„Az év elején mi optimistán tekintettünk a piacra, ugyanis mindenképpen növekedést vártunk. A történtek minket igazolnak, az Otthon Centrum hálózat országos szinten mintegy 15 százalékos bővülést ért el a tranzakciószámok tekintetében 2009-hez képest a tavalyi 15-30 százalékos visszaesés után. A legnagyobb növekedést Budapesten jegyezhettük fel, ezen belül is a budai és a belvárosi régió volt az igazán húzó” – mondta Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója.
A piacot év közben több alkalommal tapasztalt árcsökkenés jellemezte: az eladók Budapesten 5 százalék körül mérsékelték az eladásra kínált ingatlanok árait. Ez mindenképpen a vevői oldalnak kedvez, így ennek megfelelően az idén már a kifejezetten befektetői céllal kereső vásárlók is megjelentek, akik elfordultak a tőzsdétől és az egyéb befektetési lehetőségektől. Ami biztos: az ár mindig az eladó élethelyzetétől függ, de óriási alkufolyamatokat nem láttak a piacon. Kühne Kata szerint érdemes kiemelni a szegmensek közül az albérletek piacát, amely a válság nyertese az idén. A szakember arról számolt be, hogy Budapesten 100 ezer forint alatt gyakorlatilag bármit ki lehetett adni, piaci áron. Nagy gondot okoznak azonban a közvetítőknek a főváros környéki agglomerációban található ingatlanok, ugyanis az újabb tendencia szerint a négy-öt éve kiköltözött családok ma már inkább visszajönnének Budapestre. A vidéki tapasztalatokról szólva kiderült: összességében a fővároson kívül is sikeres évet zárt a társaság, bár az is igaz, hogy minden nagyvárosnak megvan a maga sajátossága.
A meggyengült hálózatok részesedését vidéken a helyi irodák vették át, Budapesten pedig döntően a Duna House és az Otthon Centrum. „A nagy, hálózatban üzemelő közvetítők számára örvendetes tendencia, hogy mostanra – az elmúlt évek folyamatos növekedése után – piaci részarányuk gyakorlatilag elérte az 50 százalékot a hét évvel ezelőtti 30-35-ről. „Az, hogy minden második ingatlant közvetítő ad el, azt jelenti, hogy megtanultak az ingatlanosok valódi értékes szolgáltatást nyújtani” – mondta Kühne Kata. „Ez a következő évekre mindenképpen bizakodásra ad okot, így 2011-re is az ideihez hasonló növekedést várok” – tette hozzá.
„Az eladási nehézségek, a forgási sebesség csökkenése és az óriási túlkínálat miatt felértékelődött a közvetítő hálózatok szerepe, a Duna House 2010-ben többször is rekordot döntött a forgalom és a bevétel tekintében is” – nyilatkozott Murányi Ákos, a cég vezető elemzője. A válság egyben magával hozta az ingatlanközvetítői piac jelentős tisztulását is, a tisztességtelen módszerekkel operáló, esetleg üzletileg nem megalapozott irodák bezárni kényszerültek – tette hozzá a szakember.
Az idei évről szólva Murányi Ákos elmondta: a piac egészét tekintve folytatódott a stagnálás. A külső és belső várt gazdasági növekedés egyelőre nem indult be, valamint a választások környékén sokak által remélt lakástámogatási programok sem indultak újra – ésszerű költségvetési okok miatt, és ez a következő év első felében sem várható. Továbbra is gondot jelentett a piacnak a svájci frankhoz képest gyenge forint, amely tartóssá tette az eladó lakások igen nagy arányú túlkínálatát. Az árak az országos átlagot tekintve stagnáltak, tovább már nem zuhantak, ám az áremelésnek még nincs itt az ideje, ez viszont kedvez a most vásárolni kívánóknak, mivel egyértelműen beszállási pont van az ingatlanpiacon. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.