esemény súlya nem érte el a jelentésköteles esemény szintjét, a nemzetközi nukleáris eseményskálán nem volt jelezhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.