BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felsőoktatási rangsor, 2005: Megtudhatja, melyik egyetem a legjobb

Bár nemzetközi viszonylatban több ország is évek óta elkészíti a felsőoktatási intézmények, karok rangsorát, itthon mostanáig nem készült a teljes egyetemi és főiskolai paletta hatékonyságát vizsgáló kutatás. Míg Németországban a Der Spiegel, Nagy-Britanniában a The Guardian publikálja a nemzeti listát, Magyarországon a Világgazdaság jelenteti meg most azt a rangsort, amelyet az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) készíttetett.

A jelentkezési, illetve a felvételi adatok, a hallgatói minőség, az akadémiai potenciál és a presztízs is befolyásolta, hogy egy felsőoktatási intézmény hányadik helyre került a Felvi Rangsor 2005 elnevezésű megmérettetés során. Tavaly egy kiadvány, az Egyetemek mérlegen című könyv segítette az intézményi kínálat közötti eligazodást, ennek folytatása a tavasszal indult és most lezárult kutatás.

A lapunkban most megjelenő elemzés munkaadói érdekképviseletekkel, munkaügyi központokkal, személyzeti tanácsadó és fejvadász cégekkel, valamint HR-vezetőkkel folytatott mélyinterjúkból nyert információkkal egészíti ki a felsőoktatás hivatalos adatait, valamint a hallgatói véleményeket. Bár a mélyinterjúk nem adnak lehetőséget a kvantitatív elemzésekre, a diplomások alkalmazásával kapcsolatos attitűdök mélyebb vizsgálatára azonban alkalmasak.

Szinte szakterülettől független, hogy a munkahelyi vezetők nagy része nem (vagy nem szívesen) tesz különbséget az ágazatán belül működő felsőoktatási intézmények között. A diplomások közötti különbség mégis láthatóvá válik, ha a diploma mellett a végzettség munkaerő-piaci megítélése, illetve a szükséges készségek kerülnek górcső alá.

A kutatás eredményeit lapunkon túl az OFIK önálló kiadványban is publikálja, méghozzá december elejei megjelenéssel. Roberts Éva, az OFIK tájékoztatási igazgatóhelyettese elmondta, hogy az intézményekre és a szakokra vonatkozó rangsorok az interneten is elérhetők lesznek. Itt a felvételizni szándékozók, érdeklődők tetszés szerint rendezhetik sorba több mint 20 szempont alapján az általuk kiválasztott egyetemeket, főiskolákat. Ezenfelül lehetőségük nyílik a felvételi statisztikák, hallgatók véleménye, tudományos eredmények és egyéb intézményi adatok alapján lekérdezni a konkrét karokra vonatkozó adatsorokat.

Az adatbázis nemcsak a pályaválasztóknak nyújt segítséget, hanem azoknak a vezetőknek, HR-szakembereknek is, akik úgy döntenek, megvizsgálják, hogy saját kiválasztási szempontjaik szerint melyik egyetem, illetve főiskola végzettjei illeszkednek leginkább a vállalat kultúrájához. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.