A Világbank becslése szerint a cigaretta reálárának 10 százalékos növelése négy százalékkal csökkenti a fogyasztást. Az európai adatok pedig azt mutatják, hogy évente a szigorítások hatására 1-2 százalékkal esik vissza a forgalom.
Magyarországon ennél jóval nagyobb a visszaesés: az idén meghaladhatja a három százalékot. A forgalom – legalábbis a legális kereskedelem – csökkenését a válság is erősíti hazánkban. „A fogyasztó ilyenkor három módon reagálhat – véli Patai András –, vagy abbahagyja a dohányzást, vagy olcsóbb termékre vált, vagy pedig illegális csatornákon szerzi be a cigarettát.”
A dohányszövetség tapasztalatai igazolják ezt: jellemző, hogy nő az alacsonyabb árszegmensbe tartozó termékek forgalma, és megtorpanni látszik az a folyamat is, hogy évek óta a vámosok erőfeszítéseinek eredményeként csökken az adózatlan forgalom – mondta el az MDSZ elnöke. Ezt megerősítette a vám- és pénzügyőrség szóvivője is. Mint Sipos Jenő lapunknak elmondta: az idén eddig mintegy 700 ezer karton illegálisan behozott cigarettát sikerült megfogniuk a vámosoknak. A lefoglalt termékek értéke meghaladta a 3,6 milliárd forintot. Tavaly ehhez képest a teljes év során durván 840 ezer karton akadt fenn az ellenőrzéseken, értékük közelít a 4,4 milliárdhoz.
Drasztikus emelkedésről azonban nem beszélhetünk, jóllehet a hazai dohánytermékek jövedéki adójának júliusi emelése előtt a vámszervezet arra számított: ugrásszerűen megnő az illegális behozatal. Azóta kiderült, nincs szükség megerősített ellenőrző apparátusra, az eredeti létszámmal is megbirkóznak a vámosok a feladattal.
Napi gyakorisággal sikerül csempészeket fogniuk, akik zömmel személyautókban kialakított rejtekhelyeken, teherautókban, mikrobuszokban próbálják bejuttatni az árut. Így egy-egy alkalommal kisebb a fogás, mint korábban, amikor kamionokban, egyszerre óriási tételeket igyekeztek behozni a csempészek. Speciális gondot jelentenek a Románia felől érkező szállítmányok, mivel uniós ország lévén, nincs lehetőség határellenőrzésre, fel is számolták ezen a határszakaszon a vámhivatalokat – hívta fel a figyelmet Sipos Jenő. A vámosok tapasztalatai szerint egyébként Romániából is döntően szerb és ukrán zárjegygyel ellátott cigarettát hoznak be, bár az idén még érvényes derogáció alapján a román dohánygyártmányok is jóval olcsóbbak, mint a hazaiak.
A GfK egy friss piackutatása szerint jelenleg tíz százalék körül van az illegális forgalom aránya – mondta el Patai András, aki kiemelte, ez az arány 2002–2004-ben az akkori drasztikus (94,5 százalékos) adóemelések hatására 27 százalékra emelkedett. Ahogy akkor, ma is igaz, hogy a keleti, délkeleti határszakasz a legfertőzöttebb, ez nem is meglepő, hiszen Ukrajnában, Romániában és Szerbiában jóval olcsóbban lehet beszerezni a szívnivalót.
Mint emlékezetes, még érvényben van a Romániával (és Bulgáriával) szemben alkalmazott 200 szálas behozatali korlát, ez azonban jövő január 1-jével megszűnik. Az uniós országok többségében 800 szál az adómentesen behozható cigaretta felső határa.
Ezért a válság körülményei között nem tartja célravezetőnek a különböző szabályozások nemzetközi megállapodásokat meghaladó további szigorítását.
Ezért a válság körülményei között nem tartja célravezetőnek a különböző szabályozások nemzetközi megállapodásokat meghaladó további szigorítását. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.