Összesen 35 milliárd forintot fordít a következő néhány évben magyarországi beruházásokra a Robert Bosch csoport. Elsőként most októberben kezdődik meg új budapesti központjának építése, mégpedig saját telekre. A cég ugyanis bérli jelenlegi bázisát, ahol egyebek között a ma már 600 villamos- és gépészmérnöknek, valamint mechatronikai mérnöknek munkát adó Budapesti Fejlesztési Központ (BFK) működik.
A Robert Bosch a jelenlegi bérelt ingatlantól néhány száz méterre, a Gyömrői úton több telket vásárolt meg, ahol a 6 milliárd forintba kerülő első beruházási ütemben 2013 elejére elkészülő épületbe fog költözni a zuglói Angol utcából a Bosch Rexroth Kft., valamint ott kap helyet a fejlesztőközpont egyik legnagyobb részlege, a motorvezérlések továbbfejlesztésén dolgozó automotive electronics osztály.
Jövőre újabb épület kivitelezése kezdődik meg a BFK számára, majd egy laborépület létesül, és a főállású mérnökök száma 2014 végére 750-re emelkedik. 2010-ben már 25 olyan autóipari szabadalmat jegyeztek be, amelyet a központ munkatársai jegyeznek.
A cégcsoport legnagyobb magyarországi gyára, a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. is folyamatosan bővül a tavalyi beruházásoknak – gyártócsarnok- építéseknek – köszönhetően. A társaság alkalmazottainak száma az elmúlt év végére 12 százalékkal, 2470 főre emelkedett.
A hatvani leányvállalat telke a négy gyártócsarnokkal azonban teljesen megtelt, ezért a cégvezetés a termékportfólió racionalizálását határozta el. Ez azt jelenti, hogy a kisszériás termékek gyártását máshova viszik, és gyártósoruk helyére olyan gépeket telepítenek, amelyek révén jelentősen nő az egy négyzetméterre eső termelési érték. Mindez nem csupán a következő három év alatt végreghajtandó 16 milliárd forint értékű gépberuházással, hanem jelentős létszámbővítéssel jár együtt: a vállalat létszáma 2013 elejére ezer fővel bővül.
Hatvan azonban hiába van ideális helyen, ha nemigen található a környéken szabad munkaerő. Már most is 60-80 kilométeres körzetből jönnek a dolgozók, és a válság előtt még Szlovákiából is hozták az alkalmazottakat a gyári buszok. Ma már nem indítanak buszt a határon túlra, mert nagyon lecsökkent a felvidéki munkavállallói létszám, ám Budapestről naponta három busszal hozza a munkásokat a cég.
Amikor a Robert Bosch GmbH két éve úgy döntött, hogy bezárja cardiffi gyárát, és Miskolcra hozza annak szinkrongenerátor-termelését, az áttelepítés miatt nem lett volna szükség újabb csarnok építésére, ám a növekvő ázsiai és észak-amerikai megrendelésnövekedés miatt rákényszerült a cég a beruházásra. Az 5,5 milliárd forintba került új, 23 ezer négyzetméteres gyáregység építéséhez az Észak-magyarországi operatív program 981 millió forinttal járult hozzá. Ugyanakkor további beruházásokra is szükség lesz, hiszen most negyed kapacitással megy az új üzemépület. Emiatt még háromszor ennyi gépsort telepítenek öt éven belül, és ez további 13 milliárd forintos beruházást jelent. A fentiek révén az 1900 fős Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. létszáma 2014-ig a tervek szerint 3 ezerre nő.
Természetesen bővül a vállalat termékportfóliója is. Új elektromos motorok, generátorok, önindítók, ablaktörlő szerkezetek és lapátok, valamint az eBike meghajtásrendszereinek gyártását vezetik be. Az új elektromos kerékpármotort a hajtóművel és az elektronikával összeszerelve, csomagban szállítják a kerékpárgyártóknak. Ez nem profilidegen termék, hiszen a Robert Bosch AG évente mintegy nyolcvanmillió olyan kompakt elektromotort gyárt, amely alkalmas az e-bicikli meghajtására is. A jármű energiatároló rendszerének alapjául a cég elektromos kéziszerszámait is működtető lítiumionos akkumulátorok fejlesztési és gyártási tapasztalatai szolgáltak. A konszern másik miskolci vállalatánál, az elektromos kéziszerszámokat gyártó Power Tool Kft.-nél másfél éve 2,2 millió eurós beruházással két új gyártósort telepítettek, amelyen új típusú pneumatikus fúrókalapács készül az európai piac számára.
A Robert Bosch az elmúlt 10 évben összesen 178 milliárd forint értékű beruházást hajtott végre Magyarországon, ebből az elmúlt évben 11 milliárdot, ennek nagy részét a hatvani és miskolci üzem gyártókapacitásbővítése tette ki.
Az anyacég
A gépjármű- és ipari technológia, valamint a fogyasztási cikkek és az épülettechnológia gyártása és kereskedelme terén világszerte 285 ezer embernek munkát adó Bosch csoport 47,3 milliárd euró árbevételt ért el 2010-ben. Ebből 3,8 milliárd eurót költött kutatásra és fejlesztésre, és mintegy 3800 szabadalmi kérelmet nyújtott be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.