BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Finisben a 450-es hálózatépítési tender

Műszaki szempontból nem jelent igazán nagy kihívást az állami 450 MHz-es hálózat kiépítése. A Világgazdaságnak nyilatkozó szakemberek szerint azonban az engedélyek beszerzése alaposan meghosszabbíthatja a folyamatot. Jövő hétfőig adhatnak ajánlatot a tender iránt érdeklődő cégek, köztük az Ericsson, a Huawei és a ZTE

Mindössze néhány napjuk maradt a hálózatfejlesztéssel foglalkozó cégeknek, hogy ajánlatot adjanak a 450 MHz-es rendszer kiépítésére, a Világgazdaság információi szerint ugyanis jövő hétfőn jár le a határidő. A 450 MHz-es tartományban értékesítésre kínált frekvenciákat még tavaly áprilisban elnyerő MVM Net Zrt. február elején jelentette be, hogy megkezdte a rendszerszállító és a generálkivitelező kiválasztását, miután az anyacég MVM tavaly decemberben eldöntötte, hogy az LTE 450 technológiával valósítják meg a hálózatot.

A projekt ugyanakkor már most is hatalmas késésben van, ugyanis a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal (NMHH) kötött szerződés értelmében 2014 végére az egyszámjegyű utak mentén, illetve 9 nagyvárosban már működnie kellett volna a rendszernek.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy a jelentős csúszás miatt lesznek-e szankciók az MVM Nettel szemben.

A Világgazdaság érdeklődésére az NMHH-nál azt közölték, hogy a vállalat határidőre elküldte jelentését a projekt első szakaszáról, a hatóság pedig a beszámolón túl további információkat kért, amelyek feldolgozásán jelenleg is dolgoznak. Az esetleges elmarasztalásról a helyzet tisztázása után dönt az NMHH.

Tervezi a 450 MHz-es hálózat kiépítésére vonatkozó tenderen való indulást a ZTE Hungary Kft. – mondta el érdeklődésünkre Benkovics László, a társaság kereskedelmi igazgatója. A szakember szerint mivel ebben a tartományban nagyon jól terjednek a rádióhullámok, Magyarország területének lefedése viszonylag kevés eszközzel is megoldható, így műszaki szempontból nem számít igazán nagy kihívásnak ez a projekt a kiírásban megfogalmazott időkeretekben.

A nagyobb problémát inkább az adminisztratív feladatok jelentik majd a hálózatépítés során, például a bázisállomások helyszínere vonatkozó használati engedélyek beszerzése, bérleti megállapodások megkötése. A teljes 450 MHz-es hálózat megvalósításához becslések szerint mintegy 400 bázisállomást kell megépíteni Magyarországon. A ZTE jelenleg több 450 MHz-es rendszer építésében is részt vesz, Hollandiában CDMA megoldást használnak, míg két afrikai országban a végül nálunk is kiválasztott LTE technológiával valósítják meg a hálózatot – tette hozzá a kereskedelmi igazgató. Lapunk piaci forrásokból úgy értesült, hogy a ZTE mellett az Ericsson és a Huawei az ajánlattevők között lesz majd.

Nagy kérdés a projekt kapcsán, hogy megtérül-e egyáltalán valamikor az MVM Net Zrt. által 12,8 milliárd forintosra becsült fejlesztés. A Népszabadság tegnapi számában arról írt, hogy a projekt üzleti terve alapján évente 1,6 milliárd forintos bevétellel számoltak a gépek – például okos mérőórák - közötti kommunikációt (m2m) biztosító mobilhálózat működtetéséből.

Bár a jövőben komoly növekedésnek indulhat az m2m piac (amelyen , ha csak le nem mondanak az üzletről, meg kellene küzdeni a jelenlegi mobilszolgáltatókkal is) egyelőre pár százmillió forintot hozhat évente, és az okos mérőórákkal végzett eddigi tesztek alapján kétséges, hogy a magyar fogyasztókat tömegesen rá lehet venni azok használatára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.