BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új lábakra állna a Magyar Posta

LIBERALIZÁCIÓ Távközlési, pénzforgalmi és csomagküldési szolgáltatásokban erősítenének

Saját kártya kibocsátását, valamint a mobiltenderen való indulást is fontolgatja a Magyar Posta, hogy a jövőben több lábon álljon a tevékenysége – így készülnek a 2013 január elsejétől esedékes postapiaci liberalizációra. Az állami céghez kerülhet az étkezési utalványok kezelése is.



„Új lábakat keres a Magyar Posta, amelyekre állva eséllyel veheti fel a küzdelmet a versenytársakkal a 2013. január elsejei postai liberalizációt követően” – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Geszti László, az állami társaság közelmúltban kinevezett új vezérigazgatója. A posta vezetője szerint elegendő lehet a liberalizációig lévő bő egy év ahhoz, hogy felkészüljön a társaság a monopóliumuk megszűnésére. Ezzel kapcsolatban Rajnai Attila gazdasági vezérigazgató-helyettes megjegyezte, hogy a Magyar Posta a bevételének 70 százalékát már ma is a versenyszférából szerzi. Geszti László azonban hangsúlyozta, hogy a hátralévő idő alatt az uniós irányelvek átvételével a magyar államnak is meg kell teremtenie a szükséges törvényi hátteret, hogy valóban versenypiaci feltételek mellett működhessenek. „A szabadpiaci versenyzésbe nem fér bele például az a kötöttség, hogy a Magyar Postának minden beszerzését közbeszereztetnie kell, míg a versenytársainak nem” – hangsúlyozta.

A vezérigazgató szerint a posta egyik új „lábát” a pénzforgalmi szolgáltatások erősítése jelentheti. Példaként elmondta, hogy állampapírokat értékesítenének, szeretnének számlavezetési szolgáltatást nyújtani az ügyefeiknek, valamint a kártyaüzletet is érdekesnek találják, és „részt kívánnak abban venni”. Geszti László azonban hozzátette, a posta nem lesz bank, így többek között a jövőben sem nyújt majd hiteleket, nem gyűjt betéteket, és nem faktorál. Bakati Gábor, a társaság pénzforgalmi vezérigazgató-helyettese ehhez hozzátette: a posta a jövőben sajátként nyújt olyan szolgáltatásokat, amelyeket eddig ügynöki tevekenységgel közvetített. Ez azért lesz kedvezőbb a számukra, mert így jóval nagyobb árbevételt generálhatnak, mint a közvetítői tevékenységgel. A Magyar Posta jelenleg az Erste Bank Zrt. pénzügyi szolgáltatásait közvetíti saját márkanév alatt, a Világgazdaság több forrásból is úgy tudja, már folynak a tárgyalások arról, hogyan tudnák átalakítani az együttműködést mindkét fél számára elfogadhatóan.

A liberalizációra készülő Magyar Posta működésének másik fő pillérét az elektronizált szolgáltatásokban és a mobilkommunikációban látja Geszti László. Úgy véli azonban, hogy a társaságnak körültekintőnek kell lennie, mielőtt eldönti, belép-e erre telített piacra. Újságírói kérdésre hozzátette, még nem döntötték el, hogy indulnak-e a mobiltenderen, de amennyiben igen, azt nem egyedül, hanem partnerrel együttműködve tennék. Közlése szerint egy ilyen együttműködésbe a posta a maga oldaláról a hálózatát, a korlátozott infrastruktúráját, valamint a jelentős vevőkapcsolati elérését tudná elsősorban beletenni. Varga Dezső üzleti vezérigazgató-helyettes a bevezetni tervezett elektronizált szolgáltatásokkal kapcsolatban elmondta, hónapokon belül regisztrált e-mail és hibridlevél-szolgáltatásokkal léphetnek piacra, amelyek a tértivevényes levelek helyét vehetik át hoszszabb távon. A vezérigazgató-helyettes elmondta, a csomagküldési piacon is szeretnének erőteljesebben megjelenni, akár a piacon tevékenykedő vállalatok felvásárlásával.

Geszti László kiemelte, a 35 ezer főt foglalkoztató Magyar Posta célja az, hogy a szükséges átalakításokat úgy vigyék véghez, hogy ne kelljen munkahelyeket megszüntetniük. Ennek fényében a kis településeken található postahivatalokat üzemeltetésbe adnák vállalkozóknak, a terveik szerint utóbbiak az egységeket jelenleg vezető postamesterek köréből kerülnének ki. A Világgazdaság kérdésére a vezérigazgató elmondta, ez nem a meglévő, ám megrekedt Postapartner program újraindítását jelenti, hanem olyan új rendszer beindítását, amelyben például az adott vállalkozó nem adhatja vissza a Magyar Postának az adott hivatalt, ha azt mégsem tudja gazdaságosan működtetni.

Megkaphatják az étkezési jegyeket

Egyes kormányzati elképzelések szerint a Magyar Posta lenne az az állami szolgáltató, amely a hidegétkezési utalványok kezelését végezné január elsejétől. Pontosabban a Posta Paletta Zrt., amelyet utalványkibocsátásra az idén áprilisban alapított a posta. Még azonban az is elképzelhető, hogy a hidegétkezési jegyeket teljesen kivonják jövőre a forgalomból.

A Világgazdaság információi szerint olyan változat is felmerült, hogy egy átmeneti időszakban fennmaradna a papíralapú melegétkezési utalvány is, de az még nem tisztázott, hogy azt is a posta kezelhetné kizárólagosan, vagy időlegesen maradhatna a most piacon lévő három francia cég, az Edenred,

a Sodexo és a Le Cheque Déjeuner. Mindenesetre úgy tudjuk, hogy a Magyar Postának átmeneti nehézséget okozhatna, ha kellő felkészülési idő nélkül, már januárban rázuhanna az étkezési utalványok kezelésének terhe.

A Világgazdaság információi szerint olyan változat is felmerült, hogy egy átmeneti időszakban fennmaradna a papíralapú melegétkezési utalvány is, de az még nem tisztázott, hogy azt is a posta kezelhetné kizárólagosan, vagy időlegesen maradhatna a most piacon lévő három francia cég, az Edenred,

a Sodexo és a Le Cheque Déjeuner. Mindenesetre úgy tudjuk, hogy a Magyar Postának átmeneti nehézséget okozhatna, ha kellő felkészülési idő nélkül, már januárban rázuhanna az étkezési utalványok kezelésének terhe.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.