Így várhatóan az egész éves adásvételi mennyiség alatta marad a tavalyi átlagnak, de a kilakoltatási moratórium feloldása és a szezonális adatok még változtathatnak a statisztikán – mondta Rutai Gábor, a Duna House PR- és elemzési vezetője a társaság új, havonta megjelenő, a piacot felmérő Barométer bemutatása kapcsán.
A Duna House azért döntött az új kiadvány publikálása mellett, mert úgy véli, hogy az eddig rendelkezésre álló, 4-5 hónapos késéssel érkező elemzések, statisztikák nem követik megfelelően az akár havonta változó piacot, sőt a lemaradás miatt esetleg téves következtetéseket is tartalmazhatnak – tette hozzá Guy Dymschiz, a Duna House Holding Kft. ügyvezető igazgatója. Az elemzések különlegességét az adja majd, hogy minden ingatlant a saját kategóriájával hasonlítják össze. A társaság közzétette keresleti indexét is, melyből kiderült, hogy a 2010. januári értékekhez képest 30-40 százalékkal kerestek kevesebben lakást ez év júniusában.
A társaság mostantól vizsgálja az irányárak változásának és az alku mértékét is. Az előbbi mutató azt a különbséget jelöli, hogy a megbízásban szereplő és a vevő megjelenésekor rögzített utolsó irányár között mekkora a különbség. Az utóbbival azt a további értékcsökkenést mutatja, amelyről a vevő és az eladó megállapodott a tárgyalások során. E szerint a legdrasztikusabb, 19 százalékos irányárváltozás Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mutatkozott, amelyet további 10 százalékos alku tetézett. A legkevesebbet a Győr-Moson-Sopron megyében található ingatlanok vesztettek értékükből: a két lépésben is csak 13 százalékos a mutató.
Kiderült, hogy a lakásárak nagyjából a 2009 második felében látott szintjükön stagnálnak az FHB legfrissebb lakásárindexe szerint. A felmérés megállapítja, hogy a válságot követő sokk nagy része 2009 harmadik negyedévében már realizálódott, azt követően 2010-ben átlagosan 5,1 százalékkal csökkentek az árak, majd 2011 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva átlagosan mindössze 1,6 százalékos lakásárcsökkenést mértek.
A hazai gazdaság jövedelemtermelő képességének növekedése – számos más országgal ellentétben – egyelőre nem járt a lakásárak emelkedésével. Ennek oka főként a gyengélkedő belső keresletben, a bajba került adósok miatti bizonytalanságban keresendő.
A lakáspiac továbbra sem mozdult el mélypontjáról, az FHB szakértői szerint az új lakások építése és az építőipar teljesítménye várhatóan 2011-ben eléri a mélypontját. A hitelezés egyelőre nem élénkül, és az erős svájci frank továbbra is nehézségeket okoz a devizában eladósodott adósoknak. Az FHB szerint a kilakoltatási moratórium fokozatos feloldása a lakáskínálat kontrollált növekedéséhez vezet, másrészt a kiszámítható környezetet teremtő lépések a keresleti oldalt kedvezően érinthetik.
Az Otthon Centrum hálózatában történt eladások alapján Budapesten a használt téglalakások ára az idei első fél évben stagnált 2010 második feléhez képest, a panellakások esetében csupán 1 százalékos csökkenés tapasztalható. Vidéken némileg nőtt a használt téglaépítésű lakások fajlagos ára az elmúlt fél évben, de a vidéki panellakásoknál még 4 százalékos csökkenés volt. A jövőt illetően nehéz becslésekbe bocsátkozni, az árak változásának iránya az ingatlanközvetítő cég szerint nagy valószínűséggel a növekedés lesz, a kérdés, hogy mikor és milyen meredeken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.