Az ágazat hazai szereplői is alaposan megszenvedték az ipari megrendelések visszaeséséből eredő keresletcsökkenést. A piacvezető Tiszai Vegyi Kombinát (TVK) Nyrt. konszolidált adózott vesztesége meghaladta a 9,2 milliárd forintot, szemben az egy évvel korábbi 146 millióval. Árbevételük 17,9 százalékkal, 265,4 milliárd forintra esett vissza. Ez az arány nagyjából megfelel az iparág tavalyi teljesítményének: a Magyar Vegyipari Szövetség (Mavesz) adatai 18 százalékot meghaladó visszaesést mutatnak.
2010-ben sem vár könnyű évet a petrolkémiai társaság. „Az év eddig eltelt időszaka azt mutatja, hogy a polietilén és polipropilén termékeinket felhasználó ágazatok többsége még nem tért magához, bár lassú javulásra utaló jelek már vannak. Így az alapanyagárak stabilizálódni látszanak, és a nyersolaj ára már hoszszabb ideje a 70–80 dollár közötti ártartományban mozog. Polimertermékeink jegyzésára reményeink szerint nem fog olyan mélységeket megjárni, mint tavaly” – mondta el a Világgazdaságnak Olvasó Árpád, a TVK vezérigazgatója.
A tiszaújvárosi társaság vezérigazgatója szerint reményre adhat okot, hogy az ország földrajzilag kedvező fekvése stratégiai előnyökkel jár. Ráadásul egy olyan régióban, amelyben az egy főre jutó műanyag-felhasználás lényeges javulási lehetőség előtt áll – mondta Olvasó Árpád, hozzátéve: ezeket a lehetőségeket akkor lehet majd kihasználni, ha a régiós gazdaság magához tér, és a kereslet újra emelkedni kezd.
A magyarországi bevételeit tekintve tavaly 16 százalékos, világszinten és Európában azonban ennél is magasabb (19, illetve 21 százalékos) visszaesést elszenvedő BASF csoport elnöke figyelmeztetett: a vegyipar eredményességét leginkább befolyásoló gépjárműgyártás és építőipar talpra állása bizonytalan. Nehéz felmérni ugyanis, hogy az egyes tagállamok eladósodottságuk ellensúlyozására milyen megszorító, netán protekcionista intézkedéseket hoznak, illetve a koppenhágai vállalások hogyan érintik a szektort.
Egy azonban biztosra vehető: a Magyarországon – különösen az exportra is – termelő vállalkozások esetében az ipari megrendelések meghaladhatják a tavalyi mélypontot. Így látja ezt Dieter Knoll, a Henkel Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója is. Az ipari felhasználásra ragasztóanyagokat előállító cég vezetője szerint ez a szegmens elérte a mélypontot, háztartási fogyasztóknak szánt termékeik esetében azonban további visszaesést várnak.
A konszernnek nincs oka panaszra, hiszen tavaly a lakossági szegmensben elért növekedés kompenzálni tudta az ipari kereslet zuhanását. A Henkel Magyarország a hazai piacon stagnált, exportjuk ugyanakkor 11,5 százalékkal tudott növekedni, így összességében 83,9 milliárd forintos bevételük 5,5 százalékos bővülést mutat. A háztartási szegmensekből (kozmetikai, mosó- és tisztítószerek) származó bevétel globális szinten is nőtt, így az ipari területnél mért 10,2 százalékos csökkenésnél jóval kisebb arányban, 3,9 százalékkal esett vissza az összbevételük.
A hazai, húszmilliárdos háztartási vegyi áruk piacán azonban még az idén várható a mélypont – véli Mayer Tamás, a Henkel Magyarország mosó- és háztartási tisztítószerek üzletágának igazgatója. Míg az ipari felhasználásban a legnagyobb viszszaesést 2008 végén, 2009 elején tapasztalta az ágazat, a háztartási felhasználás esetében 2010 első két hónapja még a tavalyinál is rosszabb eredményeket produkált. Mayer Tamás szerint ezt egyfelől a kereskedelem részéről tapasztalható árnyomás, másrészt a foglalkoztatottság további romlása magyarázza, és hangsúlyozta: az év első felében nem remélnek javulást.
A hazai ágazat egészére nézve elmondható, hogy némi növekedés a harmadik és a negyedik negyedévben várható. Ennek a Mavesz szerint elsősorban az exportpiacok bővülése állhat a hátterében. És hogy mikor közelítheti meg az ágazat a 2007-es „túlfűtött” év eredményét? A magyar szakértők az évtized közepére teszik ezt, a BASF vezetői ennél optimistábbak: a válság előtti szint szerintük már 2012-re elérhető.
2009: a zuhanás éve
Tavaly a hazai vegyipar termelése – a január–novemberi adatok szerint – 18,1 százalékkal esett vissza. A legnagyobb mértékű visszaesést a műanyag- és gumigyártás szenvedte el, míg a legjobb helyzetben a kőolaj-feldolgozás volt – igaz, a csökkenés itt is meghaladta a 10 százalékot. Visszaesett az értékesítés is, ugyanakkor a behozatal is csökkent. Kivétel a háztartási vegyi áruk piaca, ahol 8,5 százalékkal bővült az export. Tíz százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma, a 76 ezres létszám a 2000-es évtized közepén regisztráltnak felel meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.