BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hová tűntek a lakáskeresők? - Padlón az árak

Magyarországon 36 374 ingatlant adtak el az első fél évben a Duna House ingatlanközvetítő becslése szerint, kevesebbet, mint az előző év hasonló időszakában.

 Így várhatóan az egész éves adásvételi mennyiség alatta marad a tavalyi átlagnak, de a kilakoltatási moratórium feloldása és a szezonális adatok még változtathatnak a statisztikán – mondta Rutai Gábor, a Duna House PR- és elemzési vezetője a társaság új, havonta megjelenő, a piacot felmérő Barométer bemutatása kapcsán.

A Duna House azért döntött az új kiadvány publikálása mellett, mert úgy véli, hogy az eddig rendelkezésre álló, 4-5 hónapos késéssel érkező elemzések, statisztikák nem követik megfelelően az akár havonta változó piacot, sőt a lemaradás miatt esetleg téves következtetéseket is tartalmazhatnak – tette hozzá Guy Dymschiz, a Duna House Holding Kft. ügyvezető igazgatója. Az elemzések különlegességét az adja majd, hogy minden ingatlant a saját kategóriájával hasonlítják össze. A társaság közzétette keresleti indexét is, melyből kiderült, hogy a 2010. januári értékekhez képest 30-40 százalékkal kerestek kevesebben lakást ez év júniusában.

A társaság mostantól vizsgálja az irányárak változásának és az alku mértékét is. Az előbbi mutató azt a különbséget jelöli, hogy a megbízásban szereplő és a vevő megjelenésekor rögzített utolsó irányár között mekkora a különbség. Az utóbbival azt a további értékcsökkenést mutatja, amelyről a vevő és az eladó megállapodott a tárgyalások során. E szerint a legdrasztikusabb, 19 százalékos irányárváltozás Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mutatkozott, amelyet további 10 százalékos alku tetézett. A legkevesebbet a Győr-Moson-Sopron megyében található ingatlanok vesztettek értékükből: a két lépésben is csak 13 százalékos a mutató.

Kiderült, hogy a lakásárak nagyjából a 2009 második felében látott szintjükön stagnálnak az FHB legfrissebb lakásárindexe szerint. A felmérés megállapítja, hogy a válságot követő sokk nagy része 2009 harmadik negyedévében már realizálódott, azt követően 2010-ben átlagosan 5,1 százalékkal csökkentek az árak, majd 2011 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva átlagosan mindössze 1,6 százalékos lakásárcsökkenést mértek.

A hazai gazdaság jövedelemtermelő képességének növekedése – számos más országgal ellentétben – egyelőre nem járt a lakásárak emelkedésével. Ennek oka főként a gyengélkedő belső keresletben, a bajba került adósok miatti bizonytalanságban keresendő.

A lakáspiac továbbra sem mozdult el mélypontjáról, az FHB szakértői szerint az új lakások építése és az építőipar teljesítménye várhatóan 2011-ben eléri a mélypontját. A hitelezés egyelőre nem élénkül, és az erős svájci frank továbbra is nehézségeket okoz a devizában eladósodott adósoknak. Az FHB szerint a kilakoltatási moratórium fokozatos feloldása a lakáskínálat kontrollált növekedéséhez vezet, másrészt a kiszámítható környezetet teremtő lépések a keresleti oldalt kedvezően érinthetik.

Az Otthon Centrum hálózatában történt eladások alapján Budapesten a használt téglalakások ára az idei első fél évben stagnált 2010 második feléhez képest, a panellakások esetében csupán 1 százalékos csökkenés tapasztalható. Vidéken némileg nőtt a használt téglaépítésű lakások fajlagos ára az elmúlt fél évben, de a vidéki panellakásoknál még 4 százalékos csökkenés volt. A jövőt illetően nehéz becslésekbe bocsátkozni, az árak változásának iránya az ingatlanközvetítő cég szerint nagy valószínűséggel a növekedés lesz, a kérdés, hogy mikor és milyen meredeken.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.