Az Esplanade Consultants révén az FTC-t tulajdonló Kevin McCabe árulja ugyan az Üllői úti sporttelep projektjét, ettől azonban a stadion tervezett felújítása még nem került veszélybe – nyilatkozott lapunknak Kari Attila, a Ferencvárosi Torna Club volt elnökségi tagja. „A 2008-ban az FTC Zrt.-ről kötött adásvételi szerződés értelmében az új tulajdonos megígérte, hogy felújítja az Üllői úti stadiont, s erre a célra 1,2 milliárd forintot letétbe is helyezett. Amenynyiben az angol befektetőnek ez a vállalása 2014 végéig nem teljesülne, a letétbe helyezett összeg kamatostul a klubra száll a felújítás kötelezettségével egyetemben” – hangsúlyozta Kari Attila.
Az Esplanade azonban eredetileg a felújításnál sokkal többre vállalkozott. A fejlesztés nyomán az Üllői út 129. alatt olyan multifunkcionális komplexum jött volna létre, amely a mostani 18 ezresnél négyezer nézőhellyel nagyobb stadiont, szállodát, kiskereskedelmi és irodaingatlant is magában foglalt volna. „McCabe úr a kezdetektől tisztában volt vele, hogy a projekt értékét az FTC mint labdarúgócsapat adja, ennek rendelte alá az ingatlanfejlesztést. A cél középtávon az volt, hogy a futballcsapat működése a multifunkcionális stadion hozamából finanszírozható legyen, ezt követően szerette volna McCabe úr a csapatot magyar befektetőknek értékesíteni” – emlékeztetett Patrick Vangoidsenhofen, az Esplanade mögött álló Scarborough Property Group egykori befektetési igazgatója a két évvel ezelőtti tervekre.
Az angol befektető 2008 tavaszán a komplex tervnek megfelelően több irányban is elkötelezte magát. Egyrészt 800 millió forintért megvásárolta a sportklubtól a korábbi labdarúgó-szakosztályt tömörítő FTC Zrt.-t, 1,5 milliárdért az Üllői úti sporttelep kilenc évre szóló használatának a jogát, valamint az MNV Zrt.-től magának a 7,5 hektáros sporttelepnek a tulajdonjogát. Ezekhez természetesen kötelezettségek is társultak. A lapunknak nyilatkozni nem kívánó Alexander Gerstl, az FTC Zrt. igazgatósági tagja a klub baráti körének honlapján havi 100 millió forintra becsülte részvénytársaságának üzemi veszteségét, amelyet az angol befektetőnek tagi kölcsön formájában folyamatosan be kell tennie a vállalkozásba. (A klubhoz közel álló források ezt az összeget jóval kisebbre, évi 2-3 millió euróra teszik.) Kevin McCabe ezenkívül vállalta, hogy a stadiont négy éven belül felújítja, majd az MNV Zrt.-nek tett vállalást 2009 januárjában közös megállapodással 2014 végére módosították.
A határidő kitolását a gazdasági helyzet tette szükségessé; a válság kellős közepén nem lehetett finanszírozást szerezni ilyen volumenű ingatlanfejlesztésre. A befektetőtárs keresését, illetve a projekt egészének eladására vonatkozó múlt heti bejelentését Kevin McCabe újfent a gazdasági helyzettel, a banki finanszírozás megoldatlanságával indokolta. A Financial Timesnak nyilatkozva a csapatért és a projektért együttesen 50 millió eurós irányárat jelölt meg, ez a lapunk által megkérdezett szakértők szerint a Fradi-projekt kapcsán keletkezett költségeinek és kötelezettségvállalásainak mintegy kétszerese.
„Az Üllői úti vegyes hasznosítású ingatlanfejlesztés elvi engedélyezési stádiumban van” – erősítette meg lapunknak Kókány Győző, a tervezést végző S.A.M.O. Kft. ügyvezető tulajdonosa. A leginkább előrehaladott fázisban a stadionnal állnak, továbbá 150 ezer négyzetméter alapterületű, vegyes hasznosítású ingatlan kialakítását vizsgálják; a tervek véglegesítésére azonban Kókány Győző elmondása szerint csak a beruházó döntése nyomán kerülhet sor. A IX. kerület helyi szabályozási terve sportcélú mellett intézményi beépítést ír elő a területre, a S.A.M.O. Kft. ennek megfelelően szálloda-, iroda-, valamint kiskereskedelmi funkciójú tömbök elhelyezését vette számba, de klinika kialakításának a lehetőségét is vizsgálták már. A végleges összeállítást a pénzügyi terv határozza majd meg.
Ingatlan-értékbecslők szerint a stadionok bekerülési költségének ökölszabálya úgy szól: egy néző – 1200 euró. Az újonnan építendő stadion költsége ezek szerint 7,4 milliárd forint körül lenne, Kókány Győző azonban arra figyelmeztetett: a végső ár nagyban függ a tetőszerkezettől és az infrastruktúrától. „A jelenlegi tervek acélszerkezetes műanyag tetőre szólnak” – mondta a S.A.M.O. Kft. tulajdonosa. A lapunknak nyilatkozó szakértők a stadionon kívüli építési ingatlanok költségét 50-60 milliárd forintra becsülték, a kivitelezés azonban ütemezetten is történhet – jegyezték meg. Banki finanszírozást szerintük az irodafejlesztéshez lehet manapság szerezni. „Az Üllői út mentén megvalósult legújabb fejlesztések tanúsága szerint komoly esély van rá, hogy a Váci út mintájára új irodafolyosó jöjjön itt létre. A stadion metrókapcsolata is leginkább ennek kedvez” – mondta az egyik, magát megnevezni nem kívánó ingatlanszakember. ZsA
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.