Nem átmeneti boom, hanem tartós növekedés jelei rajzolódnak ki a lakáspiacon – derült ki a Lakás 2016 kiállítást és vásárt beharangozó tegnapi sajtótájékoztatón. „A fellendülés mögött elsősorban az húzódik meg, hogy hozzánk is elért a globális trend, amelyben az alacsony kamatkörnyezet, a gyenge gazdasági növekedés és a deflációs veszélyek miatt felértékelődnek az ingatlanbefektetések” – hangsúlyozta Nagygyörgy Tibor, a Biggeorge Property Zrt. vezérigazgatója. Magyarországon ezt a trendet erősíti, hogy történelmi mélyponton vannak a hitelkamatok és a jegybanki alapkamat, növekszik a GDP, emelkednek a reálbérek, bővül a foglalkoztatás, valamint a kormányzati lakáspolitikai intézkedések – például a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) – is jelentős hatással lesznek a keresletre. A lakosság jelentős része ismét elkezdett bízni a saját jövőjében, így pszichológiai fordulat is bekövetkezett. Az alternatív befektetési lehetőségekkel elérhető hozamok alacsony mértéke, illetve a brókerbotrányok szintén hozzájárultak a befektetői kereslet növekedéséhez – sorolta a vezérigazgató.
Az új lakások áfájának csökkentése és a kereslet élénkítése révén ismét nyereségessé vált lakást fejleszteni, a Biggeorge Property Zrt. például mintegy 3000 lakás építését készíti elő nyolc helyszínen, széles skálán, a 19 millióstól a több százmilliós luxuslakásokig. Nagygyörgy Tibor szerint idén még nem fognak jelentősen látszani a kormányzati intézkedések a lakáspiacon: országos szinten mintegy 10-12 ezer lakás épülhet, de 2017-ben már 20 ezer fölé is nőhet az átadások száma, majd 2018-ban a 30 ezret is elérheti. (A lakásépítés csúcséve 2004 volt, amikor majdnem 44 ezer lakás épült Magyarországon. A legszűkebb esztendő pedig 2013, amikor alig 7213 épült, de tavaly is csak 7619 lett a végső szám.)
A lakáspiaci felívelést támogatja a hitelezés felfutása is, hiszen 2015 harmadik és negyedik negyedévében meghaladta a 100 milliárd forintot a kihelyezett forintlakáshitelek értéke – tette hozzá Tokodi Gábor, az FHB Bank Zrt. vezérigazgató-helyettese. A tavalyi utolsó negyedévben 57 százalékos volt a bővülés 2014 azonos időszakához képest, a havi kihelyezett lakáshitelek összege mind a három hónapban meghaladta a 30 milliárd forintot. Az FHB Banknál idén eddig mintegy 10 ezer CSOK-os érdeklődőt regisztráltak, ám a folyósításokat egyelőre alacsony szinten tartja a szűkös kínálat.
A fellendüléssel az árak emelkedése is megindult, bár még mindig mintegy 20 százalékkal elmaradnak a 2008-as szinttől, a régiós árszínvonaltól pedig körülbelül 20-50 százalékkal. A szakértők szerint az idén tovább folytatódik az árak emelkedése. „Az új lakáspiaci kínálat ellenére csak átlag alatti elhelyezkedésű tömegtermékek esetén képzelhető el idén túlkínálat és esetleges árcsökkenés, ám ahol szűkös a telekkínálat, és emiatt korlátozottabb a verseny, ott tovább nőhetnek az árak” – magyarázta Nagygyörgy Tibor. Rutai Gábor, a Duna House elemzési vezetője szerint is tartós lesz az áremelkedés a lakáspiacon, mivel senkinek sem áll érdekében, hogy a jövőben alacsonyabbak legyenek az árak ebben a szegmensben, hiszen a vásárlók kifizetik a magasakat is. Az új lakásoknál egyelőre a szűk kínálat is magasan tartja az árakat, hiszen az idei 150 ezres és a 2017-es várható 170 ezres lakáspiaci tranzakciószám mellett eltörpül a számuk.
Járulékkedvezményt kérnek a fejlesztők
A lakáspiaci fellendülés gátja lehet, hogy az építőiparban jelentős a kapacitáshiány, és várhatóan tovább nő, főként az egyéb kormányzati fejlesztési tervek és az uniós programok miatt. Ehhez jön majd a megnövekedett új lakás építési volumen, ami szintén emeli a fejlesztők költségeit – hívta fel a figyelmet tegnap Nagygyörgy Tibor. A vezérigazgató szerint a kormánynak meg kellene fontolni bizonyos lépeseket, például járulékcsökkentéssel ösztönözni a külföldön dolgozók építőipari munkások hazatelepülését, illetve a kelet-európai vendégmunkások munkavállalásának megkönnyítését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.