Okozott néhány meglepetést a kábelszolgáltatók számára a széles sávú infrastruktúra fejlesztésére kiírt pályázat dokumentációjának tervezete – jelezte a Világgazdaság érdeklődésére Kéry Ferenc, a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség (MKSZ) elnöke.
A kisebb vállalatoknak komoly problémát jelent, hogy az elképzelések szerint a projekteket járásokra lebontva kell megtervezni, hiszen vannak olyan cégek, amelyek ennél kisebb területen tevékenykednek csak.
A szervezetnél ezért azt tanácsolják a tagoknak, hogy fogjanak össze egymással, és közösen adják be a pályázataikat. Jelentős mértékben befolyásolhatja a szolgáltatók pályázati szándékait az is, hogy a megjelent tervezet alapján a vezetékes infrastruktúra után fizetendő közműadóból az új fejlesztések kapcsán elszámolható kedvezményt le kell vonni a támogatási összegből – mutatott rá Kéry Ferenc.
A pályázati dokumentum megfogalmazása szerint azok a vállalkozások, amelyek hálózati infrastruktúrával ellátott, de új generációs hozzáférési (NGA) hálózat nélküli területen kívánnak fejleszteni, és 100 Mbit/s-os sebességet nyújtó rendszert alakítanak ki, az érintett vezetékszakasz hossza után járó, a közművezetékek adójára vonatkozó kedvezményt kizárólag a vissza nem térítendő támogatás terhére, azzal összevonva vehetik igénybe. A nyertes pályázónak nyilatkoznia kell arról, hogy mekkora szakasz után veszi igénybe az adókedvezményt, ki kell számítani az öt évre szóló kedvezmény támogatástartalmát, és le kell vonni azt a vissza nem térítendő támogatás összegéből.
Az MKSZ elnöke jelezte azt is, hogy komoly problémák vannak egyelőre azzal a térképpel is, amely alapján meghatározzák, hogy mely területeken lehet majd igénybe venni a pályázati forrásokat. „Egyes szolgáltatók közlése szerint annak ellenére, hogy leadták, hogy adnak hozzáférést bizonyos területeken, azok nem jelentek meg a térképen.
Ahhoz, hogy a tagjaink eldönthessék, indulnak-e, és milyen formában a megjelenő pályázatokon, fontos, hogy pontos térkép álljon rendelkezésre” – fűzte hozzá Kéry Ferenc. A hírközlési piac szereplői július 12-ig véleményezhették az új generációs széles sávú infrastruktúra fejlesztésének támogatását ösztönző pályázat tervezetét. A dokumentum alapján ezekre a beruházásokra 68 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatás, illetve 10 milliárd forintnyi beruházási hitel áll rendelkezésre. A pályázati dokumentáció tervezetének alapján a kiírók legfeljebb 154 támogatási kérelemmel számolnak.
A Digitális Nemzet Fejlesztési Programban megfogalmazott célkitűzés szerint 2018-ra Magyarország teljes területén elérhetővé tennék a 30 Mbit/s sávszélességű internetet. Emellett az otthonok felében meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy 100 Mbit/s-os kapcsolatot vásárolhassanak. Mivel ehhez olyan területeken is fejleszteni kell a hálózatot, ahol csak az üzleti szempontokat figyelembe véve nem érné meg a beruházás, a távközlési cégek a modernizációhoz és az infrastruktúra bővítéséhez uniós forrásokra pályázhatnak a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében.
A projekteket járásokra lebontva kell megtervezni, és 25 millió és 3 milliárd forint közötti összegre lehet majd pályázni. A jelentkezőknek a projekt elszámolható összköltségének legalább 10 százalékát elérő önerővel kell rendelkezniük, azonban azok a pályázók, amelyek megfelelnek a feltételeknek, előleget is kaphatnak majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.