BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új városrész a Duna-parton

Jövőre indul az utolsó nagyszabású fővárosi Duna-parti városrehabilitáció. A mintegy százmilliárd forintos önköltségű fejlesztés keretében a Lágymányosi híd déli oldalán, a Duna és a ráckevei folyóág által határolt 14,5 hektáros területen Budapest első fenntartható, környezettudatos városrésze épül meg. Az Európai Unió előírásai szerint egyébként egy évtized múlva már szerte a kontinensen csak olyan házak épülhetnek, amelyek energia szempontjából önellátók. A Wing Zrt. fejlesztésében megvalósuló, a tervek szerint tíz évig tartó projekt tervezője az angol Foster + Partners, amely először vesz részt magyarországi beruházásban. A nevéhez fűződik egyebek mellett a berlini Reichstag újjáépítése, a londoni városháza vagy a pekingi repülőtér.

A Millenniumi Városközpont folytatásának szánt Duna Passage kerületi szabályozási tervét a múlt hónapban fogadta el Ferencváros önkormányzata, és arra már a főváros is rábólintott. A Vituki hajdani telkére és környékére a londoni székhelyű tervező cég ívelt vonalú, sajátosan legömbölyített lakóházakat, irodatornyokat álmodott meg. A ma még omladozó raktárakkal, elhagyott gyárudvarral tarkított területen épülnek meg egyebek mellett Budapest legmagasabb új kivitelezésű lakóházai.

„A Wing 2006 óta vásárolta fel folyamatosan a különféle tulajdonosoktól a telkeket, a Vituki magas székháza azonban egy kis területtel továbbra is az intézeté marad” – mondta el Noah M. Steinberg, a Wing Zrt. elnök-vezérigazgatója tegnapi tájékoztatóján. A jövőre kezdődő munkálatokat irodaépítéssel kezdik; az első átadás 2013-ban várható. A beruházást banki finanszírozással valósítják meg, ilyen konstrukció esetében a hitelintézetek általában 30 százalékos önerőt várnak el. Noah Steinberg jelezte, több bankkal is tárgyalnak, név szerint az ingatlanfinanszírozásra szakosodott Eurohypo AG-t és a CIB Bankot említette. A Wing mintegy 2,5 milliárd forint értékű közösségi fejlesztést is vállalt a településrendezési szerződésben: így új HÉV-megállót, valamint aluljárót és kerékpárutat építenek, és kiszélesítik a Soroksári utat.

Nigel Dancey, a Foster + Partners vezető tervezője és munkatársai az új városrész modelljét már az energiahatékonyság és a zöldtechnológiák szellemében alakították ki. Így a Duna Passage energiafelhasználása a hagyományos szintnél akár 40-50 százalékkal is alacsonyabb lehet. A városrészben úgynevezett lélegző zöldtetőket alkalmaznak, füvet és növényeket telepítve a hagyományos tetőfedő alapanyagok helyett. Az épületek hűtésére közvetlenül a Duna vizét használják majd, a meleg víz jelentős részét pedig napkollekto-rokkal állítják elő. Az épületek formáját és homlokzatát a nap járásához, a hazai klímához és az ingatlan funkciójához igazítják. Az építkezések során fenntartható és újrahasznosítható anyagokat használnak.

Az uniós előíráshoz igazodva már itthon is egyre több új beruházásnál veszik figyelembe a fenntartható tervezést és a zöldtechnológiák alkalmazását. A passzív-, illetve energiatakarékos házak, a támogatott pályázatok – zöld beruházási rendszer – évről évre szélesebb rétegeket érintenek. A régebbi ingatlanok esetében, ha a 2,8 milliós magyarországi családiház-állomány 10 százalékát leszigetelnék, az tíz éven keresztül mintegy nyolcvanezer embernek adna munkát a magyar építőiparban, s jelentősen csökkentené a lakóhelyek rezsikiadásait. A Real Estate Research Association (RERA) ingatlanpiac-kutató tapasztalatai szerint bár az idén várhatóan 30 százalékkal csökkennek az újonnan átadott bériroda-területek Budapesten a múlt évhez képest, több fejlesztő is kifejezetten minőségi projektek elindítását tervezi a következő időszakban. S egyre inkább igyekeznek az épületekkel mind formai, mind építészeti szempontból a zöldkoncepciónak megfelelni.

A tengerentúlon Homestar névre hallgat az a hatmilliárd dolláros program, amely a csatlakozóknak a havi energiaszámlájuk három-ötszáz dolláros csökkenését ígéri. Emellett azok, akik legalább 20 százalékos energiafelhasználás-mérséklődést eredményező felújítást vállalnak az ingatlanjukon, háromezer dollár adó-visszatérítést kapnak.

A Papyrus a Népliget Centerbe költözik

Megkapta a Green-Building uniós tanúsítványát a Skanska Magyarország Népliget Center irodaház, amellyel legutóbb a Papyrus Hungária kötött bérleti szerződést.

A cég 2010 végén költözik be új helyére, ahol közel 500 négyzetméternyi, energiahatékony irodát vesz birtokba. A Népliget Center három épületből áll, összesen 26 ezer négyzetméter bérelhető irodaterülettel.

A zöldtechnológiáknak köszönhetően az ingatlan a magyarországi átlagos felhasználáshoz képest 25 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt.

A cég 2010 végén költözik be új helyére, ahol közel 500 négyzetméternyi, energiahatékony irodát vesz birtokba. A Népliget Center három épületből áll, összesen 26 ezer négyzetméter bérelhető irodaterülettel.

A zöldtechnológiáknak köszönhetően az ingatlan a magyarországi átlagos felhasználáshoz képest 25 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.