BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vége a sokkoló roamingnak

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Tovább faragna a roamingdíjakon a brüsszeli bizottság. Legújabb tervezete, amelyet a jövő hónapban fogadtathatnak el a szabályozó hatóságokkal, a külföldön telefonálás hangtarifáit 40 százalékkal csökkentené, s jelentősen zsugorodhat a mobilinternetezés költsége is.

A brüsszeli bizottság javaslatot terjeszt elő a következő hetekben, amelynek alapján a mobilszolgáltatóknak az unió területén belül a külföldön telefonálás (roaming) díjait még jobban kell közelíteniük a helyi tarifákhoz, legyen szó telefonálásról, üzenetküldésről vagy mobilinternetről – tájékoztatták uniós források a Reuterst. Az új elképzelések szerint a hanghívások tarifája 2014 júliusától további 40 százalékkal csökkenne, a díjplafon nem haladhatná meg a 24 eurócent/percet. Az üzenetküldés díja ennél szerényebb mértékben, mintegy 10 százalékkal mérséklődik, SMS-enként 10 eurócentre. A felhasználóknak és a szolgáltatóknak egyaránt az egyik legérzékenyebb pont az adatátvitel, vagyis a mobilinternetezés, levelezés díja, amely a múlt évi szabályozás bevezetéséig gyakran vezetett sokkoló számlákhoz. Tavaly olyan döntést hoztak az EU-n belül, hogy a külföldi adatroamingszámlák összege nem haladhatja meg a havi 50 eurót, ennek elérésekor az operátornak figyelmeztetnie kell az előfizetőt. (Az ügyfél kérhet ennél alacsonyabb vagy magasabb limitet.) A sokkoló számlák egyik kirívó esete egy német mobil-előfizetővel történt meg, aki Franciaországban töltött le a mobiljára egy tévéműsort, amelyről később 46 ezer eurós (12 millió forintot meghaladó) számlát kapott. A Reuters szerint iparági szakértők nagyon fontosnak minősítik a tervezetet. Úgy látják, Neelie Kroes, az unió távközlésért felelős biztosa a javaslatok összeállításánál nem bánt kesztyűs kézzel a nagy páneurópai távközlési csoportokkal, köztük a Deutsche Telekommal, a Vodafone-nal, a Telefónicával vagy a France Télécommal, amelyek haszonrését tovább csökkenti a szigorítás.

A javaslatot a szabályozó hatóságok várhatóan a jövő hónapban írják alá, hacsak az operátorok valamilyen úton-módon meg nem torpedózzák. Brüsszel roamingszabályozását korábban már megtámadták a szolgáltatók az Európai Bíróságon, de az végül nem nekik adott igazat.

Lépnek a hazai szolgáltatók is

Új roamingtarifákkal készülnek az idei nyárra a hazai szolgáltatók, közülük eddig ketten hozták nyilvánosságra terveiket. A Magyar Telekom júliustól Magyarországon is bevezeti a Deutsche Telekom által a barcelonai mobilkonferencián meghirdetett átalánydíjas heti adatroaming-tarifát – ezt nyilatkozta lapunknak néhány hete Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató. Az árazása megfelel majd a német anyavállalat által bejelentett heti nettó 14,95 eurós szintnek, az új tarifát először a havidíjas ügyfelek élvezhetik.

A Vodafone a hónap elején jelentette be, hogy 690 forintos roamingnapidíjat vezet be, amelyet 10 megabyte-os adatforgalomig 15 európai országban alkalmazhatnak okostelefonokat használó előfizetői. A kedvezményes adatforgalom 80 és 100 százalékának elérésekor az ügyfél készülékére SMS-ben értesítés érkezik, így akadályozva meg a limit túllépését. A napidíjat csak akkor számlázza ki a szolgáltató, ha ténylegesen interneteznek az adott készüléken. A nagyobb adatforgalmat tervezőknek a havidíjas konstrukciót ajánlja a Vodafone, amelynek díja napi 50 megabyte-os limit mellett 1690 forint.

A Vodafone a hónap elején jelentette be, hogy 690 forintos roamingnapidíjat vezet be, amelyet 10 megabyte-os adatforgalomig 15 európai országban alkalmazhatnak okostelefonokat használó előfizetői. A kedvezményes adatforgalom 80 és 100 százalékának elérésekor az ügyfél készülékére SMS-ben értesítés érkezik, így akadályozva meg a limit túllépését. A napidíjat csak akkor számlázza ki a szolgáltató, ha ténylegesen interneteznek az adott készüléken. A nagyobb adatforgalmat tervezőknek a havidíjas konstrukciót ajánlja a Vodafone, amelynek díja napi 50 megabyte-os limit mellett 1690 forint.-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.