A Hon Hai Precision Industry leánya, a Foxconn jelenleg egy millió kínait foglalkoztat az ázsiai országban található gyáraiban. A tajvani vállalat a világ legnagyobb szerződéses elektronikai gyártója, amely többek között az Apple iPadeket szereli össze, jelenleg főleg kézi erővel. Tízezerről jövőre 300 ezerre emelkedik a Foxconn telephelyein tevékenykedő robotok száma, három éven belül pedig egy millió robot dolgozhat majd a kínai gyárakban.
A Forbes emlékeztet arra: ha a Foxconn számára megéri, hogy ilyen jelentősen emelje a robotok számát a gyárakban, felmerül a kérdés: meddig rentábilis a nyugati cégek számára a gyártás Ázsiába telepítése.
Mint arról beszámoltunk, az elmúlt időszakban több béremelést hajtottak végre Kínában, a gyári dolgozók pedig – szokatlan módon – sztrájkokat szerveztek többek között a Honda kínai üzemében, megfékezve ezzel a termelést. Ugyan a bérek már a kilencvenes években is erősen emelkedtek Kínában, de ezt a termelékenység is követte, így ennek negatív hatása részben kompenzálódott, a bázis pedig nagyon alacsony volt. Azonban ha a következő öt évben évi 19 százalékkal emelkednek a fizetések, akkor a BCG becslése szerint 623 dollár lesz az átlagos havi fizetés Kínában, ez pedig az egész gazdaságon végighullámzik majd.
30 évi gyors növekedés után idén tetőzik a munkaképes korban lévő - 15-64 év közötti - kínai népesség aránya a lakosságban. Részben még az egyke-politika 1980-ban történt bevezetését megelőző születési hullám következményeként, három évtized alatt 33 százalékkal bővült a kínai munkaerő, amely biztosította az exportra termelő dél-kínai üzemek olcsó munkásutánpótlását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.