BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Késésben a lakásprojektek

A fővárosi fejlesztések zöme a válság miatt csúszik vagy állt le, de akadnak egyéb akadályok is

Budapesten az idén várhatóan a négyezret sem éri el az újonnan épített és átadott társasházi lakások száma, szemben a tavalyi 8300-zal – tette közzé az Otthon Centrum az előzetes, évközi adatai alapján. A főváros több kerületében erre az évre egyáltalán nem is terveztek átadást, és legalább ennyiben minimálisra apadt a lakók által birtokba vehető ottonok száma az elmúlt évekhez képest. A megkezdett beruházások felfüggesztése, az átadások késése zömében a válság számlájára írható, ám akadnak egyéb okok is.

Hét Vezér Udvar „leánykori” néven indult hajdan a zuglói Mogyoródi úti lakópark-beruházás, ám a nemzetközi gazdasági-pénzügyi események okozta projektfinanszírozási gondok miatt az izraeli tulajdonos önerőből az első körben csak a szerkezetkész állapotig húzta fel az épületeket. Időközben a név Flóra lakóparkra változott, s az építkezés folytatódott. Mint a tulajdonos-fejlesztő, hazájában tőzsdei cégként működő M.Aviv Company képviselőjétől megtudtuk, önerőből további 124 lakás kialakítását ütemezték be, jóllehet eredetileg 247-re kaptak építési engedélyt. Az induláskor tervezett 2009-es átadás 2011-re csúszik.

Ugyancsak a nemzetközi válság hátráltatta a CEU Property Management fejlesztésében épülő angyalföldi Rozsnyai utcai Kingston Park, valamint az annál kisebb Casa Panna Cotta munkálatait. Olyannyira, hogy az előbbit még el sem kezdték. „Jelenleg tárgyalunk a bankkal, és remélhetőleg jövőre megkezdhetjük az 56 lakásos ház építését. Igaz, eredetileg a startot 2009–10-re terveztük” – mondta el kérdésünkre Kauzál Márton, a fejlesztő cég értékesítési-marketing vezetője.

A Semiramis-Házak Kft. fejlesztésében épülő otthonok egyikénél azonban aligha lehet a válságot okolni. A XIII. kerületi Rokolya utcai ingatlan kivitelezése ugyanis már négy-öt éve leállt – tájékoztatott Soós Gábor, a Palace Ingatlan XIII. kerületi ingatlanforgalmazó irodájának a vezetője. „A korábban épült Szabolcs utcai ház valamennyi lakása elkelt, hozzávetőleg ugyanakkor, amikor a másik építése leállt. A Rokolya utcában évek óta csak egy szerkezetkész épület áll, amelyet ki tudja, folytatnak-e valamikor” – tette hozzá.

A Home Panoráma projektnévre hallgató, VI. kerületi sajátos tetőtéri beépítések befejezését a 2008-as induláskor tíz évre tervezték, ám csak kettő kivitelezését hajtották végre eddig. Azokra a kerületi önkormányzattal a parkolóhelyek megváltása miatt folyó bírósági vita miatt azonban a mai napig nem kapták meg a használatbavételi engedélyt – tájékoztatott Szeles Béla, a beruházás műszaki koordinációját végző In-Construction Kft. vezetője. „A többi (44) tetőtéri lakás kialakításához egyfelől az önkormányzati huzavona miatt nem fogtunk hozzá; másfelől a válság miatt sok potenciális lakó nem tud hitelt felvenni, bizonytalan esetben pedig egyetlen ingatlan tetejét sem bontjuk meg. Pedig a fejlesztés mögött egy összetettebb konstrukció keretében rendelkezésre áll a szükséges finanszírozási forrás” – fogalmazott a kivitelező.

Két, kezdeti állapotban lévő beruházás leállása pedig végképp független a válságtól. Az Óbudai Zen Garden fejlesztője, a GB Európa Ingatlan Kft. nem kívánt nyilatkozni arról, hogy mi lesz a beruházás sorsa. A helyzet sajátos, ugyanis az építési területen talált régészeti leletek miatt kellett leállítani a munkát. Hasonlóan hárította el érdeklődésünket az Elephant Holding, a XXI. kerületi Ibiza Lakópark fejlesztője. Ott a lakosság régóta tartó ellenállása miatt feneklett meg a lakópark felépítése.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.