BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kinyitott a jövő áruháza

E héttől két újabb intelligens megoldással bővült Szolnok, a magyarországi digitális város szolgáltatáskínálata. A Magyar Telekom Nyrt. T-City programja keretében tegnaptól a Tisza-parti város lakói élesben tesztelhetik a szandaszőlősi Coop Szuper üzletben megvalósított Jövő Áruháza rendszert, amely az elektronikus polccímkétől a személyi vásárlói asszisztensen át a mobilkuponokig a legújabb technológiákat hasznosítja. A fejlesztésben korábbi megoldásoktól eltérően ezúttal nemcsak a távközlési csoport szakemberei vettek részt, hanem külső partnerek is, így a kereskedelmi célú informatikai megoldásokat fejlesztő Laurel, valamint az intelligens mérlegeket forgalmazó Bizerba cég. A kísérletnek helyet adó Coop csoport vezérigazgatója, Murányi László kiemelte, hogy a rendszer révén nem csak a vevők részesülnek majd kényelmesebb kiszolgálásban, az üzemeltető is várhatja működési költségeinek a csökkenését.

Az intelligens város másik újításaként tegnaptól elindult a helyi info SMS rendszer, amelynek a segítségével a lakosok mobiltelefonra küldött szöveges üzenetekben értesülnek a város dolgairól.

A nagyszabásúra tervezett projektet egy éve indította el a távközlési csoport, a program eddigi állomásai nagyjából egymilliárd forintnyi befektetést igényeltek – jelezte lapunknak Pataki Róbert, a Magyar Telekom stratégiai és üzletfejlesztési vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: a fejlesztéseket mind ez idáig saját forrásból biztosították, de a későbbiekben keresik az uniós források lehetőségét is.

A program eddigi fázisaiban a város lakosai, vállalatai és intézményei elsőként próbálhatták ki egyebek mellett az Otthonőrző rendszert, amely azóta piacosított terméke lett a Magyar Telekomnak. Egyelőre tesztfázisban működik az egészségügyi vészhelyzetek esetén bevethető úgynevezett Pánikgomb szolgáltatás, amelynek szélesebb körű elterjesztéséhez szintén szükség lesz külső forrásra. A város sportcsarnokának rendezvényei és sportközvetítései internetes alapú kamerás közvetítő rendszeren keresztül követhetők. Mára a piacosítás szakaszába jutott az egyik ottani általános iskolában alkalmazott intelligens beléptető rendszer, amelynek a segítségével a szülők értesülhetnek arról, hogy mikor érkezik gyermekük az iskolába, illetve mikor távozik onnan.


Jövőbeni projektek

A T-Cityn belül egy elkülönített részprojekt is működik Home Lab néven, amely a még fejlesztési fázisban vagy ötlet szintjén levő megoldások éles tesztelésével foglalkozik. Pataki Róberttől megtudtuk, hogy a projekt további fázisainak ütemét befolyásolta a válság miatt kialakult nehéz helyzet, de csak a kipróbálásra szánt szolgáltatások száma mérséklődik, maga a program nem áll le. A jövőbeni újabb megoldások is főként az egészségügy és az oktatás köré csoportosulnak. Utóbbi keretében már tesztelésre vár a virtuális osztályterem-koncepció, a háromdimenziós térben egyaránt lehet oktatást, szakkört vagy szülői értekezletet tartani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.